Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi arxivinin müdiri, arxeoloq, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İdris Əliyevin rəhbərliyi ilə Quba rayonunun inzibati ərazisinə daxil olan Xınalıq kəndinin cənub-şərqində eramızdan əvvəl I minilliyin ortalarına və ikinci yarısına aid edilən qədim nekropol aşkarlanıb.
Xınalıq arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri İdris Əliyev bildirib: “Hələ ötən il Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda aparılmış müzakirələrdə Azərbaycanın arxeoloji xəritəsində hələ də tədqiqata ehtiyacı olan regionlar sırasında Xınalıq kəndinin yerləşdiyi Böyük Qafqaz dağları silsiləsinin Baş Qafqaz və Yan silsilələri arasındakı çökəkliyin daxil olduğu zona da xüsusi qeyd edilmişdi. Dəniz səviyyəsindən 2300 metr hündürlükdə yerləşən Xınalıq kəndi, həmçinin “Xınalıq” tarixi-memarlıq və etnoqrafik qoruğu ərazisində yerüstü, o cümlədən memarlıq abidələri qeydə alınmışdı. Amma ərazi arxeoloji cəhətdən faktiki tədqiq olunmayıb. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimovanın bilavasitə təşəbbüsü ilə 2017-ci ildə Xınalıq ərazisində ilkin arxeoloji kəşfiyyat işləri aparıldı, yerüstü materiallar toplandı, kəşfiyyat xarakterli şurflar qoyuldu və tədqiqatlar üçün münasib sahələr qeyd edildi”.
Onun sözlərinə görə, Xınalıq arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən bu ilin tədqiqat mövsümündə Xınalıq kəndinin cənub-şərqindəki ərazidə eramızdan əvvəl I minilliyin ortalarına və ikinci yarısına aid edilən nekropol aşkarlanıb. Coğrafi şəraitdən və relyefdən qaynaqlanan obyektiv çətinliklərə baxmayaraq ekspedisiya əhəmiyyətli nəticələrə imza atıb.
İlkin aşkar edilmiş və tədqiq olunmuş 12 qəbir əsasən şərq-qərb istiqamətlidir, daş plitə parçaları ilə divarları üzlənib. Aşkarlanmış skeletlərin kəllələri şimal-qərbə istiqamətlənib. Skeletlər və onlardan nümunələr antropoloji analizlər üçün götürülüb.
Tədqiq edilmiş qəbirlərdə zəngin dəfn inventarı aşkarlanıb. Dəfn inventarı içərisində tunc və dəmirdən hazırlanmış silahlar, tuncdan bəzək əşyaları, çoxsaylı əqiq, pasta mənşəli muncuqlar və digər maddi mədəniyyət nümunələri tapılıb.
“Nekropolda tədqiq edilmiş 12 qədim qəbirin tarixini təqribən eramızdan əvvəl I minilliyin ortalarına və ikinci yarısına, ehtimalımıza görə eramızdan əvvəl V-III əsrlərə aid etmək olar. Bu ehtimalı qəbirlərin quruluşu, dəfn inventarındakı materiallar əsasında irəli sürə bilərik. Amma gələcəkdə ərazidə daha geniş arxeoloji və arxeometrik araşdırmalar nekropolun sərhədlərini və zaman çərçivəsini dəqiqləşdirəcək. Həmçinin nekropolun mövcudluğu yaxınlıqda qədim məskənlərin də olmasına işarə edir”, - deyə Xınalıq arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri İdris Əliyev bildirib.
İdris Əliyev qeyd edib ki, Xınalıq nekropolunun aşkarlanmasını Azərbaycan arxeoloji xəritəsində daha bir “boşluğun” aradan qaldırılması kimi dəyərləndirmək olar. İndiyə qədər özünəməxsus coğrafi mövqeyinə və relyefinə görə bu zonanın qədim dövrdə izolə edilmiş ərazi olması barədə fikirlər mövcud idi. Tədqiqatların böyük elmi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, əldə edilmiş materiallara görə son tunc-ilk dəmir dövrünün sonu ilə antik dövrün ərəfəsi arasındakı zaman kəsiyində ərazidə və bütövlükdə regionda ciddi məskunlaşmanı, qarşılıqlı mədəni münasibətləri ehtiva edən intensiv proseslərin getdiyi barədə tam yeni bir fikir irəli sürmək mümkündür.

На юго-востоке села Хыналыг, входящего в административную единицу Губинского района во главе с руководителем научного архива Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), археологом, доктором философии по истории Идрисом Алиевым был выявлен древний некрополь, относящийся к середине и второй половине первого тыс. до н.э.
Руководитель Хыналыгской археологической экспедиции Идрис Алиев отметил, что в ходе прошлогодних обсуждений в Институте археологии и этнографии было особо отмечено, что в Археологической карте Азербайджана в число регионов, нуждающихся в исследовании, входит также впадина между Большим, Главным и Боковым Кавказским хребтами, в которой расположено село Хыналыг. На территории Хыналыг, находящегося на высоте 2300 метров над уровнем моря, и историко-архитектурного и этнографического заповедника «Хыналыг» были зафиксированы наземные и архитектурные памятники. Но на этих территориях не были проведены фактические археологические исследования. По инициативе директора Института археологии и этнографии, доктора исторических наук, профессора Маисы Рагимовой в 2017 году в Хыналыге были осуществлены предварительные археологические раскопки, сбор наземных материалов, установлены разведочные шурфы и определены подходящие для исследований участки.
По его словам, в период исследований текущего года Хыналыгской археологической экспедицией на юго-востоке села Хыналыг был обнаружен некрополь, относящийся к середине и второй половине первого тысячелетия до нашей эры. Несмотря на объективные трудности, вызванные географическими условиями и рельефом территории села, экспедиция добилась значительных результатов.
Были обнаружены и исследованы 12 древних погребений, которые были расположены, в основном, на восточном и западном направлении. Их стены были покрыты каменными плитами. Черепа в могилах были расположены в северо-западном направлении. Для антропологического анализа были взяты скелеты и образцы скелетов.
В погребениях также был найден богатый погребальный инвентарь, содержащий бронзовое и железное оружие, бронзовые украшения, многочисленные агаты и другие образцы материальной культуры.
«На основе структуры древних погребений и материалов, найденных в инвентаре, их можно отнести к середине и второй половине первого тысячелетия до нашей эры, а точнее к V-III векам до нашей эры. Но более широкие археологические и археометрические исследования, которые будут проведены на территории в дальнейшем, позволят уточнить границы и временные рамки некрополя. Наличие некрополя на этой территории свидетельствует о возможности существования поблизости древних поселений», - отметил глава Хыналыгской археологической экспедиции Идрис Алиев.
Идрис Алиев довел до внимания, что выявление Хыналыгского некрополя можно рассматривать как заполнение очередного «пробела» на Археологической карте Азербайджана. До сих пор существуют мнения о том, что в древности данная зона считалась изолированной территорией из-за своего своеобразного географического положения и рельефа. Большое научное значение исследований заключается в том, что можно выдвинуть совершенно новый взгляд относительно того, что на промежутке эпохи поздней бронзы-раннего железа и накануне античного периода в регионе шли интенсивные процессы, связанные с расселением и развитием взаимных культурных отношений.