Pakistan Dövlət Kolleci Universitetinin tələbələrinə Azərbaycan elmi haqqında məlumat verilib
Fəlsəfə İnstitutunun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə Pakistan İslam Respublikasında ezamiyyətdə olub.
O, səfər çərçivəsində Pakistan Dövlət Kolleci Universitetini (GCU) ziyarət edib. Burada azərbaycanlı alimə müəssisənin tarixi barədə məlumat verilib, həmçinin görkəmli filosof Məhəmməd İqbala aid olan “İqbal otağı”na baş çəkilib.
K.Bünyadzadə universitetin Urdu bölməsində keçirilən dərsdə GCU-nun professoru Tabassum Kaşmiri ilə “Hansı əsərlər tərcümə edilməlidir?” mövzusunda müzakirələr aparıb. Alimlər gənc nəslin maariflənməsi və özünüinkişafı istiqamətində xarici əsərlərin əhəmiyyətindən bahs ediblər.
Dərsin ikinci hissəsində K.Bünyadzadə "Azərbaycan Respublikasının əsas ideoloji prinsipləri, elmi və mədəni xüsusiyyətləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim Sovet və post-sovet dövrünün Azərbaycan mədəniyyətinə təsirləri haqqında tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Azərbaycanlı filosof daha sonra GCU-nun Fəlsəfə bölməsinin rəhbəri Sobia Tahirlə görüşüb, fakültənin dərs proqramı və tədqiqat mövzuları ilə tanış olub.

Заведующая Отделом исламской философии Института философии, член-корреспондент НАНА Кенул Буньядзаде находилась в командировке в Исламской Республике Пакистан.
В рамках визита она побывала в Пакистанском государственном колледже-университете (GCU). Азербайджанский ученый была проинформирована об истории учреждения, а также посетила «Зал Игбала», принадлежавший выдающемуся философу Мухаммеду Игбалу.
На уроке, проведенном в Урдуском отделении университета, К.Буньядзаде обсудила с профессором Табассум Кашмири тему «Какие работы должны быть переведены?». Ученые подчеркнули важность зарубежных произведений в просвещении и саморазвитии молодого поколения.
Во второй части урока К.Буньядзаде выступила с докладом «Основные идеологические принципы Азербайджанской Республики, научные и культурные особенности». Ученый ответила на вопросы студентов о влиянии советского и постсоветского периода на азербайджанскую культуру.
Затем азербайджанский философ встретилась с руководителем философского отделения GCU Собией Тахиром, ознакомилась с учебной программой и темами исследований факультета.