Özbəkistanda Nizami Gəncəvi adına Dil və ədəbiyyat mərkəzi yaradılacaq
Özbəkistanın Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şöhrət Siracəddinovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun qonağı olub.
Qonaqları AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qarşılayaraq Azərbaycanla Özbəkistan arasındakı ikitərəfli siyasi münasibətlərdən söz açıb. Bildirib ki, bu gün dövlətlərimiz arasındakı yüksək münasibətlər iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafına zəmin yaradır.
İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisədə Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri ilə bağlı görülən işlərdən də danışıb, bu istiqamətdə tədqiqatların aparılması üçün Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr,  eləcə də Türk xalqları ədəbiyyatı şöbələrinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai adına Ədəbiyyat mərkəzinin, Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində isə Nizami Gəncəvi adına Dil və ədəbiyyat mərkəzinin yaradılması qərara alınıb.

Делегация во главе с ректором Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы им. Алишера Навои, профессором Шохратом Сираджаддиновым, совершила визит в Институт литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Поприветствовали гостей, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о двусторонних политических отношениях между Узбекистаном и Азербайджаном. Он сказал, что сегодня развитые на высоком уровне отношения между нашими государствами создают надежную почву для развития научных отношений между двумя странами.
Рассказывая об азербайджано-узбекских литературных связях в возглавляемом им учреждении, ученый подчеркнул, что в институте действуют отделы Азербайджано-туркмено-узбекских литературных связей и Литературы тюркских народов, служащие проведению исследований в данном направлении.
В ходе встречи было принято решение при Отделе азербайджано-туркмено-узбекских литературных связей создать Центр литературы им. Алишера Навои, а при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы - Центр языка и литературы имени Низами Гянджеви.