Naxçıvanın əlverişli təbii-coğrafi şəraiti və təbii sərvətləri qədim mədəniyyətlərin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Naxçıvanın qədim mədəniyyətləri Yaxın Şərq ölkələri ilə iqtisadi-mədəni əlaqələr şəraitində inkişaf еdib təşəkkül tapıb. Еramızdan əvvəl üçüncü minilliyin sоnunda iqtisadiyyatın və ticarətin inkişafı Naxçıvanda şəhər tipli yaşayış məskənlərinin yaranmasına imkan vеrib. Naxçıvanda şəhər mədəniyyətinin formalaşması ilə bağlı problemləri aydınlaşdırmaq məqsədi ilə AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası Duzdağda və Naxçıvan təpədə arxeoloji tədqiqatları davam etdirir.
Tədqiqatlar nəticəsində Duzdağ mədənlərinin dünyanın ən qədim duz mədənləri olduğu aydınlaşdırılıb. Hazırda Duzdağda duzun çıxarılması ilə bağlı infrastukturlar, duzun mübadiləsi və Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda Naxçıvan duzunun əhəmiyyəti ilə bağlı məsələlər araşdırılmaqdadır.
AMEA-nın müxbir üzvü V.Baxşəliyevin bildirdiyinə görə, araşdırmalar zamanı, həmçinin Еnеоlit və Еrkən Tunc, Dəmir dövrünə və Orta əsrlərə аid kеrаmikа məmulаtı, dаş çəkiclər tаpılıb. Müəyyənləşdirilib ki, Yaxın Şərq ölkələri ilə iqtisadi-mədəni əlaqələrin formalaşmasında Naxçıvanın xammal ehtiyatları, o cümlədən duz əsas yer tutub. Eneolit dövründən başlayaraq duz, həmçinin mübаdilə vаsitəsi оlub, ticаrət məqsədilə Şərq ölkələrinə аpаrılıb. Həmçinin V.Baxşəliyevin rəhbəri olduğu AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası 2018-ci ilin iyunundan başlayaraq Naxçıvanda qədim şəhər mədəniyyətinin formalaşmasının sosial-iqtisadi əsasını müəyyənləşdirmək məqsədilə Duzdağla yanaşı, Naxçıvan ərazisindəki Naxçıvan təpə yaşayış yerində araşdırmaları davam etdirməkdədir. Araşdırmalar göstərir ki, bu mədəniyyət Azərbaycanın cənub rayonlarında çiçəklənib, daha sonra Urmiya gölünün cənubuna doğru yayılıb. Dalmatəpə keramikasının kimyəvi analizi onun yerli istehsalın məhsulu olduğunu göstərib. Belə hesab edilir ki, Dalmatəpə mədəniyyətinin (Urmiya gölünün cənub-qərbində aşkarlanıb, bizim eradan əvvəl 5000-4500-cü illərə aiddir) yayılma arealı Naxçıvanı da əhatə edib. Daha doğrusu Naxçıvan bu mədəniyyətin formalaşdığı areala daxil olub.
Arxeoloq qeyd edib ki, builki tədqiqatlar nəticəsində eneolit dövrünün erkən mərhələsinə - bizim eradan əvvəl beşinci minilliyin əvvəllərinə aid tikinti qalıqları, əmək alətləri, keramika nümunələri aşkarlanıb. Naxçıvan təpə sakinləri başlıca olaraq Göyçə və Sünik obsidianından (dəvəgözü — dağ süxuru olan vulkanik şüşə növü) istifadə ediblər. Mis, duz və obsidian kimi xammal növləri ticarətin və iqtisadi-mədəni əlaqələrin inkişafını stimullaşdırıb, gələcəkdə şəhər mədəniyyətinin formalaşması üçün baza yaradıb. Gələcək araşdırmalar Urmiya hövzəsi və Naxçıvan tayfaları arasındakı əlaqələrin və münasibətlərin xarakterini daha aydın müəyyənləşdirməyə imkan verəcək. Araşdırmalar Dalmatəpə mədəniyyətinin yaranması və formalaşması ilə bağlı məsələlərə də aydınlıq gətirəcək.

Продолжаются исследования уникальных памятников в Нахчыване
Благоприятные природно-географические условия и природные ресурсы Нахчывана сыграли важную роль в формировании древних культур. Древние культуры Нахчывана развивались в условиях экономических и культурных отношений со странами Ближнего Востока. В конце третьего тысячелетия до нашей эры развитие экономики и торговли позволило создать городские поселения в Нахчыване. С целью исследования проблем, связанных с формированием городской культуры в Нахчыване, археологическая экспедиция Нахчыванского отделения во главе с членом-корреспондентом НАНА Вели Бахшалиева продолжает проводить археологические раскопки на территории Дуздага и Нахчыван-тепе.
В результате исследований было установлено, что Дуздагские шахты являются самыми древними соляными шахтами в мире. В настоящее время изучаются вопросы, связанные с инфраструктурой добычи соли в Дуздаге, обменом солью, а также значением нахчыванской соли на Ближнем Востоке и Южном Кавказе.
По словам члена-корреспондента НАНА В.Бахшалиева, в ходе исследований были обнаружены керамические изделия и каменные молотки, датируемые энеолитом и ранней бронзой, ранним железом и средними веками. Было выяснено, что в налаживании экономических и культурных связей со странами Ближнего Востока большая заслуга принадлежала сырьевым ресурсам Нахчывана, включая соль. Начиная с эпохи энеолита соль стала средством обмена и экспортировалась в восточные страны в целях торговли. С июня 2018 года с целью определения социально-экономической основы формирования древней городской культуры в Нахчыване археологическая экспедиция Нахчыванского отделения НАНА, возглавляемая В.Бахшалиевым, продолжает свои исследований в области в Дуздаге и поселении Нахчыван-тепе. Исследования показывают, что эта культура процветала в южных районах Азербайджана, а затем распространилась на юг от озера Урмия. Химический анализ керамики Далматепе свидетельствует о том, что данный продукт относился к местному производству. Считается, что ареал распространения культуры Далматепе (выявленной на юго-западе озера Урмия, относящейся к 5000-4500 до н.э.) охватывал и Нахчыван.
Археолог отметил, что в результате исследований этого года были найдены остатки строительства, орудия труда, образцы керамики, относящиеся к раннему этапу эпохи энеолита – началу пятого тысячелетия до н.э. Жители Нахчыван-тепе пользовались в основном гейчайским и сюникским обсидианом. Такие виды сырья, как медь, соль и обсидиан стимулировали развитие торгово-экономических и культурных связей и создали почву для формирования городской культуры в дальнейшем. Будущие исследования позволят дать более четкое определение характера связей и отношений между племенами Урмийского бассейна и Нахчывана. В исследованиях также будут внесены ясность в вопросы, связанные в создание и формирование культуры Далматепе.