Bu gün AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Azərbaycanın görkəmli filosof alimi, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, akademik Heydər Hüseynovun 110 illiyinə həsr olunan “Heydər Hüseynov və Azərbaycan milli fəlsəfəsi” adlı elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə açaraq Azərbaycan Elmlər Akademiyasının ilk akademiklərindən olan Heydər Hüseynovun ölkəmizdə ictimai və humanitar elmlərin, xüsusilə fəlsəfənin inkişafındakı müstəsna rolundan bəhs edib. Bildirib ki, milli mədəniyyətimizin böyük nümayəndələrinin fəlsəfi irsini sistemli araşdıran alim xalqımızın fəlsəfi fikir tarixinin başlıca təkamül mərhələlərini müəyyənləşdirib. O, Abbasqulu ağa Bakıxanov, Mirzə Kazım bəy, Mirzə Şəfi Vazeh, Mirzə Fətəli Axundov, Həsən bəy Zərdabi kimi mütəfəkkirlərin timsalında milli maarifçiliyin problemlərinin öyrənilməsinin əsasını qoyub.
Sonra AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək görkəmli alimin tarix və fəlsəfə elminin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən danışıb. O, XX əsr fikir tariximizin mühüm simalarından olan filosofun zəngin fəaliyyəti ilə ictimai-siyasi fikrin öyrənilməsinə istiqamət verdiyini, bu sahədə yeni tədqiqatların vüsət almasına əlverişli zəmin yaratdığını deyib.
Akademik H.Hüseynovun 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu xatırladan alim onun əsərlərinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Fransanın ölkəmizdəki səfirliyinin mədəniyyət üzrə müşaviri Yohan Şitterer Azərbaycanda fəlsəfə elminin inkişafından, bu elmə verilən qiymətdən söz açıb, dünyada tanınan və əsərlərindən bu gün də istifadə edilən azərbaycanlı filosofların olduğunu söyləyib.
Tədbirdə “Heydər Hüseynov və milli Azərbaycan fəlsəfəsinin inkişafı”, “Heydər Hüseynov Azərbaycan fəlsəfə tarixi elminin banisi kimi”, “Azərbaycan elminin və mədəniyyətinin dan ulduzu akademik Heydər Hüseynov” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Sonda görkəmli filosofun nəvəsi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Heydər Aslanov babasının xatirəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Научная деятельность академика Гейдара Гусейнова дала мощный импульс развитию философии в Азербайджане
Сегодня в Институте философии НАНА состоялась научная конференция «Гейдар Гусейнов и национальная философия Азербайджана», посвященная 110-летию видного ученого-философа, лауреата Государственной премии СССР, академика Гейдара Гусейнова.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор института, профессор Ильхам Мамедзаде  рассказал об исключительной роли одного из первых академиков Академии наук Азербайджана Гейдара Гусейнова в развитии в нашей стране социальных и гуманитарных наук, в частности, философии. Он отметил, что ученый, который систематически изучал философское наследие великих представителей нашей национальной культуры, определил основные этапы эволюции философских идей нашего народа. Он заложил основу изучения проблем национального просвещения в лице таких мыслителей, как Аббасгулу Ага Бакиханов, Мирза Казым бек, Мирза Шафи Вазех, Мирза Фатали Ахундов, Гасан бек Зардаби.
Академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова рассказала о большом вкладе видного ученого в развитие истории и философии. Она довела до внимания, что богатая деятельность философа, являвшегося одним из важных представителей нашей истории мысли двадцатого века дала направление изучению общественно-политической мысли, создала благоприятную почву для проведения новых исследований в этой области.
Напомнив о проведении 100-летинего юбилея академика Г.Гусейнова на государственном уровне, ученый подчеркнула значение его трудов.
Выступив, советник по культуре Посольства Франции в нашей стране Йохан Шиттерер рассказал о развитии философской науки в Азербайджане, оценке, придаваемой этой науке, и отметил, что к трудам некоторых известных в мире азербайджанских философов и сегодня продолжают обращаться.
На мероприятии были заслушаны доклады «Гейдар Гусейнов и развитие национальной азербайджанской философии», «Гейдар Гусейнов как основатель истории философии Азербайджана», «Известный представитель азербайджанской науки и культуры - академик Гейдар Гусейнов» и другие.
В заключение внук видного философа, доктор философии по философии Гейдар Асланов выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия за внимание и заботу, проявленные к памяти его деда.