AMEA Tarix İnstitutu “XVIII əsrin I yarısı Azərbaycan tarixi rusdilli qaynaqlarda” toplusunun ikinci və üçüncü cildlərini, o cümlədən “Azərbaycan və Osmanlı imperiyası XV-XVI əsrlərdə” kitabını çap etdirib.
Rus dilində nəşr olunan sənədlər toplusunun tərtibçisi bu elm müəssisəsinin Ümumi tarix şöbəsinin müdiri, professor Tofiq Mustafazadə, türk dilinə tərcümə olunan kitabın müəllifi isə Mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq şöbəsinin müdiri, professor Şahin Fazildir.
“XVIII əsrin I yarısı Azərbaycan tarixi rusdilli qaynaqlarda” toplusu “Azərbaycan tarixi ilk mənbələrdə” layihəsi çərçivəsində nəşr olunub. Layihənin rəhbəri Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovdur. İnstitutun Elmi şurasının qərarı ilə çap olunan topludakı sənədlərin transliterasiyası, “Ön söz” və şərhlər prof. Tofiq Mustafazadəyə məxsusdur.
Üçcildlik topludakı sənədlər Rusiya Federasiyasının müxtəlif arxivlərindən götürülüb. Sənədlərdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi və siyasi tarixi, tarixi coğrafiyası və etnoqrafiyası barədə qiymətli məlumatlar yer alıb. XVIII əsrdə çap olunmuş və hazırda nadir tapılan bir neçə əsər də topluya daxil edilib. Topluda yer alan sənədlər Rusiya çarı I Pyotrun və onun xələflərinin Azərbaycanla bağlı yeritdiyi siyasətin işğalçılıq mahiyyətini açmağa və Azərbaycan uğrunda gedən beynəlxalq rəqabəti təsvir etməyə imkan verir.
“TEAS Press” Nəşriyyat Evi tərəfindən çap olunan “Azərbaycan və Osmanlı imperiyası XV-XVI əsrlərdə” kitabında həmin dövrdə Azərbaycanın yalnız Türkiyə ilə deyil, həmçinin Orta Asiya, Suriya, Misir, Rusiya, Gürcüstan, Venesiya, Almaniya, Portuqaliya və başqa ölkələrlə də münasibətləri haqqında məlumat var. Əsər fars, türk, italyan, rus, ingilis, alman, fransız dillərində olan bir sıra ilkin mənbə və tədqiqat əsərləri əsasında yazılıb.

New books have been published by the History Institute
Institute of History of ANAS has published the second and third volumes of the book "The History of Azerbaijan in the First Half of the XVIII Century in Russian-language sources", as well as "Azerbaijan and the Ottoman Empire in the XV-XVI centuries" book.
The compilor of the collection of documents published in the Russian language is Professor Tofig Mustafazadeh, the head of the department of general history and author of the book translated into Turkish, is Professor Shahin Fazil, the head of the science and historiography department.
The collection of "History of Azerbaijan in the First Half of the XVIII Century in Russian-language sources" has been published within the framework of the project "History of Azerbaijan in the First Sources". The head of the project is the director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov. Tofig Mustafazade is the author of “Preface” of the book, translated by the decision of the Scientific Council of the Institute.
The book "Azerbaijan and the Ottoman Empire in the XV-XVI centuries" published by "TEAS Press" publishing house reflects materials about relations with Turkey, Central Asia, Syria, Egypt, Russia, Georgia, Venice, Germany, Portugal and other countries. The work is based on a number of primary sources and research works in Persian, Turkish, Italian, Russian, English, German and French.