Naxçıvanın əlverişli təbii-coğrafi şəraiti və təbii sərvətləri qədim mədəniyyətlərin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Naxçıvanın qədim mədəniyyətləri Yaxın Şərq ölkələri ilə iqtisadi-mədəni əlaqələr şəraitində inkişaf еdib təşəkkül tapıb. Еramızdan əvvəl üçüncü minilliyin sоnunda iqtisadiyyatın və ticarətin inkişafı Naxçıvanda şəhər tipli yaşayış məskənlərinin yaranmasına imkan vеrib. Naxçıvanda şəhər mədəniyyətinin formalaşması ilə bağlı problemləri aydınlaşdırmaq məqsədi ilə AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası Duzdağda və Naxçıvan təpədə arxeoloji tədqiqatları davam etdirir.
Tədqiqatlar nəticəsində Duzdağ mədənlərinin dünyanın ən qədim duz mədənləri olduğu aydınlaşdırılıb. Hazırda Duzdağda duzun çıxarılması ilə bağlı infrastukturlar, duzun mübadiləsi və Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda Naxçıvan duzunun əhəmiyyəti ilə bağlı məsələlər araşdırılmaqdadır.
AMEA-nın müxbir üzvü V.Baxşəliyevin bildirdiyinə görə, araşdırmalar zamanı, həmçinin Еnеоlit və Еrkən Tunc, Dəmir dövrünə və Orta əsrlərə аid kеrаmikа məmulаtı, dаş çəkiclər tаpılıb. Müəyyənləşdirilib ki, Yaxın Şərq ölkələri ilə iqtisadi-mədəni əlaqələrin formalaşmasında Naxçıvanın xammal ehtiyatları, o cümlədən duz əsas yer tutub. Eneolit dövründən başlayaraq duz, həmçinin mübаdilə vаsitəsi оlub, ticаrət məqsədilə Şərq ölkələrinə аpаrılıb. Həmçinin V.Baxşəliyevin rəhbəri olduğu AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası 2018-ci ilin iyunundan başlayaraq Naxçıvanda qədim şəhər mədəniyyətinin formalaşmasının sosial-iqtisadi əsasını müəyyənləşdirmək məqsədilə Duzdağla yanaşı, Naxçıvan ərazisindəki Naxçıvan təpə yaşayış yerində araşdırmaları davam etdirməkdədir. Araşdırmalar göstərir ki, bu mədəniyyət Azərbaycanın cənub rayonlarında çiçəklənib, daha sonra Urmiya gölünün cənubuna doğru yayılıb. Dalmatəpə keramikasının kimyəvi analizi onun yerli istehsalın məhsulu olduğunu göstərib. Belə hesab edilir ki, Dalmatəpə mədəniyyətinin (Urmiya gölünün cənub-qərbində aşkarlanıb, bizim eradan əvvəl 5000-4500-cü illərə aiddir) yayılma arealı Naxçıvanı da əhatə edib. Daha doğrusu Naxçıvan bu mədəniyyətin formalaşdığı areala daxil olub.
Arxeoloq qeyd edib ki, builki tədqiqatlar nəticəsində eneolit dövrünün erkən mərhələsinə - bizim eradan əvvəl beşinci minilliyin əvvəllərinə aid tikinti qalıqları, əmək alətləri, keramika nümunələri aşkarlanıb. Naxçıvan təpə sakinləri başlıca olaraq Göyçə və Sünik obsidianından (dəvəgözü — dağ süxuru olan vulkanik şüşə növü) istifadə ediblər. Mis, duz və obsidian kimi xammal növləri ticarətin və iqtisadi-mədəni əlaqələrin inkişafını stimullaşdırıb, gələcəkdə şəhər mədəniyyətinin formalaşması üçün baza yaradıb. Gələcək araşdırmalar Urmiya hövzəsi və Naxçıvan tayfaları arasındakı əlaqələrin və münasibətlərin xarakterini daha aydın müəyyənləşdirməyə imkan verəcək. Araşdırmalar Dalmatəpə mədəniyyətinin yaranması və formalaşması ilə bağlı məsələlərə də aydınlıq gətirəcək.

Nakhchivan's favorable natural and geographical conditions and natural resources played an important role in the formation of ancient cultures. The ancient cultures of Nakhchivan developed in the Middle East under the conditions of economic and cultural relations. The development of the economy and trade at the end of the third millennium BC, allowed the creation of urban-type settlements in Nakhchivan. The archaeological expedition of the Nakhchivan Department continues to carry out archaeological researches in Duzdag and Nakhchivan hills, in order to clarify problems related to urban culture in Nakhchivan, under the direction of Corresponding Member of ANAS Vali Bakhshaliyev.
As a result of researches, it became obvious that, Duzdag mines were the oldest salt mines in the world. At present, issues related to the salting, salt exchange and the importance of Nakhchivan salt in the Middle East and South Caucasus are being researched.
According to the correspondent member of ANAS V.Bakhshaliyev, during the researches, ceramic products and stone hammers have been found belonging to Early Bronze, Iron Age and Middle Ages. It was established that Nakhchivan's raw materials, including salt, were the basis for economic and cultural relations with the countries of the Middle East. Starting from the Eneolithic period, Salt has also been exported to Eastern countries for commercial purposes. The archaeological expedition of the Nakhchivan Division of ANAS, which is headed by V.Bakhshaliyev, is continuing to research Nakhchivan hill in Nakhchivan, in addition to Duzdag, in order to determine the socio-economic basis of the ancient city culture formation in Nakhchivan in June 2018. Studies show that this culture flourished in the southern regions of Azerbaijan and then spread to the south of Lake Urmia.
The archeologist noted that, as a result of this year's research, the remains of the early period of the eneolithic era - the remains of the early fifth millennium, labor instruments and ceramic specimens were discovered before our era. Nakhchivan hill inhabitants mainly used the Goycha and Sunik obsidian (type of volcanic glass of mountain rock). Raw materials such as copper, salt, and obsidian have stimulated the development of trade and economic and cultural relations and have created a basis for the formation of urban culture in the future. Future researches will allow for a clearer definition of the character and relationships between the Urmia Basin and Nakhchivan tribes. Studies will also clarify issues related to the formation of Dalmatepe culture.