Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun rəhbərliyi ilə müəssisənin bir qrup əməkdaşı “Azərbaycan dendroflorası” kitabının IV-V cildlərinin işlənib hazırlanması məqsədilə Şamaxı, Qəbələ, Oğuz, Şəki, Qax, Zaqatala və Balakən rayonlarında elmi ekspedisiyada olublar.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi qeyd edilən bölgələrin təbii və mədəni dendroflorasının müasir vəziyyətinin araşdırılması, yayılma areallarının dəqiqləşdirilməsi, nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin invertarziyası olub.
Tədqiqatlar zamanı Marxal, Car meşələrində, eləcə də birinci və ikinci Tala kəndləri arasındakı meşə ərazisində, İlisu Dövlət Təbiət Qoruğunda ağac-kol bitkilərinin yayılma arealları “DJI Phantom 4” dronu vasitəsilə 30-400 metr yüksəklikdən çəkilib, əlverişsiz iqlim amillərinin meşə fonduna təsiri dendroxronoloji təhlil edilib.
Bundan əlavə, institutun əməkdaşları AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin rəhbərliyi ilə birgə zəngin kolleksiya və təcrübə sahələri, o cümlədən tədqiqat laboratoriyaları ilə tanış olublar. Böyük Qafqazın dendroflorasının təhlili məqsədilə birgə layihənin hazırlanması müzakirə edilib.
Ekspedisiya zamanı təbii və mədəni dendrofloradan 870 herbari nümunələri toplanıb və fotoşəkillər çəkilib. Toplanmış herbarilər Dendrologiya İnstitutunun Herbari və toxumçuluq laboratoriyasının fonduna əlavə edilib.

The current state of a natural and cultural dendroflora of Azerbaijan northwest regions investigated
A group of employees of ANAS Institute of Dendrology under the leadership of director of the institute, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov  isited a scientific expedition in Shamakhi, Gabala, Oguz, Sheki, Gakh, Zagatala and Balakan regions for the purpose of working-out of IV-V volumes of the "Dendroflora Azerbaijan" book.
The main goal of the expedition was to investigate the current state of the natural and cultural dendroflora in these regions, to identify the distribution areas and the inversion of rare and endangered species.
During the research, using Drone "DJI Phantom 4" from a height of 30-400 were studied the distribution of trees and shrubs in the Ilisu State Nature Reserve, the area between the first and second villages of Tala, the forests of Jar and Marhal, and the dendrochronic analysis of the influence of unfavorable climatic factors on the forest fund.
In addition, the Institute's staff, jointly with the leadership of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, got acquainted with the rich collection and spheres of experience, as well as with research laboratories. The preparation of a joint project for the analysis of the dendroflora of the Greater Caucasus was discussed.
During the expedition, 870 samples of herbarium of natural and cultural dendroflora were collected and images were taken. Collected herbariums were added to the Herbarium and Seed Fund of the Institute of Dendrology.