İyunun 29-da Çin Mühəndislik Akademiyasının keçmiş icraçı vitse-prezidenti, akademik Pan Yunhenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti AMEA Rəyasət Heyətində olub.
Nümayəndə heyətinə Çin Mühəndislik Akademiyası, Çin Mexaniki Mühəndislik Cəmiyyəti, Zhejang Universiteti, Shanghai Jiao Tong Universitetinin nümayəndələri (vitse-prezident, professor, layihə rəhbəri) daxil olublar.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara akademiyanın yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri və müasir dövrdə burada aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1945-ci ildən fəaliyyətə başlayan bu elm ocağında çalışan alimlər ayrı-ayrı sahələr üzrə mühüm tədqiqatlar aparıb, dünya elminə dəyərli töhfələr veriblər. O, hazırda akademiyada 6 elmi bölmənin fəaliyyət göstərdiyini, bu müəssisələrdə multidissiplinar problemlərin araşdırıldığını, innovativ layihələrin həyata keçirildiyini deyib.
Akademik A.Əlizadə ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə AMEA-da elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın gücləndirilməsi, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, eləcə də bütövlükdə cəmiyyətdə elmi işçilərin nüfuzunun artırılması sahəsində önəmli tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycan dünyanın inkişaf etmiş neft ölkəsidir”, – deyə bildirən alim 1994-cü ildə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə əsası qoyulmuş Azərbaycanın neft strategiyasının qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün də əlverişli imkanlar yaratdığını qeyd edib.
A.Əlizadə AMEA-da ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi barədə də məlumat verib. Bildirib ki, əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır. Akademiyanın magistratura pilləsində təhsil alan tələbələr elmi laboratoriyalarda təcrübə keçir, elmin son nailiyyətləri ilə tanış olur, görkəmli alimlərlə ünsiyyət qururlar.
Qonaqlara AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında məlumat verən alim bildirib ki, belə bir müəssisənin yaradılmasında əsas məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə dövlət dəstəyini artırmaqdır.
Azərbaycan-Çin elmi əlaqələrindən söz açan A.Əlizadə Çin Sosial Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti ilə olan görüşü və imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsini xatırladıb. Alim Çin Mühəndislik Akademiyası ilə də müvafiq sahələrdə əlaqələrin qurulmasının hər iki elmi qurumun gələcək fəaliyyətinə müsbət təsir edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
A.Əlizadə AMEA-da fəaliyyət göstərən alimlərin elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətinin stimullaşdırılmasının əsas hədəflərdən olduğunu bildirərək, Azərbaycan alimlərinin əməyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə “AMEA-nın professoru” elmi adının təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin qonaqlara geologiya, seysmologiya, neft-kimya, kimya texnologiyaları sahələrində əldə olunmuş nailiyyətlər barədə də məlumat verib. AMEA-da biofizika, biotibb, bioinformatika, biotexnologiya və digər prioritet istiqamətlərdə yeni tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademiya prezidenti ölkəmizdə uzun illərdir ki, vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, bütün dünya üzrə mövcud 3000-dən artıq vulkanın 400-nə Azərbaycanda rast gəlindiyini diqqətə çatdırıb. O, Çin Mühəndislik Akademiyasından olan nümayəndə heyətini rəhbərlik etdiyi qurumun elmi müəssisə və təşkilatları ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
Sonra çıxış edən Çin Mühəndislik Akademiyasının keçmiş icraçı vitse-prezidenti, akademik P.Yunhen AMEA-da həyata keçirilən layihələri, burada çoxaspektli problemlər üzrə aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib.
P.Yunhen təmsil etdiyi qurum haqqında da məlumat verərək, bu elmi müəssisədə 9 bölmənin fəaliyyət göstəridiyini, 870 akademikin çalışdığını bildirib. Qeyd edib ki, Çin Mühəndislik Akademiyasında süni intellekt, nanotexnologiyalar, robot texnikası, mühəndislik, həyat elmləri və digər yeni sahələrdə elmi tədqiqatlar aparılır.
AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirən qonaq müvafiq sahələrdə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu deyib. O, Çin təcrübəsinin öyrənilməsi üçün lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
P.Yunhen çıxışının sonunda AMEA rəhbərini nümayəndə heyəti ilə birgə Çin Mühəndislik Akademiyasının strukturu və laboratoriyaları ilə tanış olmaq üçün Pekinə dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan-Çin elmi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, ardıcıl birgə fəaliyyətin təşkili və müştərək layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb, əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması qərara alınıb.

