İyulun 11-də AMEA əməkdaşlarıın ailə üzvlərinin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili məqsədilə Dendrologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyətə başlayan “Elm” uşaq istirahət düşərgəsinə növbəti yollanış təşkil olunub.
Budəfəki yollanışda 14 gün ərzində AMEA əməkdaşlarının 36 övladı (6-13 yaş) dincələcək və əylənəcəklər. Uşaqların günlərinin maraqlı keçmələri üçün bu istirahət mərkəzində hər cür şərait yaradılıb. İki ədəd hovuz, futbol, voleybol meydançaları uşaqların ixtiyarına verilib. Bilyard, stolüstü tennis, şahmat, dama, domino, nərd həvəskarları da unudulmayıb. Ərazidə uşaqların xüsusi marağına səbəb olacaq mini zoopark da yaradılıb.
Bundan əlavə, düşərgənin iştirakçıları Abşeronun tarixi abidələrini ziyarət edəcəklər. Onlar Murtuza Muxtarovun, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin bağ evlərinə, “Qala” tarixi memarlıq qoruğuna, “Binə” Atçılıq Mərkəzinə, Zirə Eko parkına ekskursiyalar edəcəklər.
Uşaqların qayğısına təcrübəli mütəxəssislər qalacaq.
Qeyd edək ki, bu təşəbbüs AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən təşkil olunub. Yay mövsümü ərzində sözügedən istirahət mərkəzinə 5 gediş planlaşdırılıb. Düşərgədə ilk növbə 25 iyun-8 iyul tarixlərində baş tutub.

Организована очередная поездка в детский лагерь «Наука»
11 июля для эффективной организации досуга членов семьи НАНА была организована очередная поездка в детский лагерь «Наука», который начал функционировать при Институте дендрологии.
Очередная поездка предназначена для 36 детей (6-13 лет) сотрудников НАНА, которые будут отдыхать в лагере в течение 14 дней. В этом центре отдыха созданы все условия для интересного времяпровождения детей. Детям были предоставлены два бассейна, футбольные, волейбольные площадки, бильярд, настольный теннис, шахматы, шашки, домино и нарды. На территории создан также мини-зоопарк, который вызовет особый интерес у детей.
Кроме того, участники лагеря посетят исторические памятники Абшерона. Они совершат экскурсии на дачи Муртузы Мухтарова, Гаджи Зейналабдина Тагиева, исторический архитектурный заповедник «Гала», центр разведения лошадей «Биня» и экопарк Зиря.
За детьми будут ухаживать опытные специалисты.
Следует отметить, что эта инициатива была организована Объединенным профсоюзным комитетом НАНА. В летний сезон планируется организовать 5 поездок в лагерь. Первая смена лагеря состоялся 25 июня - 8 июля.