“Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” mövzusunda sərginin açılış mərasimi keçiriləcək
2 may 2014-cü il tarixdə saat 11:00-da AMEA-nın əsas binasında AMEA Botanika İnstitutu, Fribourg Təbiət Tarix Muzeyi (İsveçrə), Botanika Bağlarının Beynəlxalq Mühafizəsi (BGCI, Birləşmiş Krallıq) və NG Tornay Dizayn Kompaniyasının (İsveçrə) təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” mövzusunda sərginin açılış mərasimi keçiriləcək.
Sərgidə Azərbaycanın Hirkan meşələrinin əsas on klassik relikt ağac növünün yayılma əraziləri haqqında məlumat zənginliyi ilə yanaşı, florası, biocoğrafiyası və ekologiyasını əks etdirən xüsusi nümunələr silsiləsi də nümayiş etdiriləcək.
Bildirək ki, açılış mərasimində 6 ölkənin (İsveçrə, Böyük Britaniya, İtaliya, Yunanıstan, Gürcüstan, Cin) 15-ə qədər nümayəndə heyəti və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra aparıcı Avropa dövlətlərinin səfirlik nümayəndələri iştirak edəcək.
Burada həmçinin H.Əliyev Mərkəzinin, bir sıra dövlət təşkilatları və nazirliklərin nümayəndələri, AMEA Rəyasət Heyəti və Bölmə üzvləri, müvafiq institutların rəhbərliklərinin iştirakı gözlənilir. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik Akif Əlizadə və İsveçrənin Azərbaycandakı səlahiyyətli səfiri cənab Pascal Aebischer çıxış edəcəklər.
Qonaqları Botanika İnstitutunun direktoru, professor Validə Əli-zadə və Fribourg Təbiət Tarix Muzeyinin botanika kolleksiyasının rəhbəri, professor Gregor Kozlovski salamlayaraq məruzələrlə çıxış edəcəklər.
Qeyd edək ki, sərgi AMEA Botanika İnstitutu və Fribourg Təbiət Tarix Muzeyinin müştərək layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. İkitərəfli müqavilə üzrə sərgi üçün İsveçrədən Azərbaycana gətirilmiş bütün avadanlıq və ləvazimatlar Botanika İnstitutuna hədiyyə edilir və bir il müddətində institutda yeni yaradılan Botanika Muzeyində nümayiş etdiriləcək.

May 2, 2014 main building of ANAS will host opening ceremony of “Green treasure of Azerbaijan” exhibition by joint organization of ANAS Institute of Botany, Natural History Museum in Fribourg (Switzerland), Botanic Gardens Conservation International (BGCI, UK) and NG Tornay Design Co. (Swiss).
The exhibition will present information about the 10 classic relic tree species of hyrcanian forests of Azerbaijan, and will showcase the special patterns that reflect the flora, biogeography and ecology of Azerbaijan.
Note that, the opening ceremony will be attended by about 15 delegations of 6 countries (Switzerland, UK, Italy, Greece, Georgia, China), as well as representatives of the embassies of several leading European countries in Azerbaijan.
It is expected the participation of representatives of the Heydar Aliyev Foundation, a number of government departments, members of the Presidium of ANAS, the heads of the relevant institutes of the academy . The event will also feature the president of ANAS Akif Alizadeh and Plenipotentiary of Switzerland to Azerbaijan Mr. Pascal Ebisher .
Note that the exhibition is carried out as a joint project of the Institute of Botany of ANAS and Natural History Museum in Fribourg.