AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) qurucularından biri, görkəmli dövlət xadimi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin azərbaycanlı mühacir Süleyman Təkinərə yazdığı və muzeyə hədiyyə edilmiş 29 məktubunun təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək tədbirin ölkə başçısının "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edilib və AXC-nin mövcudluğunun ilk günlərindən xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanıb, irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizlik ortadan qaldırılıb, ilk dəfə dövlət qurumları formalaşdırılıb.
Alim muzeydə AXC ilə bağlı geniş elmi araşdırmaların aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Fərhad Cabbarov təqdimatı keçirilən məktubların 1950-1955-ci illəri əhatə etdiyini söyləyib. O, bu məktubların muzeyə Süleyman Təkinərin Bakıda yaşayan varisləri tərəfindən hədiyyə olunduğunu və Türkiyədə mühacirətdə yaşadığı illərdə həm ədəbiyyatçı, həm jurnalist, həm də publisist kimi fəaliyyət göstərdiyini deyib.
F.Cabbarov M.Rəsulzadənin məktublarda Azərbaycan mühacirətinin qarşısında duran vəzifələr haqqında fikirlərini S.Təkinərlə bölüşdüyünü, onun yaradıcılığına dair mülahizə və tövsiyyələrini bildirdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra məktubları muzeyə hədiyyə edən Rauf Həsənov və S.Təkinərin Almaniyada yaşayan qızı Leyla Deqner çıxış ediblər.

Mohammed Amin Rasulzadeh's letters presented at the National Museum of Azerbaijan History
The presentation of 29 letters, written by one of the founders of Azerbaijan Democratic Republic, prominent statesman Mohammed Amin Rasulzadeh to Azerbaijani refugee Suleyman Sonino, was presented at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
Director of the museum, academician Naila Velikhanli said that the event was held within the framework of the Decree of the Head of the State "On the 100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic" dated May 16, 2017. He noted that on May 28, 1918, the Independence Declaration, which proclaimed the independence of Azerbaijan, was adopted and based on the principles of the people's power and equality of people from the first days of the existence of the ADR, race, nationality, religion and class unequality were eliminated.
Then, Scientific Secretary of the Museum, Ph.D. in history Farhad Jabbarov said the letters had been presented in the 1950s and 1955s. The scientist said that the letters were presented to the museum by Suleiman Tekinar.
He noted that M.Resulzadeh shared his views on the tasks facing the Azerbaijani emigration with S.Takinar, his views and recommendations on his creative activity.
Later, Rauf Hasanov and Leyla Deghner, the daughter of S.Takinar, who presented their letters to the museum, made their speeches.