Sentyabrın 10-da Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov AMEA Rəyasət Heyətində BMT-nin Qocalma İnstitutunun direktoru, professor Marvin Formozanı qəbul edib.
Görüşdə herontologiya sahəsində elmi və elmi-təşkilati əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, birgə tədqiqat layihələri üçün ölkənin potensialının qiymətləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Ə.Əmiraslanov Azərbaycanın uzunömürlülər diyarı kimi qəbul edildiyini söyləyərək, herontologiya sahəsi üzrə AMEA-nın müvafiq institutlarında, xüsusilə akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda görülən işlərin yüksək fundamental və praktiki əhəmiyyətini, bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlarda mövcud imkanlardan istifadə olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova rəhbərlik etdiyi müəssisədə herontologiya sahəsində həyata keçirilən elmi tədqiqat layihələrinin nəticələri barədə məlumat verib.
Görüşdə professor Marvin Formoza Fiziologiya İnstitutunda sözügedən sahədə əldə edilən təcrübənin əsas götürüldüyünü qeyd edərək, həmin institutun BMT-nin Qocalma İnstitutunun regional mərkəzi olaraq seçildiyini deyib.
Qeyd edək ki, professor M.Formozanın səfəri sentyabrın 14-nə qədər davam edəcək. Səfərin proqramına yüksək uzunömürlülük indeksi ilə fərqlənən Lənkəran rayonunda Fiziologiya İnstitutunun həyata keçirdiyi “Uzunömürlülüyün fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi” proqramının iştirakçıları ilə görüşlər daxildir.

10 сентября академик-секретарь Отделения биологии и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов в Президиуме НАНА принял директора Института старения ООН, профессора Марвина Формоза. На встрече были обсуждены перспективы научного и научно-организационного сотрудничества в области геронтологии и состоялся обмен мнениями о потенциальной оценке страны для совместных проектов.
Академик А. Амирасланов подчеркнул, что Азербайджан считается страной долгожителей и отметил, что в этом отношении определённые институты НАНА, в частности Институт физиологии имени академика Абдуллы Гараева будет использовать возможности для дальнейшего развития геронтологических исследований.
Затем директор Института физиологии, доктор биологических наук Улдуз Гашимова сообщила о результатах научно-исследовательских проектов в области геронтологии в руководимом ею учреждении.
На встрече профессор Марвин Формоза отметил опыт, накопленный в Институте физиологии, и подчеркнул, что институт был выбран в качестве регионального центра Института старения ООН.
Следует отметить, что визит профессора М. Формозы продлится до 14 сентября. Программа визита включает встречи с участниками программы «Исследование физиологических и молекулярно-генетических основ долголетия», реализуемой Институтом физиологии в Ленкоранском регионе, характеризующейся высоким показателем долголетия.