“Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” mövzusunda sərginin açılış mərasimi keçiriləcək
2 may 2014-cü il tarixdə saat 11:00-da AMEA-nın əsas binasında AMEA Botanika İnstitutu, Fribourg Təbiət Tarix Muzeyi (İsveçrə), Botanika Bağlarının Beynəlxalq Mühafizəsi (BGCI, Birləşmiş Krallıq) və NG Tornay Dizayn Kompaniyasının (İsveçrə) təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” mövzusunda sərginin açılış mərasimi keçiriləcək.
Sərgidə Azərbaycanın Hirkan meşələrinin əsas on klassik relikt ağac növünün yayılma əraziləri haqqında məlumat zənginliyi ilə yanaşı, florası, biocoğrafiyası və ekologiyasını əks etdirən xüsusi nümunələr silsiləsi də nümayiş etdiriləcək.
Bildirək ki, açılış mərasimində 6 ölkənin (İsveçrə, Böyük Britaniya, İtaliya, Yunanıstan, Gürcüstan, Cin) 15-ə qədər nümayəndə heyəti və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra aparıcı Avropa dövlətlərinin səfirlik nümayəndələri iştirak edəcək.
Burada həmçinin H.Əliyev Mərkəzinin, bir sıra dövlət təşkilatları və nazirliklərin nümayəndələri, AMEA Rəyasət Heyəti və Bölmə üzvləri, müvafiq institutların rəhbərliklərinin iştirakı gözlənilir. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik Akif Əlizadə və İsveçrənin Azərbaycandakı səlahiyyətli səfiri cənab Pascal Aebischer çıxış edəcəklər.
Qonaqları Botanika İnstitutunun direktoru, professor Validə Əli-zadə və Fribourg Təbiət Tarix Muzeyinin botanika kolleksiyasının rəhbəri, professor Gregor Kozlovski salamlayaraq məruzələrlə çıxış edəcəklər.
Qeyd edək ki, sərgi AMEA Botanika İnstitutu və Fribourg Təbiət Tarix Muzeyinin müştərək layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. İkitərəfli müqavilə üzrə sərgi üçün İsveçrədən Azərbaycana gətirilmiş bütün avadanlıq və ləvazimatlar Botanika İnstitutuna hədiyyə edilir və bir il müddətində institutda yeni yaradılan Botanika Muzeyində nümayiş etdiriləcək.

Состоится церемония открытия выставки «Зеленое сокровище Азербайджана»
2 мая 2014 года в главном здании НАНА при организации Института ботаники НАНА, Музея естественной истории во Фрибуре (Швейцария), Международного совета ботанических садов по охране растений (МСБСОР, Великобритания) и швейцарской компании Design NG Tornay состоится церемония открытия выставки «Зеленое сокровище Азербайджана».
На выставке будет представлена информация о классических реликтовых видах деревьев Гирканских лесов, а также будут продемонстрированы специальные образцы, отражающие флору, биогеографию и экологию Азербайджана.
Отметим, что в церемонии открытия примут участие около 15 делегаций 6 стран (Швейцария, Великобритания, Италия, Греция, Грузия, Китай), а также представители посольств ряда ведущих европейских стран в Азербайджане.
Ожидается участие представителей Центра Гейдара Алиева, ряда государственных ведомств и министерств, членов Президиума НАНА, руководителей соответствующих институтов Академии. В рамках мероприятия также выступят президент НАНА Акиф Ализаде и полномочный посол Швейцарии в Азербайджане г-н Паскаль Эбишер.
Отметим, что выставка осуществляется в рамках совместного проекта Института ботаники НАНА и Музея естественной истории во Фрибуре.