AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) həqiqi üzvü Roald Saqdeyev və Yer Fizikası İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Sergey Tixotskini qəbul edib.
Görüşdə AMEA və REA arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri müzakirə edilib.
Akademik Akif Əlizadə qonaqlara AMEA-nın ayrı-ayrı qurumlarının, o cümlədən Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti, elmi nəticələrin istehsalatda tədbiqi və elmin kommersiyalaşması sahələrində görülən işlər barədə məlumat verib. Azərbaycan alimlərinin REA-nın müxtəlif elmi mərkəzləri ilə əlaqələrindən danışan AMEA rəhbəri neft və qaz, geologiya, arxeologiya, coğrafiya, fəlsəfə, kosmik tədqiqatlar və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib. Alim AMEA-nın Rusiyanın müvafiq elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın daha da genişlənməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
AMEA prezidenti, həmçinin akademiyada geologiya, fizika, informasiya texnologiyaları, geofizika, humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan tədqiqatlardan, palçıq vullkanları, neft və qaz yataqlarının öyrənilməsi sahəsində görülmüş işlərdən danışıb.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən akademik Roald Saqdeyev birgə aparılan fundamental və tətbiqi araşdırmaların genişləndirilməsi, müasir elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlara gənc alimlərin cəlb olunması və ikitərəfli kadr mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sergey Tixotski öz növbəsində REA-nın müvafiq qurumlarının AMEA ilə sıx əməkdaşlığından məmnunluğunu bildirərək, Yer fizikası üzrə aparılan tədqiqatlardan söz açıb. O, iki ölkə arasında elm sahəsində əməkdaşlığın səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov, REA-nın Yer Fizikası İnstitutunun Geoelektrodinamika laboratoriyasının müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Oleq Poxotelov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yelena Popova iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 2018-ci il üçün "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən akademik Roald Saqdeyev qeyri-xətti plazma nəzəriyyəsi, idarəolunan termonüvə sintezi və kosmik fizika sahəsində elmi konsepsiyanın işlənilməsinə görə bu mükafata layiq görülüb.

President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh received an active member of the Russian Academy of Sciences Roald Sagdeev and Director of the Institute of Earth Physics, RAS corresponding member Sergei Tichotski.
Speaking about the ties of Russian scientists with various scientific institutes of the Russian Academy of Sciences, the head of ANAS noted that fruitful cooperation has been established in the field of oil and gas, geology, archeology, geography, philosophy, space research, etc. Underlining the role of the RAS leadership in strengthening these ties, reported that ANAS is interested in further expanding cooperation with relevant scientific and educational institutions in Russia in the future.
At the meeting were discussed the prospects of scientific cooperation between ANAS and the Russian Academy of Sciences. Akif Alizadeh told about the activities of some institutions of ANAS, including the activities of the High-Tech Park, events aimed at applying scientific results in production and commercialization of science. Also, the President of ANAS spoke about research in the field of geology, physics, information technology, geophysics, humanities and social sciences, studying mud volcanoes, oil and gas fields and other promising areas of Russian science.
Thanking the leadership of ANAS for the cordial welcome, academician Roald Sagdeev stressed the need to expand joint fundamental and applied research, attract young scientists to research that covers modern scientific fields, and the importance of implementing a bilateral exchange of personnel.
In turn, Sergei Tikotsky expressed his satisfaction with the close cooperation of the relevant institutions of the RAS with ANAS, underscored the need for further strengthening of scientific ties between the two countries in the future. Speaking about research in the field of physics of the Earth, S.Tichotski expressed his confidence that further bilateral cooperation in this field will be fruitful.
The meeting attended academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of the Department of Physics and Mathematics and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mamedov, head of the Laboratory of Geoelectrodynamics of the Institute of Physics of the Earth, RAS, Doctor of Physical and Mathematical Sciences Oleg Pokhotelov and a leading researcher of this laboratory, PhD in Physics and Mathematics Elena Popova.
It should be noted that, for the results of the competition of the "Gold Medal of the Azerbaijan Republic after Nizami Ganjavi" in 2018, Academician Roald Sagdeev was awarded this award for the development of a scientific concept in the field of the theory of nonlinear plasma, controlled thermonuclear fusion and space physics.