Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika olimpiadasının qalibləri mükafatlandırılıb.
Mayın 17-də "Azlntelecom" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib. Tədbir 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunub.
Əvvəlcə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi Houlin Zaonun 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü ilə bağlı videotəbriki nümayiş olunub.
Mükafatlandırılma mərasimində iştirak edən Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə qalibləri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Nazir qeyd edib ki, İKT sahəsi dünyada ən dinamik və sürətlə inkişaf edən bir sahədir. Azərbaycanda da bu sahə Prezident İlham Əliyev tərəfindən daim diqqətdə saxlanılır.
Ramin Quluzadə mayın 17-nin Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü olduğunu xatırladaraq, 2006-cı ildən etibarən hər il dünyada bu günə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününün builki mövzusunun “Süni intellekt” olduğunu qeyd edən nazir Ramin Quluzadə ölkəmizdə ali məktəb tələbələri arasında intellektual potensialın inkişafına töhfə verən gənclərin yetişdiyini diqqətə çatdırıb. O, 10 ildən çox müddətdə keçirilən olimpiadanın gənclər arasında proqramlaşma vərdişlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, dünyada İKT sahəsi ən prioritet istiqamətlərdən biridir. Hər bir ölkə özünün inkişafında bu sahəyə olduqca böyük diqqət yetirir. Azərbaycanda da dövlət tərəfindən İKT sahəsi daim diqqətdə saxlanılır, mühüm sənədlər imzalanır, bir sıra dövlət proqramları təsdiq olunur.
Məlumat verilib ki, ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika olimpiadası iki mərhələdə keçirilib. Olimpiadanın aprelin 29-da Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilmiş birinci mərhələsində respublikanın 25 ali təhsil müəssisəsindən 62 komanda, ikinci (final) mərhələsində isə respublika üzrə 14 ali təhsil müəssisəsinin ən yaxşı nəticə göstərən 14 komandası iştirak edib.
Olimpiadanın final mərhələsi AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun maddi-texniki bazasından istifadə etməklə keçirilib.
Olimpiadada I yerə Bakı Mühəndislik Universiteti, II yerə ADA Universiteti, III yerə Bakı Dövlət Universiteti, IV yerə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası layiq görülüb.
Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı isə fərqlənmə sertifikatı ilə təltif olunublar.
Tədbirdə qaliblər Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin fəxri fərman və diplomları, eləcə də olimpiadanın sponsorları “NAR” operatoru və “BestComp Group” şirkəti tərəfindən mükafatlandırılıblar.

Winners of the All-Republican Olympiad in computer sciences among university students awarded
"Azltelecom" LLC, Ministry of Transport, Communications and High Technology, Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Education and ANAS Institute of Information Technology held awarding ceremony All-Republican Olympiad winners in computer sciences. The event was dedicated to May 17 - World Telecommunication and Information Society Day on May 17.
At the event, was demonstrated the video greetings of the General-Secretary of the International Telecommunication Union Houlin Zao on the occasion of May 17 - World Telecommunication and Information Society Day.
Minister of Transport, Communications and High Technology Ramin Guluzadeh also congratulated the winners and wished success. He noted that, ICT is one of the most dynamically developing spheres in the world. In Azerbaijan, this area is constantly in the spotlight of President Ilham Aliyev.
Ramin Guluzadeh brought to attention that, since 2006 annually are held various events devoted to May 17 - on World Telecommunication and Information Society Day in the world. Noting that, the theme of the World Telecommunication and Information Society Day this year is "Artificial Intelligence", Minister Ramin Guluzadeh said that, in our country among university students to educate young people, which will contribute to the development of intellectual potential.
He said that, the Olympiads which have been held for over 10 years play an important role in developing programming skills among young people.
Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov noted that, the ICT field in the world is one of the priorities. In Azerbaijan, the ICT sector is constantly at the center of attention, are signed important documents and a number of state programs are approved.
It was noted that, the All-Republican Olympiad in computer science among university students was held in two stages. At the 1st stage which held on April 29 of the Olympiad attendant the 62 teams from 25 higher educational republic institutions and in the 2nd (final) stage - 14 teams from 14 higher educational institutions of the republic.
The final stage of the Olympiad was held by usage the material and technical base of the Institute of ANAS Information Technology.
The 1 place won Baku Engineering University, the 2nd place the ADA University, 3nd place - the Baku State University, the 4th place - Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
Baku Higher School of Oil, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Agrarian University, Baku branch of the Moscow State University after M.V.Lomonosov were awarded with the certificates.
At the event, the winners awarded Certificates of Honor and Diplomas by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, as well as awards from sponsors - the "Nar Mobile" operator and the "BestComp Group"company.