AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Saytların dil mənzərəsi” mövzusunda mətbuat konfransı keçirilib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında baş tutan tədbiri Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq ölkə başçısının 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı” ilə bağlı görülən işləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurumda sərəncamın icrası ilə bağlı Monitorinq şöbəsi yaradılıb və reklamlarda, kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycan dilinin fonetik və qrammatik normalarına riayət olunmasının təmin edilməsi məqsədilə mütəmadi monitorinqlər keçirilir.
Dilin bir xalqın ən böyük milli-mənəvi sərvəti olduğunu deyən akademik 100 illik yubileyi qeyd edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) dövlətin mühüm atributlarından biri kimi bu məsələyə xüsusi önəm verdiyini söyləyib. O, AXC hökumətinin qəbul etdiyi ikinci rəsmi sənədin dillə bağlı olduğunu bildirib və 1918-ci il 27 iyun tarixli qərarı ilə Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edildiyini vurğulayıb.
O, ümummilli liderin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrdə ana dili məsələsinə ciddi yanaşdığını xatırladıb və məhz onun tələbi ilə Azərbaycan SSR-nin 1978-ci ildə qəbul edilmiş Konstitusiyasında dövlət dili kimi Azərbaycan dilinin təsbit olunduğunu deyib.
Akademik ana dilinə qayğı siyasətini bu gün Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini, Dövlət Proqramının qəbul olunduğunu, eləcə də Dövlət Dil Komissiyasının tərkibinin yeniləndiyini deyib.
Sonra çıxış edən institutun Monitorinq şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d., dos. Sevinc Əliyeva Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi inkişafı və dilin təmizliyinin qorunması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü vurğulayıb. O, növbəti aylarda TV-lərin və musiqi ifaçılarının nitqində ədəbi dil normalarının pozulması ilə bağlı monitorinqlərin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d, dos. Şahlar Məmmədov “Saytların dil mənzərəsi” ilə bağlı monitorinqlərin nəticəsini açıqlayıb. O, çıxışında saytlarda dilin inkişafına təsir edəcək ciddi proseslərin müşahidə edildiyini və 30-a yaxın elektron mediada monitorinqlərin aparıldığını söyləyib. Bildirib ki, monitorinqin keçirilməsində məqsəd mətbuatın dilində ədəbi dil normalarının pozulması hallarının müəyyən olunması, dil qüsurlarının aradan qaldırılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün təkliflərin irəli sürülməsidir.
Ş.Məmmədov bu gün saytlarda fonetik səviyyədə yazı qaydalarının pozulması və sözün əcnəbi dildəki variantına uyğun yazılışı ilə bağlı ciddi səhvlərin olduğunu diqqətə çatdırıb: "Leksik səviyyədə rast gəlinən səhvlər isə alınma terminlərə üstünlük verilməsi, "parazit" sözlərdən istifadə, dəqiqliyin, qısaltmalar və üslubi normanın pozulmasıdır".
O, həmçinin idarə əlaqəsinin pozulması, inversiya və durğu işarələrinin düzgün qoyulmaması kimi qrammatik səhvlərin də saytlarda geniş yayıldığını söyləyib: "Xəbər mətnləri ilə müqayisədə müsahibə mətnlərində səhvlər daha çox olur və ciddi şəkildə redaktə edilmədən yayımlanır".
Daha sonra Terminologiya şöbəsinin müdiri, professor Sayalı Sadıqova, Müasir Azərbaycan dili şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor İsmayıl Kazımov və digərləri çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.

При организационной поддержке Института языкознания им. Насими НАНА состоялась пресс-конференция на тему «Языковая картина сайтов».
Открыв мероприятие, проведенное в Электронном зале Института литературы, директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу рассказал о работе, проделанной в соответствии с «Государственной программой по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента от 9 апреля 2013 года. Он отметил, что в руководимой им структуре в связи с исполнением распоряжения был учрежден Отдел мониторинга и с целью обеспечения соблюдения фонетических и грамматических норм азербайджанского языка в рекламных объявлениях и средствах массовой информации осуществляются регулярные мониторинги.
Говоря о языке, как об одном из величайших национально-духовных богатств нации, академик довел до внимания, что Азербайджанская Демократическая Республика (AДР), сегодня со дня создания которой проходит 100 лет, придавала большое значение данному вопросу, как одному из важных атрибутов государства. Он сказал, что принятый правительством AДР второй официальный документ был связан с языком и постановлением от 27 июня 1918 года азербайджанский язык был объявлен государственным языком.
Он напомнил, что общенациональный лидер также серьезно относился к вопросу о родном языке и отметил, что в 1978 году по его требованию азербайджанский язык был установлен в Конституции Азербайджанской ССР как государственный язык.
Академик подчеркнул, что в настоящее время политику родного языка успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, была принята Государственная программа и обновлен состав Государственной языковой комиссии.
Затем, выступив, заведующая Отделом мониторинга института, д.ф.н., доцент Севиндж Алиева сообщила, что в области развития азербайджанского языка, как государственного, и сохранения чистоты языка ведутся важные работы. Она довела до сведения, что в ближайшие месяцы будет проведен мониторинг по нарушению норм литературного языка в телевидении и в речи исполнителей.
Далее ведущий научный сотрудник института, доктор философии по филологии, доцент Шахлар Мамедов рассказал о результатах мониторинга «Языковая картина сайтов». В своем выступлении он сказал, что наблюдаются серьезные процессы, влияющие на развитие языка на веб-сайтах, и проведены мониторинги в около 30 электронных средствах массовой информации. Он отметил, что целью мониторинга является выявление случаев нарушения норм литературного языка на языке прессы и выдвижение предложений по реализации мер по устранению языковых дефектов.
Ш,Мамедов отметил, что сегодня на веб-сайтах на фонетическом уровне существуют факты нарушения правил письма и серьезные ошибки в связи с написанием слова в соответствии с вариантом на иностранном языке.
Он также довел до внимания, что на веб-сайтах широко распространены такие грамматические ошибки, как нарушение формы управления, неправильная постановка знаков препинания и инверсии.
Затем с докладами выступили и выдвинули свои мнения и предложения заведующая Отделом терминологии, профессор Саялы Садыгова, заведующий Отделом современного азербайджанского языка, доктор филологических наук, Исмаил Казимов и другие.