Mayın 2-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin (DTA) təşəbbüsü, DTA tabeliyindəki Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində hazırlanan “Milli Dadlar” layihəsinin və eyniadlı onlayn platformanın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AR Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının, elmi müəssisə və təşkilatlarının və Dövlət Turizm Agentliyinin əməkdaşları, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında yerləşən büstü önünə tər güllər düzülüb.
Təqdimat mərasimini giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan milli mətbəxi zəngin tarixi köklərə malik ümummilli mədəniyyətimizin ayrılmaz hissəsi olmaqla, xalqımızın məişətini, adət-ənənələrini, dünyagörüşünü və həyat tərzini əks etdirir. Akademik İsa Həbibbəyli bu zəngin mədəni irsin qorunması, sistemli şəkildə öyrənilməsi, dünyaya təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Qeyd edib ki, son illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə AR Dövlət Turizm Agentliyi arasında arxeoloji qazıntılara dair birgə əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur və bugünkü tədbirlə əməkdaşlıq münasibətlərimiz mətbəx sahəsində də elmi-praktik fəaliyyətlərlə genişləndiriləcək.
Artıq Akademiyanın Tarix və Etnologiya, eləcə də Folklor institutlarında Azərbaycanın zəngin mətbəx mədəniyyətinin öyrənilməsinə başlanıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı sözügedən müəssisələrdə daxili imkanlar hesabına yeni şöbələrin yaradılacağını, mətbəx irsimizin kompleks şəkildə tarix, folklor və etnoqrafik baxımdan tədqiq ediləcəyini, AR Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən isə həm respublika, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliğinin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri bu istiqamətdə fəaliyyətin icrası məqsədilə qurumların birgə təşkilatçılığı ilə konfransların, təqdimat mərasimlərinin təşkili, eləcə də nəşrlərin hazırlanmasının qarşıya məqsəd qoyulduğunu söyləyib.
AMEA prezidenti, həmçinin milli mətbəx mədəniyyətimizin başqa xalqlar tərəfindən mənimsənilməsinə cəhdlər edildiyini və öz adlarına çıxmağa çalışdıqlarını deyib, kulinariya və mədəni irsimizin aparılacaq elmi tədqiqatlar və təbliğatlarla beynəlxalq miqyasda qorunacağını vurğulayıb.
“Birgə fəaliyyətimiz, “Milli Dadlar” platformasının təqdimatı Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə turizm sektorunun inkişafı, həm Azərbaycançılıq, həm də milli-mənəvi dəyərlərimizin öyrənilməsi, təbliği istiqamətində apardığı ardıcıl siyasətin icrası istiqamətində atılan mühüm addımdır və alimlərimizin, Dövlət Turizm Agentliyinin bu siyasətə töhfəsidir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Sonra çıxış edən Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev layihənin əsas məqsədinin milli kulinariya nümunələrinin qorunması, tanıdılması və gələcək nəsillərə ötürülməsini təmin etmək olduğunu vurğulayıb.
“Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri milli kulinariyamızın təbliği və milli mətbəximizin tanıdılmasıdır. Bildiyiniz kimi, bu məsələ ölkə rəhbərliyinin daimi diqqətindədir. Cənab Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya buna görə öz minnətdarlığımı çatdırmaq istərdim. Bu istiqamətdə tərəfimizdən indiyədək müxtəlif layihələr həyata keçirilib və bir sıra layihələr də davam etməkdədir. Bunlardan biri də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Milli Kulinariya Mərkəzinin uzun müddətdir birlikdə işləyib hazırladığı “Milli dadlar” layihəsidir. Bu layihə və layihə çərçivəsində yaradılan onlayn platforma xalqımıza məxsus milli mətbəxin, eləcə də regionlarda unudulmuş qədim dadların yenidən bərpa edilməsi və qorunmasına, həmçinin gələcək nəsillərə çatdırılmasına dəstək vermək məqsədini daşıyır”, - deyə Fuad Nağıyev qeyd edib.
Agentlik sədri diqqətə çatdırıb ki, layihə müddətində elmi yanaşmanın və dəqiqliyin təmin olunması əsas prioritetlərdən olduğundan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə sıx əməkdaşlıq həyata keçirilib, toplanmış milli dadların tərkibi, hazırlanma üsulu, tarixi və mədəni əhəmiyyəti AMEA-nın məlumatları və tövsiyələri əsasında elmi əsaslandırılıb, etibarlı və dayanıqlı elmi baza formalaşdırılıb.
