“Musiqi dünyası”na elmi səyahət
Bu günlərdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Musiqi dünyası” adlı kitabı işıq üzü görüb. Kitabda akademik İsa Həbibbəylinin müxtəlif illərdə qələmə aldığı Azərbaycanın musiqi sənətinə, eləcə də görkəmli musiqi xadimlərinə həsr edilmiş məqalələri, araşdırma yazıları, həmçinin mahnı mətnləri, notlar və müxtəlif tədbirlərdən fotolar təqdim olunur.
“Musiqi dünyası” kitabında “Azərbaycan muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər”, “Türksoylu xalqların musiqi mədəniyyətinin tədqiqi problemləri”, “Yallı azərbaycançılıq möhürüdür” sərlövhəli yazılar, Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ələsgər haqqında araşdırmalar oxuculara çatdırılıb. Bundan başqa, kitabda dahi Azərbaycan bəstəkarı, görkəmli musiqişünas, pedaqoq akademik Üzeyir Hacıbəyli, dünya şöhrətli Azərbaycan müğənnisi, Xalq artisti Müslüm Maqomayev, pianoçu və bəstəkar, professor, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli, Azərbaycan opera müğənnisi, Xalq artisti Xuraman Qasımova, məşhur kamança ifaçısı, Xalq artisti Ağacəbrayıl Abasəliyev, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə və digər musiqi xadimlərinin yaradıcılığına, Azərbaycan musiqi tarixi elminin tanınmış yaradıcısı akademik Zemfira Səfərovanın elmi fəaliyyətinə həsr olunmuş məqalələr yer alıb.
Topluda təqdim olunan tədqiqat xarakterli araşdırmalar aşıq sənətinin nümayəndələri Aşıq Ələsgər, Dədə Şəmşir və Pir Sultan Abdalın yaradıcılığını əhatə edir.
Bundan başqa, “Musiqi dünyası” kitabında bir sıra mahnıların mətnləri və şeirlərə bəstələnmiş notlar verilib. Toplunun “Foto-təqdimat” hissəsində isə müxtəlif məkanlarda keçirilmiş musiqi və poeziya dünyasına həsr olunan tədbirlərdən xatirə fotoları yer alıb.
Qeyd edək ki, “Musiqi dünyası” kitabı “Elm və təhsil” nəşriyyatında işıq üzü görüb. Kitabın elmi redaktoru AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Musiqi tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri akademik Zemfira Səfərova, tərtibçisi isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürovdur.

На днях вышла в свет книга президента НАНА академика Исы Габиббейли под названием «Мир музыки». В книге представлены написанные академиком в различные годы статьи, посвященные музыкальному искусству Азербайджана и выдающимся музыкальным деятелям, исследовательские статьи, а также тексты и ноты песен, фотографии с различных мероприятий.
В книге «Мир музыки» вниманию читателей представлены статьи «Наука об азербайджанском мугаме: реалии и перспективы», «Проблемы изучения музыкальной культуры тюркских народов», исследовательские работы о выдающемся представителе ашугского искусства Азербайджана Ашуге Алескере. Помимо этого, в книге собраны статьи, посвященные творчеству гениального азербайджанского композитора, выдающегося музыковеда, педагога академика Узеира Гаджибейли, всемирно известного азербайджанского певца, народного артиста Муслима Магомаева, пианиста и композитора, профессора, народного артиста Фархада Бадалбейли, оперной певицы Азербайджана, народной артистки Хураман Гасымовой, известного исполнителя кеманчи, народного артиста Агаджабраила Абасалиева, председателя Союза композиторов Азербайджана, члена-корреспондента НАНА, народной артистки Фирангиз Ализаде и других музыкальных деятелей, а также научной деятельности видного ученого, исследователя истории азербайджанской музыки академика Земфиры Сафаровой.
Представленные в сборнике исследовательские статьи охватывают творчество представителей ашугского искусства – Ашуга Алескера, Деде Шамшира и Пир Султана Абдала.
Помимо этого, в книге «Мир музыки» приводятся тексты ряда песен и ноты произведений, написанных на стихи автора. А в части «Фото-презентация» представлены фотографии, сделанные во время различных мероприятий, посвящённых миру музыки и поэзии.
Отметим, что книга «Мир музыки» выпущена в свет в издательстве «Элм ве техсил». Научным редактором книги является заведующая Отделом истории и теории музыки Института архитектуры и искусства НАНА академик Земфира Сафарова, составителем – заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.