AMEA-da III Beynəlxalq Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılıb
9-24 oktyabr 2018-ci il tarixlərdə Bakıda III Beynəlxalq Elm Festivalı keçiriləcək. Festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Moskva Dövlət Universiteti və ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında III Beynəlxalq Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili ilə əlaqədar görüləcək işlərin müzakirəsinə həsr olunan müşavirə keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə artıq 3-cü dəfədir keçiriləcək festivalın Azərbaycan elminin gələcək prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi və AMEA-da son 5 ildə əldə olunan nailiyyətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Müasir bilikləri təbliğ etmək, gəncləri elmi fəaliyyətə cəlb etməklə elmi-tədqiqat işlərinə marağı artırmaq festivalın əsas hədəflərindəndir”, – deyə bildirən alim akademiyanın bütün institut və təşkilatlarını bu mühüm tədbirdə fəal iştirak etməyə, əldə etdiyi son elmi və innovativ nailiyyətləri məqsədyönlü şəkildə təqdim etməyə çağırıb. AMEA rəhbəri bu tədbirlərin ardıcıl və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi məqsədilə İşçi qrupun yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva Elm Festivalının AMEA-nın yeni elmi texnologiya və innovasiyalarının təqdim olunması, bilik və yeniliklərin populyarlaşdırılması, gənc nəsildə elmə marağın formalaşdırılması baxımından böyük rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. O, festivalın Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində keçiriləcəyini, tədbir çərçivəsində bir sıra muzey, texnopark və digər məkanlara elmi ekskursiyaların təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda akademiklər Vaqif FərzəliyevGövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvləri Tofiq MəmmədovMisir Mərdanov, professor İlham Məmmədzadə, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli və digərləri çıxış edərək Elm Festivalının yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində fikir mübadiləsi aparıb, bir sıra təkliflər səsləndiriblər.

Discussed high level organization of III International Science Festival at the ANAS
The 3rd International Science Festival will be held in Baku on October 9-24, 2018. The festival is organized by the initiative of ANAS and supported by UNESCO, Baku City Executive Power, Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Education, Transport and High Technologies, Moscow State University and the US Embassy in Azerbaijan.
The meeting was held today at the main building of ANAS to discuss the work to be done in connection with the high level organization of the III International Science Festival.
Speaking at the event, academician Akif Alizadeh noted that the festival is going to be held for the third time and it is important for the Festival to determine the future priorities of the Azerbaijani science and achievements in the last five years to the world community.
"Promoting modern knowledge and engaging young people in scientific research is one of the main goals of the festival," said the scientist, urging all institutions and organizations of the academy to take an active part in this important event and to deliberately present the latest scientific and innovative achievements. . The head of ANAS emphasized the importance of preparing the Working Group for consistent and effective implementation of these measures.
Director of the Scientists House, PhD in history Nurida Guliyeva expressed confidence that the Science Festival will play a great role in introducing new scientific technologies and innovations of ANAS, popularization of knowledge and innovations, and the formation of interest in science in the younger generation. He noted that the festival will be held in different cities of Azerbaijan, as part of the event, scientific tours to several museums, technoparks and other places will be organized.
Academicians Vagif Farzaliyev, Govhar Bakhshaliyeva, corresponding members of ANAS Tofig Mammadov, Misir Mardanov, Professor Ilham Mammadzadeh, Doctor of History Maryam Seyidbeyli and others made presentations and exchanged views on the high level organization of the Science Festival.