Bu gün AMEA-nın Əsas binasında A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümü münasibətilə dahi şəxsiyyətin xatirəsini anma mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən və bu elmi müəssisədə ulu öndərin irsinin araşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən söhbət açdı.
Y.Mahmudov görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin akademiyada tarixçilərlə görüşləri zamanı xalqımızın son 200 ildəki tarixinin yenidən araşdırılmasını tövsiyə etdiyini bildirdi: “Qeyd olunan bu dövrün yenidən mükəmməl və hərtərəfli şəkildə tədqiq edilməsində ulu öndərin misilsiz xidmətləri olmuşdur”.
Bildirildi ki, Tarix İnstitutu hər zaman ulu öndərin irsinin araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirmişdir. Bu məqsədlə, 2011-ci ildə elmi müəssisədə Əliyevşünaslıq şöbəsi yaradılmışdır. Bu müddət ərzində institutda ümummilli liderin çoxşaxəli ömür yolu, siyasi fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri, 1969-2003-cü illərdəki daxili və xarici siyasəti araşdırılmış, bu mövzuda müxtəlif elmi əsərlər nəşr olunmuşdur.
Qeyd olundu ki, Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyəti, dövlət və ordu quruculuğu, milli mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri, xarici siyasətinin müxtəlif aspektləri, milli dövlətçiliyimizin qorunub saxlanılması yolunda yorulmaz mübarizəsini əks etdirən “Heydər Əliyev” fundamental monoqrafiyası çap olunmuşdur. Bununla yanaşı, institutun təşəbbüsü ilə ikicildlik “Heydər Əliyev. Azərbaycan elminin keşiyində” sənədlər və materiallar toplusu da çap olunmuşdur.
Sonra Heydər Əliyevin ömür yoluna həsr olunmuş “Dahi azərbaycanlı” sənədli film nümayiş etdirildi.
Qeyd edək ki, filmdə ümummilli liderin zəngin ömür yolunu əks etdirən yeni materiallar, xüsusilə də Naxçıvana rəhbərlik etdiyi dövr və gənclik illərini əks etdirən maraqlı faktlar yer almışdır. Filmin ssenari müəllifi və təqdimatçısı AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovdur.

В НАНА был продемонстрирован документальный фильм “Гениальный азербайджанец”
В Главном здании НАНА при организации Института истории имени А.Бакиханова в связи с 91-летием со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, была проведена церемония памяти гениальной личности.
Открывший мероприятие вступительным словом директор института член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал об исторических заслугах Гейдара Алиева перед азербайджанским государством и народом и о проведении в этом научном учреждении мероприятий в направлении изучения наследия великого лидера.
Я.Махмудов отметил рекомендации выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева по изучению истории нашего народа за последние 200 лет, в ходе его встреч с историками Академии: “Во всестороннем изучении этого периода имелись неоценимые заслуги великого лидера”.
Сообщил, что Институт истории всегда уделял особое внимание изучению наследия общенационального лидера. С этой целью, в 2011-м году в научной организации был создан отдел “Алиевоведения”. За это время в институте были опубликованы различные научные работы о многостороннем жизненном пути общенационального лидера, о различных аспектах политической деятельности, внутренней и внешней политике 1969-2003-х годов.
Было также отмечено, что в опубликованной фундаментальной монографии “Гейдар Алиев” отразилась жизнь и деятельность Гейдара Алиева, строительство государства и армии, национальные моральные и общечеловеческие ценности, различные аспекты внешней политики, не устающей борьбы за сохранение национальной государственности.
Был продемонстрирован документальный фильм “Гениальный азербайджанец”, посвященный жизненному пути Алиева.
Отметим, что в фильме имеются новые материалы и интересные факты о жизненном пути общенационального лидера, в особенности о периоде руководства Нахчываном и Юношеских годах. Автор сценарий фильма член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов.