Pakistan Dövlət Kolleci Universitetinin tələbələrinə Azərbaycan elmi haqqında məlumat verilib
Fəlsəfə İnstitutunun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə Pakistan İslam Respublikasında ezamiyyətdə olub.
O, səfər çərçivəsində Pakistan Dövlət Kolleci Universitetini (GCU) ziyarət edib. Burada azərbaycanlı alimə müəssisənin tarixi barədə məlumat verilib, həmçinin görkəmli filosof Məhəmməd İqbala aid olan “İqbal otağı”na baş çəkilib.
K.Bünyadzadə universitetin Urdu bölməsində keçirilən dərsdə GCU-nun professoru Tabassum Kaşmiri ilə “Hansı əsərlər tərcümə edilməlidir?” mövzusunda müzakirələr aparıb. Alimlər gənc nəslin maariflənməsi və özünüinkişafı istiqamətində xarici əsərlərin əhəmiyyətindən bahs ediblər.
Dərsin ikinci hissəsində K.Bünyadzadə "Azərbaycan Respublikasının əsas ideoloji prinsipləri, elmi və mədəni xüsusiyyətləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim Sovet və post-sovet dövrünün Azərbaycan mədəniyyətinə təsirləri haqqında tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Azərbaycanlı filosof daha sonra GCU-nun Fəlsəfə bölməsinin rəhbəri Sobia Tahirlə görüşüb, fakültənin dərs proqramı və tədqiqat mövzuları ilə tanış olub.

Students of the University College Lahore informed about the Azerbaijani science
Head of the Department of Islamic Philosophy of the Institute of Philosophy, corresponding member of ANAS, Kenul Bunyadzadeh was on a business trip to the Islamic Republic of Pakistan.
During the visit, she visited the University College Lahore. Azerbaijani scientist was informed about the history of the institution and also visited the "Igbal Hall", belonged to the outstanding philosopher Muhammad Igbal.
At the lesson held in the Urdu branch of the university, K.Bunyadzadeh discussed with Professor Tabassum Kashmiri the topic "What kind works should be translated?". The scientists stressed the importance of foreign works in the education and self-development of the younger generation.
In the second part of the lesson K. Bunyadzadeh delivered a report on "The main ideological principles of the Republic of Azerbaijan, scientific and cultural features." The scientist answered the students' questions about the influence of the Soviet and post-Soviet period on Azerbaijani culture.
Then, Azerbaijani philosopher met with the head of the philosophy department of UCL Sobey Tahir, got acquainted with the curriculum and the topics of the faculty research.