Özbəkistanda Nizami Gəncəvi adına Dil və ədəbiyyat mərkəzi yaradılacaq
Özbəkistanın Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şöhrət Siracəddinovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun qonağı olub.
Qonaqları AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qarşılayaraq Azərbaycanla Özbəkistan arasındakı ikitərəfli siyasi münasibətlərdən söz açıb. Bildirib ki, bu gün dövlətlərimiz arasındakı yüksək münasibətlər iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafına zəmin yaradır.
İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisədə Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri ilə bağlı görülən işlərdən də danışıb, bu istiqamətdə tədqiqatların aparılması üçün Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr,  eləcə də Türk xalqları ədəbiyyatı şöbələrinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai adına Ədəbiyyat mərkəzinin, Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində isə Nizami Gəncəvi adına Dil və ədəbiyyat mərkəzinin yaradılması qərara alınıb.

Delegation led by rector of Uzbek State University of Languages and Literature named after Alisher Navaiy, Professor Shohrat Sirajaddinov was guest of ANAS Institute of Literature named after Nizami Ganjavi.
Guests were welcomed by vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli and talked about bilateral political relations between Azerbaijan and Uzbekistan. He said that high-level relations between our countries today create the basis for the development of scientific relations between the two countries.
He also talked about the Azerbaijani-Uzbek literary relations at the enterprise headed by him, and noted that the Azerbaijani-Turkmen-Uzbek literary relations, as well as the literary departments of the Turkic-speaking peoples, were operating in this direction.
During the meeting it was decided to establish the Center of Literature named after Alisher Navaiy in the Department of Literature of Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbek Literature and the Center for Language and Literature named after Nizami Ganjavi in the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature.