AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) həqiqi üzvü Roald Saqdeyev və Yer Fizikası İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Sergey Tixotskini qəbul edib.
Görüşdə AMEA və REA arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri müzakirə edilib.
Akademik Akif Əlizadə qonaqlara AMEA-nın ayrı-ayrı qurumlarının, o cümlədən Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti, elmi nəticələrin istehsalatda tədbiqi və elmin kommersiyalaşması sahələrində görülən işlər barədə məlumat verib. Azərbaycan alimlərinin REA-nın müxtəlif elmi mərkəzləri ilə əlaqələrindən danışan AMEA rəhbəri neft və qaz, geologiya, arxeologiya, coğrafiya, fəlsəfə, kosmik tədqiqatlar və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib. Alim AMEA-nın Rusiyanın müvafiq elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın daha da genişlənməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
AMEA prezidenti, həmçinin akademiyada geologiya, fizika, informasiya texnologiyaları, geofizika, humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan tədqiqatlardan, palçıq vullkanları, neft və qaz yataqlarının öyrənilməsi sahəsində görülmüş işlərdən danışıb.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən akademik Roald Saqdeyev birgə aparılan fundamental və tətbiqi araşdırmaların genişləndirilməsi, müasir elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlara gənc alimlərin cəlb olunması və ikitərəfli kadr mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sergey Tixotski öz növbəsində REA-nın müvafiq qurumlarının AMEA ilə sıx əməkdaşlığından məmnunluğunu bildirərək, Yer fizikası üzrə aparılan tədqiqatlardan söz açıb. O, iki ölkə arasında elm sahəsində əməkdaşlığın səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov, REA-nın Yer Fizikası İnstitutunun Geoelektrodinamika laboratoriyasının müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Oleq Poxotelov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yelena Popova iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 2018-ci il üçün "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən akademik Roald Saqdeyev qeyri-xətti plazma nəzəriyyəsi, idarəolunan termonüvə sintezi və kosmik fizika sahəsində elmi konsepsiyanın işlənilməsinə görə bu mükafata layiq görülüb.

Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде принял действительного члена Российской академиинаук Роальда Сагдеева и директора Института физики Земли РАН, члена-корреспондента РАН Сергея Тихоцкого.
Говоря о связях отечественных ученых с различными научными институтами РАН, руководитель НАНА отметил, что налажено плодотворное сотрудничество в области нефти и газа, геологии, археологии, географии, философии, космических исследований и т.д.Подчеркнув роль руководства РАН в укреплении этих связей, академик сообщил, что НАНА заинтересована в еще большем расширении сотрудничества с соответствующими научными и образовательными учреждениями России и в дальнейшем.
На встрече были обсуждены перспективы научного сотрудничества между НАНА и РАН. Академик Акиф Ализаде рассказал гостям о деятельности отдельных учреждений НАНА, в том числе о деятельности Парка высоких технологий, мероприятиях, нацеленных на применение научных результатов в производстве и коммерциализацию науки. Также президент НАНА говорил об исследованиях в области геологии, физики, информационных технологий, геофизики, гуманитарных и общественных наук, изучении грязевых вулканов, месторождений нефти и газа и прочих перспективных направлениях отечественной науки.
Поблагодарив руководство НАНА за сердечный прием, академик Роальд Сагдеев подчеркнул необходимость расширения совместных фундаментальных и прикладных исследований, привлечения молодых ученых к исследованиям, охватывающим современные научные сферы,а также важность осуществления двустороннего обмена кадрами.
В свою очередь, Сергей Тихоцкий выразил свое удовлетворение по поводу тесного сотрудничества соответствующих учреждений РАН с НАНА, подчеркнул необходимость в еще большем укреплении научных связей между двумя странами в будущем. Говоря об исследованиях в области физики Земли, С.Тихоцкий выразил свою уверенность в том, что и в дальнейшем двустороннее сотрудничество в данной сфере будет плодотворным.
На встрече также приняли участиевице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академик Назим Мамедов, заведующий Лабораторией геоэлектродинамики Института физики Земли РАН, доктор физико-математических наук Олег Похотелов и ведущий научный сотрудник этой лаборатории, доктор философии по физико-математическим наукам Елена Попова.
Отметим, что,порезультатам конкурса на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» в 2018 году, академик Роальд Сагдеев был удостоен данной награды заразработку научной концепции в сфере теории нелинейной плазмы, управляемого термоядерного синтеза и космической физики.