Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika olimpiadasının qalibləri mükafatlandırılıb.
Mayın 17-də "Azlntelecom" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib. Tədbir 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunub.
Əvvəlcə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi Houlin Zaonun 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü ilə bağlı videotəbriki nümayiş olunub.
Mükafatlandırılma mərasimində iştirak edən Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə qalibləri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Nazir qeyd edib ki, İKT sahəsi dünyada ən dinamik və sürətlə inkişaf edən bir sahədir. Azərbaycanda da bu sahə Prezident İlham Əliyev tərəfindən daim diqqətdə saxlanılır.
Ramin Quluzadə mayın 17-nin Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü olduğunu xatırladaraq, 2006-cı ildən etibarən hər il dünyada bu günə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününün builki mövzusunun “Süni intellekt” olduğunu qeyd edən nazir Ramin Quluzadə ölkəmizdə ali məktəb tələbələri arasında intellektual potensialın inkişafına töhfə verən gənclərin yetişdiyini diqqətə çatdırıb. O, 10 ildən çox müddətdə keçirilən olimpiadanın gənclər arasında proqramlaşma vərdişlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, dünyada İKT sahəsi ən prioritet istiqamətlərdən biridir. Hər bir ölkə özünün inkişafında bu sahəyə olduqca böyük diqqət yetirir. Azərbaycanda da dövlət tərəfindən İKT sahəsi daim diqqətdə saxlanılır, mühüm sənədlər imzalanır, bir sıra dövlət proqramları təsdiq olunur.
Məlumat verilib ki, ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika olimpiadası iki mərhələdə keçirilib. Olimpiadanın aprelin 29-da Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilmiş birinci mərhələsində respublikanın 25 ali təhsil müəssisəsindən 62 komanda, ikinci (final) mərhələsində isə respublika üzrə 14 ali təhsil müəssisəsinin ən yaxşı nəticə göstərən 14 komandası iştirak edib.
Olimpiadanın final mərhələsi AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun maddi-texniki bazasından istifadə etməklə keçirilib.
Olimpiadada I yerə Bakı Mühəndislik Universiteti, II yerə ADA Universiteti, III yerə Bakı Dövlət Universiteti, IV yerə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası layiq görülüb.
Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı isə fərqlənmə sertifikatı ilə təltif olunublar.
Tədbirdə qaliblər Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin fəxri fərman və diplomları, eləcə də olimpiadanın sponsorları “NAR” operatoru və “BestComp Group” şirkəti tərəfindən mükafatlandırılıblar.

Награждены победители Общереспубликанской олимпиады по информатике среди студентов вузов.
17 мая в ООО «Азлнтелеком» при совместной организационной поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Фонда Гейдара Алиева, Министерства образования и Института информационных технологий НАНА состоялась церемония награждения победителей Общереспубликанской олимпиады по информатике. Мероприятие было посвящено 17 мая - Всемирному дню телекоммуникаций и информационного общества.
В начале мероприятия было продемонстрировано видеопоздравление генерального секретаря Международного телекоммуникационного союза Хоулина Зао по случаю 17 мая - Всемирного дня телекоммуникаций и информационного общества.
Министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде также поздравил победителей и пожелал им успехов. Он отметил, что ИКТ является одной из самых динамично развивающихся сфер в мире. В Азербайджане эта область постоянно находится в центре внимания Президента Ильхама Алиева.
Рамин Гулузаде довел до внимания, что с 2006 года 17 мая – во Всемирный день телекоммуникаций и информационного общества в мире ежегодно проводятся различные мероприятия. Отмечая, что тема Всемирного дня телекоммуникаций и информационного общества в этом году - «Искусственный интеллект», министр Рамин Гулузаде сообщил, что среди студентов вузов в нашей стране воспитывается молодежь, которая внесет свой вклад в развитие интеллектуального потенциала.
Он сказал, что проводимые на протяжении более 10 лет олимпиады играют важную роль в развитии навыков программирования среди молодежи.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов отметил, что сфера ИКТ в мире является одним из приоритетов. Каждая страна уделяет большое внимание этой сфере в своем развитии. В Азербайджане сектор ИКТ постоянно находится в центре внимания, подписываются важные документы и утверждается ряд государственных программ.
Было отмечено, что Общереспубликанская олимпиада по информатике среди студентов вузов прошла в два этапа. На первом этапе олимпиады, состоявшейся 29 апреля в Бакинском университете инженерии, приняли участие 62 команды из 25 высших учебных заведений республики, а на втором (финальном) этапе - 14 команд из 14 высших учебных заведений республики.
Финальный этап олимпиады прошел с использованием материально-технической базы Института информационных технологий НАНА.
На олимпиаде I место занял Бакинский инженерный университет, II место – Университет АДА, III место - Бакинский государственный университет, IV место – Академия государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики.
Бакинская высшая школа нефти, Азербайджанский технический университет, Азербайджанский государственный аграрный университет, Бакинский филиал Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова были награждены сертификатом отличия.
На мероприятии победителям были вручены почетные грамоты и дипломы Министерства транспорта, связи и высоких технологий, а также награды от спонсоров - оператора "Nar Mobile" и компании “BestComp Group”.