AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) qurucularından biri, görkəmli dövlət xadimi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin azərbaycanlı mühacir Süleyman Təkinərə yazdığı və muzeyə hədiyyə edilmiş 29 məktubunun təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək tədbirin ölkə başçısının "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edilib və AXC-nin mövcudluğunun ilk günlərindən xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanıb, irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizlik ortadan qaldırılıb, ilk dəfə dövlət qurumları formalaşdırılıb.
Alim muzeydə AXC ilə bağlı geniş elmi araşdırmaların aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Fərhad Cabbarov təqdimatı keçirilən məktubların 1950-1955-ci illəri əhatə etdiyini söyləyib. O, bu məktubların muzeyə Süleyman Təkinərin Bakıda yaşayan varisləri tərəfindən hədiyyə olunduğunu və Türkiyədə mühacirətdə yaşadığı illərdə həm ədəbiyyatçı, həm jurnalist, həm də publisist kimi fəaliyyət göstərdiyini deyib.
F.Cabbarov M.Rəsulzadənin məktublarda Azərbaycan mühacirətinin qarşısında duran vəzifələr haqqında fikirlərini S.Təkinərlə bölüşdüyünü, onun yaradıcılığına dair mülahizə və tövsiyyələrini bildirdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra məktubları muzeyə hədiyyə edən Rauf Həsənov və S.Təkinərin Almaniyada yaşayan qızı Leyla Deqner çıxış ediblər.

Состоялась презентация писем Мухаммеда Эмина Расулзаде, переданных в Национальный музей истории Азербайджана
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась презентация 29 писем одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики, видного государственного деятеля Мухаммеда Эмина Расулзаде, адресованных азербайджанскому эмигранту Сулейману Текинеру.
На презентации директор музея, академик Наиля Велиханлы отметила, что мероприятие проходит в рамках Распоряжения Главы государства «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года. Она довела до внимания, что 28 мая 1918 года была принята Декларация, провозгласившая независимость Азербайджана, и с первых дней своего существования АДР была основана на принципах народной власти и равенства людей, были устранены расовое, национальное, религиозное и классовое неравенства и впервые сформированы государственные структуры.
Ученый подчеркнул, что в музее проводятся широкие научные исследования в связи с АДР.
Выступивший затем ученый секретарь музея, доктор философии по истории Фархад Джаббаров отметил, что презентуемые письма охватывают 1950-1955 годы. Ученый довел до внимания, что письма подарены музею проживающими в Баку наследниками Сулеймана Текинера.
Он отметил, что в письмах М.Расулзаде разделяет с С.Текинером мысли о задачах, стоящих перед азербайджанской эмиграцией, выражает свои соображения и рекомендации относительно его творчества.
Затем выступили передавший в дар музею письма Рауф Гасанов и проживающая в Германии дочь С.Текинера Лейла Дегнер.
В заключение продемонстрированы фрагменты о встрече М.Расулзаде с С.Текинером из фильма «Трудными путями».