Состоялись обсуждения относительно укрепления азербайджано-китайских научных учреждений
29 июня в Президиум НАНА совершила визит делегация во главе с бывшим исполнительным вице-президентом Китайской инженерной академии, академиком Паном Юньхеном.
В состав делегации входили представители Китайской инженерной академии, Китайского общества механической инженерии, Чжэцзянского университета, Шанхайского университета Цзяо Тун (вице-президент, профессор, руководитель проекта).
На встрече президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал гостей об истории создания, этапах развития академии и проводимых в современную эпоху исследованиях. Он отметил, что учеными, работающими в этом научном центре с 1945 года, проведены важные исследования в разных областях и внесен ценный вклад в мировую науку. Он довел до внимания, что в настоящее время в академии функционируют 6 научных отделений, в учреждениях изучаются междисциплинарные проблемы и реализуются инновационные проекты.
Академик А.Ализаде подчеркнул, что во время правления общенационального лидера Гейдара Алиева были предприняты важные шаги в развитии науки, укреплении научно-технического потенциала, подготовке высококвалифицированных научных кадров, а также в повышении авторитета деятелей науки в обществе в целом.
«Азербайджан – одна из развитых нефтяных стран мира», - сказал ученый, добавив, что нефтяная стратегия Азербайджана, основанная в 1994 году с подписанием «Контракта века», также создала благоприятные возможности для развития ненефтяного сектора.
А.Ализаде проинформировал о магистратуре, организованной в НАНА впервые в 2015 году. Он отметил, что главная цель заключалась в привлечении молодежи в научную среду и расширении их научного мышления. Магистранты НАНА проходят практику в научных лабораториях, знакомятся с новейшими достижениями науки и общаются с видными учеными.
Информируя о Парке высоких технологий НАНА, ученый сказал, что основной целью создания подобного учреждения является увеличение государственной поддержки повышения стремительного развития и конкурентоспособности экономики, расширения инноваций и высоких технологий, основанных на современных научно-технических достижениях.
Говоря об азербайджано-китайских научных связях, А.Ализаде напомнил о встрече с делегацией Академии социальных наук Китая и подписанном соглашении о сотрудничестве. Ученый выразил уверенность в том, что установление отношений с Китайской инженерной академией в соответствующих областях окажет положительное влияние на будущую деятельность обоих научных учреждений.
Отметив, что стимулирование научной, научно-организационной и педагогической деятельности ученых, работающих в НАНА, входит в число основных целей, А.Ализаде довел до внимания, что для оценки труда азербайджанских ученых было учреждено ученое звание «Профессор НАНА». Он также рассказал гостям о достижениях в области геологии, сейсмологии, нефтехимии и химических технологий. Отмечалось, что в НАНА проводятся новые исследования по биофизике, биомедицине, биоинформатике, биотехнологиям и другим приоритетным направлениям.
Президент академии отметил, что в течение долгих лет в нашей стране проводились исследования по изучению вулканов, и было выяснено, что 400 из более чем 3000 вулканов всего мира приходится на долю Азербайджана. Он пригласил делегацию Китайской инженерной академии ознакомиться с научными учреждениями и организациями возглавляемой им организации.
Затем бывший исполнительный вице-президент Китайской инженерной академии, академик П.Юньхен высоко оценил проекты и исследования, осуществляемые в НАНА в разных направлениях науки.
Информируя о представленной им организации, П.Юньхен сообщил, что в этом научном учреждении функционируют 9 отделений и работают 870 академиков. Он отметил, что в Китайской инженерной академии проводятся научные исследования в области искусственного интеллекта, нанотехнологий, робототехники, инженерии, наук о жизни и других новых областях.
Выражая заинтересованность в сотрудничестве с НАНА, гость отметил целесообразность обмена кадрами и опытом в соответствующих сферах. Он сказал, что готов оказать необходимую помощь для изучения китайского опыта.
В конце своего выступления П.Юньхен пригласил делегацию во главе с руководителем НАНА в Пекин ознакомиться со структурой и лабораториями Китайской инженерной академии.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы относительно укрепления азербайджано-китайских научных учреждений, организации совместных мероприятий и реализации совместных проектов, а также подписания соглашения о сотрудничестве.