AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qəhrəman Ağayevin rəhbərlik etdiyi ekspedisiyanın Xaçmaz rayonu Pirquluoba kəndi ərazisində apardığı tədqiqatların ilkin nəticələri məlum olub.
Arxeoloq Q.Ağayevin verdiyi məlumata görə, cari ilin iyul ayından etibarən Pirquluoba kəndinin yaxınlığındakı 4 hektar 82 kv.m sahəni əhatə edən massivin 50 sotluq sahəsində arxeoloji tədqiqatlar aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində İslam qanunlarına uyğun olaraq üzü qibleyə doğru istiqamətlənmiş skeletin aşkar olunduğu 2 saylı qəbirdən götürülmüş insan qalıqları Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə Tibb Ekspertizası və Patoloji Anatomiya Birliyinə təqdim edilib. İlkin rəyə əsasən, insan qalıqlarının 100 il bundan əvvəl öldürülmüş 15-25 yaş arasında insana məxsus olduğu bildirilir.
“Burada dəfn edilən insanların hansı şəraitdə ölməsinə tarixi və arxiv araşdırmalarından sonra son rəy veriləcəkdir” - deyə Q.Ağayev əlavə edib.
Qeyd edək ki, tədqiqatlar Xaçmazın Pirquluoba və Qoçaqlı kəndinin sakinlərinin 2017-ci ildə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutuna və Xaçmaz rayon İcra Hakimiyyətinə “Şəhidlik” adlandırılan massivdə arxeoloji araşdırma aparılmasına köməklik göstərilməsi ilə bağlı rəsmi müraciətindən sonra başlayıb. Ərazidə 1918-ci ildə Azərbaycan xalqını işğalçı erməni-bolşevik rejimindən xilas etmiş Qafqaz-İslam Ordusunun hərbçilərinin dəfn edildiyi bildirilir. Məsələ ictimailəşdikdən sonra Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral bu il fevral ayının 23-də Xaçmazın Pirquluoba kəndinə gələrək yerli əhali ilə görüşüb, türk hərbçilərin basdırıldığı ehtimal edilən məzarlığa baş çəkib.

Были выявлены предварительные результаты археологических исследований в массиве, именуемом «Шехидлик»
Известны первоначальные результаты исследований экспедиции в селе Пиргулуоба Хачмазского района под предводительством ведущего научного работника Института археологии и этнографии НАНА, доктора философии по истории Кахрамана Агаева.
По сведениям данным археологом К.Агаевым, с июля этого года на 50 сотах территории, площадью 4 гектара 82 кв. м. в селении Пиргулуоба ведутся археологические исследования. В результате исследований был обнаружен скелет человека, захороненного по исламским законам, из могилы номер два выявлены останки человека и отправлены на экспертизу в Объединение анатомической патологии и судебной медицинской экспертизы Министерства здравоохранения. По предварительным данным, останки принадлежат человеку 15-25 лет, который был убит около 100 лет назад.
К. Агаев добавил: «Последней вывод по поводу в каких условиях умерли люди, погребённые здесь, будут даны после окончания исторических и архивных исследований».
Следует отметить, что исследования начались после официального обращения жителей, сел Пиргулуоба и Коджаглы Хачмазского района в 2017 году в Институт археологии и этнографии и Администрацию Хачмазского района для проведения археологических исследований в массиве «Шехидлик». Сообщается, что на данной территории похоронены военные Кавказского исламского войска, освободившие азербайджанский народ от оккупации армяно-большевистских войск. После публичного заявления, 23 февраля нынешнего года Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Азербайджане Эркан Озорал посетил селение Пиргулуоба Хачмазского района, встретился с местными жителями и посетил предполагаемое кладбище, где были захоронены турецкие солдаты.