“Bu platformaya biz Azərbaycanın kulinariyasının ən yeni ensiklopediyası da deyə bilərik. Layihəyə verdikləri elmi dəstəyə və əməkdaşlığa görə AMEA-ya, şəxsən akademik İsa Həbibəyliyə öz dərin təşəkkürümü bildirirəm”, - deyə vurğulayan Fuad Nağıyev ölkəmizin zəngin qastronomiya potensialının həm də qastroturizm sahəsini inkişaf etdirməyə imkan verdiyini, bununla yanaşı, zəngin maddi-mədəni irsimizi, tarixi ənənələrimizi, mədəniyyətimizi də dünyaya tanıtmağa kömək etdiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, milli yeməklərimiz daha böyük mənada tariximizi, milli kimliyimizi əks etdirir və bu məqamı nəzərə alaraq, layihənin ikinci mərhələsində bu milli dadların formalaşmasının arxasında duran tarix, mədəniyyət və insanların həyat tərzi ilə bağlı məqamlar da araşdırılacaq: “Əlbəttə, bütün bu işlər folklorşünaslar, tarixçilər, etnoqraflar, dilçilər və kulinariya üzrə mütəxəssislərlə birlikdə həyata keçiriləcək. İnanırıq ki, yalnız mətbəx baxımından deyil, eyni zamanda milli kimliyin qorunması baxımından da strateji əhəmiyyət daşıyan “Milli dadlar” layihəsi milli mətbəximizin qorunması və tanıdılmasında əhəmiyyətli rol oynayacaq”.
Daha sonra Dövlət Turizm Agentliyinin Qastronomiya şöbəsinin müdiri Səkinə Əsgərova “Milli Dadlar” onlayn platformasını təqdimatını edib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afaq Ramazanova, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri tarix elmləri doktoru, dosent İlhamə Məmmədova və AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş elmi işçisi tarix elmləri doktoru Solmaz Məhərrəmova çıxış edərək milli mətbəximizin tədqiq olunmasının əhəmiyyətindən və təqdimatı keçirilən “Milli Dadlar” onlayn platformasının önəmindən danışıblar.
Qeyd edək ki, “Milli Dadlar” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın iqtisadi-coğrafi rayonlarından elmi əsaslarla sənədləşdirilmiş milli mətbəx nümunələri barədə məlumatlar toplanılıb. Layihənin ilkin mərhələsində müxtəlif yaş kateqoriyasından olan respondentlərlə sorğu aparılıb, toplanmış məlumatlara əsasən seçilmiş mətbəx nümunələri sənaye nümayəndələri, həmçinin ekspertlərin iştirakı ilə hazırlanaraq sənədləşdirilib və kataloqlaşdırılıb. Layihə çərçivəsində yaradılan eyniadlı onlayn platformada regional mətbəxlərin özünəməxsusluğu, mətbəx nümunələrinin adı, tərkibi, hazırlanma qaydası və digər məlumatlar əks olunub.
Layihənin ikinci mərhələsində mətbəx nümunələrinin kulinar aspektləri ilə yanaşı, sosial, mədəni və tarixilik istiqamətlərinın araşdırılması nəzərdə tutulur. Bu mərhələdə əsas məqsəd müxtəlif bölgələrə məxsus yemək və məhsullarla bağlı rəvayət, əfsanə, xalq inancları və s. kimi şifahi və yazılı xalq ədəbiyyatı mənbələrində yer alan məlumatların toplanıb sistemləşdirilməsidir. Bu mərhələ də AMEA alimlərinin və kulinariya üzrə mütəxəssislərin əməkdaşlığı ilə həyata keçiriləcək və tədqiqatların sonunda əldə olunmuş məlumatlar onlayn platformada yerləşdiriləcək.

2-го мая состоялась презентация проекта «Национальные вкусы» (“Milli Dadlar”) и одноименной онлайн-платформы, разработанной по инициативе Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики (ГАТ) в рамках сотрудничества между Национальным кулинарным центром при ГАТ и Национальной академией наук Азербайджана (НАНА).
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Государственного агентства по туризму АР Фуад Нагиев, сотрудники аппарата Президиума, научных учреждений и организаций НАНА и ГАТ, представители СМИ.
Вначале были возложены цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в здании Президиума НАНА.
Открыв церемонию презентации вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что национальная кулинария Азербайджана, обладающая богатыми историческими корнями, является неотъемлемой частью общенациональной культуры, а также отражает быт, обычаи и традиции, мировоззрение и образ жизни нашего народа. Академик Иса Габиббейли подчеркнул особую значимость сохранения и системного изучения этого богатого культурного наследия, его пропаганды в мире и передачи будущим поколениям.
В последние годы, продолжил академик, Национальная академия наук Азербайджана сотрудничает с Государственным агентством по туризму АР в сфере проведения археологических раскопок, а сегодняшнее мероприятие будет способствовать расширению совместной научно-практической деятельности в области кулинарии.
