AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qəhrəman Ağayevin rəhbərlik etdiyi ekspedisiyanın Xaçmaz rayonu Pirquluoba kəndi ərazisində apardığı tədqiqatların ilkin nəticələri məlum olub.
Arxeoloq Q.Ağayevin verdiyi məlumata görə, cari ilin iyul ayından etibarən Pirquluoba kəndinin yaxınlığındakı 4 hektar 82 kv.m sahəni əhatə edən massivin 50 sotluq sahəsində arxeoloji tədqiqatlar aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində İslam qanunlarına uyğun olaraq üzü qibleyə doğru istiqamətlənmiş skeletin aşkar olunduğu 2 saylı qəbirdən götürülmüş insan qalıqları Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə Tibb Ekspertizası və Patoloji Anatomiya Birliyinə təqdim edilib. İlkin rəyə əsasən, insan qalıqlarının 100 il bundan əvvəl öldürülmüş 15-25 yaş arasında insana məxsus olduğu bildirilir.
“Burada dəfn edilən insanların hansı şəraitdə ölməsinə tarixi və arxiv araşdırmalarından sonra son rəy veriləcəkdir” - deyə Q.Ağayev əlavə edib.
Qeyd edək ki, tədqiqatlar Xaçmazın Pirquluoba və Qoçaqlı kəndinin sakinlərinin 2017-ci ildə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutuna və Xaçmaz rayon İcra Hakimiyyətinə “Şəhidlik” adlandırılan massivdə arxeoloji araşdırma aparılmasına köməklik göstərilməsi ilə bağlı rəsmi müraciətindən sonra başlayıb. Ərazidə 1918-ci ildə Azərbaycan xalqını işğalçı erməni-bolşevik rejimindən xilas etmiş Qafqaz-İslam Ordusunun hərbçilərinin dəfn edildiyi bildirilir. Məsələ ictimailəşdikdən sonra Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral bu il fevral ayının 23-də Xaçmazın Pirquluoba kəndinə gələrək yerli əhali ilə görüşüb, türk hərbçilərin basdırıldığı ehtimal edilən məzarlığa baş çəkib.

The preliminary results of the expedition conducted by the leading scientific researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in history Gahraman Aghayev in Pirguluoba village of Khachmaz region were revealed.
According to archeologist G.Agayev, archeological researches have been carried out since July of this year in the area of 50 sales of the territory covering 82 square meters of 4 hectares near Pirguluoba village.
It should be noted that the researches started in 2017 after the official appeal of the residents of Pirguluoba and Kochagli villages of Khachmaz to the Archaeological and Ethnography Institute and Khachmaz District Executive Authority for the archaeological research in the massive called “Martyrdom”. The soldiers of the Caucasian-Islamic Army who had rescued the Azerbaijani people from the occupying Armenian-Bolshevik regime were buried in the territory in 1918. Following the public statement, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral visited the Pirguluoba village of Khachmaz on February 23 and met with local residents and visited the graveyard where Turkish soldiers were buried.