Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun rəhbərliyi ilə müəssisənin bir qrup əməkdaşı “Azərbaycan dendroflorası” kitabının IV-V cildlərinin işlənib hazırlanması məqsədilə Şamaxı, Qəbələ, Oğuz, Şəki, Qax, Zaqatala və Balakən rayonlarında elmi ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi qeyd edilən bölgələrin təbii və mədəni dendroflorasının müasir vəziyyətinin araşdırılması, yayılma areallarının dəqiqləşdirilməsi, nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin invertarziyası olub.
Tədqiqatlar zamanı Marxal, Car meşələrində, eləcə də birinci və ikinci Tala kəndləri arasındakı meşə ərazisində, İlisu Dövlət Təbiət Qoruğunda ağac-kol bitkilərinin yayılma arealları “DJI Phantom 4” dronu vasitəsilə 30-400 metr yüksəklikdən çəkilib, əlverişsiz iqlim amillərinin meşə fonduna təsiri dendroxronoloji təhlil edilib.
Bundan əlavə, institutun əməkdaşları AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin rəhbərliyi ilə birgə zəngin kolleksiya və təcrübə sahələri, o cümlədən tədqiqat laboratoriyaları ilə tanış olublar. Böyük Qafqazın dendroflorasının təhlili məqsədilə birgə layihənin hazırlanması müzakirə edilib.
Ekspedisiya zamanı təbii və mədəni dendrofloradan 870 herbari nümunələri toplanıb və fotoşəkillər çəkilib. Toplanmış herbarilər Dendrologiya İnstitutunun Herbari və toxumçuluq laboratoriyasının fonduna əlavə edilib.

Группа сотрудников Института дендрологии НАНА под руководством директора института, члена корреспондента НАНА Тофига Мамедова побывали в научной экспедиции в Шамахинском, Габалинском, Огузском, Шекинском, Гахском, Загатальском и Балаканском районах в целях в разработки IV-V томов книги «Дендрофлора Азербайджана».
Основная цель экспедиции состояла в том, чтобы исследовать текущее состояние естественной и культурной дендрофлоры в указанных регионах, выявить ареалы распространения и инверсия редких и исчезающих видов.
Во время исследований были изучены с помощью дрона “DJI Phantom 4” с высоты 30-400 метров ареалы распространения деревьев и кустарников в Государственном природном заповеднике Илису, территории между первым и вторым селением Тала, лесах Джар и Мархал, дендрохронический анализ влияния неблагоприятных климатических факторов на лесной фонд.
Кроме того, сотрудники института вместе с руководством Шекинского регионального научного центра НАНА познакомились с богатой коллекцией и сферами опыта, а также с исследовательскими лабораториями. Была обсуждена подготовка совместного проекта с целью анализа дендрофлоры Большого Кавказа.
Во время экспедиции было собрано 870 образцов гербария естественной и культурной дендрофлоры и были сделаны снимки. Собранные гербарии были добавлены в фонд Лаборатории гербариев и семяноводства Института дендрологии.