Сказав, что в институтах истории и этнологии, фольклора НАНА уже начато изучение богатой гастрономической культуры Азербайджана, академик Иса Габиббейли добавил, что в связи с этим в указанных учреждениях за счет внутренних ресурсов будут созданы новые отделы, кулинарное наследие будет комплексно изучаться с точки зрения истории, фольклора и этнографии, а результаты этих исследований будут пропагандироваться ГАТ АР как на республиканском, так и на международном уровнях. Руководитель НАНА отметил, что для осуществления сотрудничества в данной сфере при совместной организации обеих структур предусмотрено проведение конференций и прочих мероприятий, а также подготовка изданий.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что другими народами предпринимаются попытки присвоения образцов нашей национальной кухни, научные исследования и пропаганда данной сферы будут также способствовать защите нашего кулинарного и культурного наследия на международном уровне.
Руководитель НАНА продолжил: «Наша совместная деятельность, презентация платформы «Национальные вкусы» – это важный шаг, поддержка проводимой Президентом Ильхамом Алиевым последовательной политики, направленной на развитие сектора туризма, изучение и пропаганду идеологии азербайджанства и наших национально-духовных ценностей. Это – вклад ученых и Государственного агентства по туризму в проведение этой политики».
Затем выступил председатель Государственного агентства по туризму Фуад Нагиев, который подчеркнул, что основной целью проекта является сохранение, популяризация и обеспечение передачи будущим поколениям образцов национальной кулинарии.
Фуад Нагиев отметил: «Одной из основных сфер деятельности Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики является пропаганда нашей национальной кулинарии и популяризация образцов национальной кухни. Как вам известно, этот вопрос всегда находится в центре внимания руководства страны. Я хочу поблагодарить за это господина Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханум Алиеву. До настоящего времени мы реализовали в данной сфере различные проекты, реализация ряда проектов ещё продолжается. Одним из них является проект «Национальные вкусы», который долгое время осуществляется Национальной академией наук Азербайджана и Национальным кулинарным центром. Целью этого проекта и созданной на его основе одноименной онлайн-платформы является сохранение присущей нашему народу гастрономической культуры, восстановление забытых древних блюд и обеспечение их передачи будущим поколениям».
Председатель агентства сообщил, что так как при реализации проекта среди основных приоритетов было обеспечение научного подхода и точности, руководимая им организация тесно сотрудничала с Национальной академией наук Азербайджана; опираясь на сведения и рекомендации, полученные от НАНА, были научно обоснованы состав, способы приготовления, история и культурная значимость национальных блюд, сформирована надежная и устойчивая научная база.
Фуад Нагиев подчеркнул: «Эту платформу можно назвать новейшей энциклопедией азербайджанской кулинарии. Выражаю глубокую благодарность НАНА, лично академику Исе Габиббейли за научную поддержку и сотрудничество». Он отметил, что богатый гастрономический потенциал страны дает возможность развивать гастротуризм, популяризировать наше богатое материально-культурное наследие, исторические традиции и культуру в мире. Национальные блюда, продолжил Фуад Нагиев, отражают нашу историю и национальную идентичность; учитывая это, на втором этапе проекта будут изучены и вопросы, связанные с историей, культурой и образом жизни людей, которые стоят за формированием национальных вкусов: «Конечно, все эти работы будут выполнены совместно с фольклористами, историками, этнографами, лингвистами и специалистами по кулинарии. Мы верим, что проект «Национальные вкусы», который имеет стратегическое значение с точки зрения не только кулинарии, но и сохранения национальной идентичности, сыграет важную роль в сохранении и популяризации нашей национальной гастрономической культуры».
Далее заведующая Отделом гастрономии Центра управления заповедниками при Государственном агентстве по туризму Сакина Аскерова представила онлайн-платформу «Национальные вкусы».
На мероприятии также выступили заместитель директора Института фольклора НАНА доктор философии по филологии Афаг Рамазанова, заведующая отделом Института истории и этнологии НАНА доктор исторических наук, доцент Ильхама Мамедова и главный научный сотрудник Института истории и этнологии НАНА доктор исторических наук Солмаз Магеррамова, которые говорили о значении изучения национальной кулинарии и разработки онлайн-платформы «Национальные вкусы».
Отметим, что в рамках проекта «Национальные вкусы» в экономико-географических районах Азербайджана были собраны сведения об образцах национальной кулинарии, задокументированные на основе научных исследований. На первом этапе проекта был проведен опрос среди представителей различных возрастных категорий, отобранные на основе собранного материала образцы кулинарии были приготовлены, задокументированы и каталогизированы при участии представителей промышленности и экспертов. На одноименной онлайн-платформе, разработанной в рамках проекта, представлена информация о своеобразии региональных блюд, приводятся их название, состав, способы приготовления и т.д.
На втором этапе проекта, наряду с кулинарными аспектами блюд, предусмотрено изучение социальных, культурных и исторических аспектов гастрономической культуры. Основная цель на данном этапе будет заключаться в собирании и систематизации связанных с присущими различным регионам блюдами и продуктами материалов, которые находят свое отражение в мифах, легендах, народных верованиях и прочих источниках устного и письменного народного творчества. Этот этап также будет реализован в рамках сотрудничества ученых НАНА и специалистов по кулинарии, результаты, полученные в ходе исследований, будут размещены на онлайн-платформе.