Bu gün AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Azərbaycanın görkəmli filosof alimi, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, akademik Heydər Hüseynovun 110 illiyinə həsr olunan “Heydər Hüseynov və Azərbaycan milli fəlsəfəsi” adlı elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə açaraq Azərbaycan Elmlər Akademiyasının ilk akademiklərindən olan Heydər Hüseynovun ölkəmizdə ictimai və humanitar elmlərin, xüsusilə fəlsəfənin inkişafındakı müstəsna rolundan bəhs edib. Bildirib ki, milli mədəniyyətimizin böyük nümayəndələrinin fəlsəfi irsini sistemli araşdıran alim xalqımızın fəlsəfi fikir tarixinin başlıca təkamül mərhələlərini müəyyənləşdirib. O, Abbasqulu ağa Bakıxanov, Mirzə Kazım bəy, Mirzə Şəfi Vazeh, Mirzə Fətəli Axundov, Həsən bəy Zərdabi kimi mütəfəkkirlərin timsalında milli maarifçiliyin problemlərinin öyrənilməsinin əsasını qoyub.
Sonra AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək görkəmli alimin tarix və fəlsəfə elminin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən danışıb. O, XX əsr fikir tariximizin mühüm simalarından olan filosofun zəngin fəaliyyəti ilə ictimai-siyasi fikrin öyrənilməsinə istiqamət verdiyini, bu sahədə yeni tədqiqatların vüsət almasına əlverişli zəmin yaratdığını deyib.
Akademik H.Hüseynovun 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu xatırladan alim onun əsərlərinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Fransanın ölkəmizdəki səfirliyinin mədəniyyət üzrə müşaviri Yohan Şitterer Azərbaycanda fəlsəfə elminin inkişafından, bu elmə verilən qiymətdən söz açıb, dünyada tanınan və əsərlərindən bu gün də istifadə edilən azərbaycanlı filosofların olduğunu söyləyib.
Tədbirdə “Heydər Hüseynov və milli Azərbaycan fəlsəfəsinin inkişafı”, “Heydər Hüseynov Azərbaycan fəlsəfə tarixi elminin banisi kimi”, “Azərbaycan elminin və mədəniyyətinin dan ulduzu akademik Heydər Hüseynov” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Sonda görkəmli filosofun nəvəsi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Heydər Aslanov babasının xatirəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

The scientific conference "Heydar Huseynov and Azerbaijan's national philosophy" dedicated to the 110th anniversary of the academician Heydar Huseynov was held today at the Institute of Philosophy of ANAS.
Director of the Institute, Professor Ilham Mammadzadeh opened the event and spoke about the exceptional role of Heydar Huseynov, one of the first academicians of the Azerbaijan Academy of Sciences, in the development of social and humanitarian sciences, especially in the field of philosophy. He noted that the scientist who systematically examined the philosophical heritage of the great representatives of our national culture has identified the main evolutionary phases of our people's philosophical ideas. He laid the foundation for studying the problems of national enlightenment in the class of thinkers such as Abbasgulu Agha Bakikhanov, Mirza Kazim Bey, Mirza Shafi Vazeh, Mirza Fatali Akhundov, Hasan bay Zardabi.
Academician-Secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova spoke about the great contribution of prominent scientist to development of history and philosophy
Recalling the 100th anniversary of academician H.Huseynov at the state level, the scientist mentioned the importance of his works.
The cultural advisor of the French embassy in our country, Johan Schitterer, spoke about the development of philosophy in Azerbaijan, the value given to this science and said that Azerbaijani philosophers are widely known and used today.