Memorandum elm-texnologiya, innovasiya və biznes əlaqələrinin gücləndirilməsinə imkan yaradacaq.
Aprelin 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə dünyanın ən böyük elmi informasiya, analitik təhlil və nəşr şirkətlərindən biri olan “Elsevier” arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması məqsədilə görüş keçirilib.
Öncə Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev çıxış edərək müasir dövrdə Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu gün ölkə alimləri qarşısında Azərbaycanın regionda elm mərkəzinə çevrilməsi kimi ciddi vəzifə qoyulub: “Bu vəzifənin yerinə yetirilməsi üçün alim və mütəxəssislər müxtəlif qrant layihələrdə fəal iştirak etməli, həmçinin öz elmi nəticələrini dünyanın nüfuzlu jurnallarında nəşr etdirməlidirlər”.
E.Babayev rəhbərlik etdiyi fondun bu istiqamətdə tədqiqatçılara köməklik göstərməyə hazır olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, hazırda dünyanın mötəbər nəşriyyatları, akademik qurumları və eyni zamanda, məlumat bazası təqdim edən xüsusi şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur, birgə layihələr həyata keçirilir. Bu təşəbbüslər Azərbaycanın dünya elminə açıq olduğunu və beynəlxalq aləmə inteqrasiya etdiyini bir daha təsdiqləyir.
O, “Elsevier” ilə imzalanacaq müqavilənin əhəmiyyətindən söz açaraq, bu əməkdaşlığın Azərbaycanda elmi jurnalların səviyyəsinin yüksəldilməsinə, alimlərin elmi məqalələrin hazırlanması ilə bağlı maarifləndirilməsinə və beynəlxalq elmi əlaqələrin gücləndirilməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Sonra “Elesvier”in vitse-prezidenti Haest Feliks təmsil etdiyi şirkətin tarixi və təklif etdiyi xidmətlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, 1880-ci ildə Hollandiyada əsası qoyulmuş bu şirkət “The Lancet” və “Cell” kimi məşhur nəşrləri əhatə edən təxminən 2500 jurnal və 33000-dən çox elektron kitabı elmi tədqiqatçıların istifadəsinə təqdim edir.
H.Feliks birgə əməkdaşlığın hər iki qurum üçün xüsusi önəm daşıdığını deyərək, Elmin İnkişafı Fonduna gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə “Elsevier”in Türkiyə, İran, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə regional satış direktoru Tayfun Başal çıxış edərək memoranduma əsasən Azərbaycan alimlərinin elmi göstəricilərini müqayisəli şəkildə əks etdirəcək ətraflı hesabatların müntəzəm olaraq hazırlanacağını, eləcə də son illərdə geniş yayılmış “yırtıcı” jurnallar haqqında məlumatların təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev memorandumun Azərbaycan elminin gələcək inkişafı üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib. Ölkə alimlərinin dünyanın nüfuzlu jurnallarda təmsil olunması və beynəlxalq aləmə ineqrasiyası baxımından bu əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi Elçin Babayev və Haest Feliks imzalayıblar.
Memoranduma əsasən, tərəflər birgə təlimlər, müxtəlif xarakterli tədbirlər keçirəcək, elm-texnologiya, innovasiya və sənaye/biznes arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılmasına, texnologiyaların transferinə yardımçı olacaq işlərin yerinə yetirilməsində səylərini birləşdirəcək.
Həmçinin dünyanın ən iri elmi referatlar və məqalə məzmununa giriş bazası olan SCOPUS və aparıcı məlumat platforması sayılan SCİENCE DİRECT-dən istifadə qaydaları, onların alimlər, tədqiqatçılar, tələbələr üçün üstünlükləri, bu platformalar üzərində son illər ərzində aparılan təkmilləşdirmə və yeniliklər barədə mütəmadi olaraq məlumat veriləcək, bu elmi şəbəkədən istifadənin Azərbaycan üzrə olan göstəriciləri nümayiş etdiriləcək.
İmzalanma mərasimində “Elsevier”in Mərkəzi Asiya ölkələri və Azərbaycan üzrə regional direktoru Aliya Ospanova da iştirak edib.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Фондом развития науки и компанией "Elsevier"
24 апреля состоялась встреча с целью подписания меморандума о сотрудничестве между Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и одним из крупнейших в мире компаний по научной информации, аналитическому анализу и изданиям "Elsevier".
Сначала исполнительный директор Фонда развития науки Эльчин Бабаев в своем выступлении отметил, что на современном этапе осуществляются важные меры, направленные на развитие науки в Азербайджане. Сказал, что сегодня перед учеными страны поставлена задача превращения Азербайджана в серьезный научный центр в регионе: «Для выполнения этой задачи ученые и специалисты должны принимать активное участие в различных грантовых проектах, а также публиковать свои научные результаты в авторитетных журналах мира».
Э.Бабаев выразил готовность руководимого им фонда оказать содействие исследователям в этом направлении. Отметил, что в настоящее время налаживается сотрудничество и осуществляются совместные проекты с престижными издательствами мира, академическими структурами, в то же время компаниями по базе данных. Эти инициативы еще раз подтверждают, что Азербайджан открыт в мировую науку и интегрирует в мировое сообщество.
Он, говоря о значении подписываемого контракта с "Elsevier", подчеркнул, что это сотрудничество послужит повышению уровня научных журналов в Азербайджане, просвещению ученых в связи с подготовкой научных статей и расширению международных научных связей.
Далее вице-президент «Elsevier» Хаест Феликс выступил с презентацией об истории и услугах, предлагаемых компанией, которую он представляет. Отметил, что компания, основа которой была заложена в Голландии в 1880 году, представляет на использование научных исследователей около 2500 журналов и более 33000 электронных книг, охватывающих такие известные издания, как “The Lancet” и “Cell”.
Отметив особое значение совместного сотрудничества для обеих структур, Х.Феликс пожелал Фонду развития науки успехов в дальнейшей деятельности.
Далее региональный директор по продажам "Elsevier" по Турции, Ирану, Среднему Востоку и Центральной Азии Тайфун Башал в своем выступлении довел до внимания, что согласно меморандуму будут регулярно подготовлены обширные отчеты, в сравнительной форме отражающие научные показатели азербайджанских ученых.
Вице-президент НАНА, академик Тофиг Нагиев выразил уверенность в том, меморандум будет полезен для дальнейшего развития азербайджанской науки. Подчеркнул необходимость данного сотрудничества с точки зрения представления ученых страны в престижных журналах  мира и интеграции в международное сообщество.
Затем между двумя структурами был подписан меморандум о сотрудничестве. Документ подписали Хаест Феликс и Эльчин Бабаев.
Согласно меморандуму, стороны будут организовывать совместные тренинги, различные мероприятия, объединять усилия для укрепления сотрудничества между наукой, технологией, инновациями и промышленностью / бизнесом, а также реализации работ в направлении коммерциализации научных результатов и трансфера технологий.
На церемонии подписания также присутствовала региональный директор   по Центральной Азии и Азербайджану Алия Оспанова.