AMEA-da Özbəkistanın Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
İyulun 2-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Özbəkistan Respublikasının Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, eləcə də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun nümayəndələri, Özbəkistan tərəfindən isə Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının prezidenti akademik Abdulla Menqkobilov, akademiyanın üzvü, şair, tərcüməçi, akademik Abduraxim Eşon və akademiyanın üzvü, şair, publisist, akademik Hodi Boqilov iştirak ediblər.
Əvvəlcə qonaqlarla AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin görüşü olub, Özbəkistan Respublikasının Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının həqiqi üzvlük vəsiqəsi və medalı AMEA rəhbərinə təqdim edilib.
Daha sonra görüş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin kiçik zalında davam etdirilib.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin tarixi köklərimizə dayandığını, müasir dövrdə isə bu əlaqələrin genişlənməsində ilk növbədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dahi lider hələ sovet hakimiyyəti dövründə özbək alim, şair, yazıçı və mədəniyyət xadimlərini ölkəmizə dəvət etmiş, ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsinə çalışmışdır. Bu gün Ümummilli Liderin siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin qardaşlıq münasibətlərindən strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini söyləyib. Bildirib ki, əlaqələrimizin bu səviyyəyə çatmasında başlıca amil kimi Prezident İlham Əliyevlə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev arasındakı dostluq, qardaşlıq münasibətləri dayanır və dövlət başçılarımızın açdığı geniş meydan elm sahəsində də münasibətlərin inkişafına təkan verir.
AMEA rəhbəri bu gün Prezident İlham Əliyevin və ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin iştirakı ilə Azərbaycan-Özbəkistan Ali Dövlətlərarası Şurasının ikinci iclasının keçirilməsinin münasibətlərimizin inkişaf səviyyəsini göstərdiyini deyib. Həmçinin vurğulayıb ki, Özbəkistan daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib, işğaldan azad edilmiş Qarabağda ilk məktəblərdən birini, Füzulidə Mirzə Uluqbəyin adını daşıyan orta məktəbi Özbəkistan dövləti inşa etdirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara, həmçinin AMEA ilə Özbəkistanın elmi qurumları arasındakı əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib.
Görkəmli özbək şairi Əlişir Nəvainin Nizami Gəncəvini, Məhəmməd Füzulinin isə Əlişir Nəvaini özünün ustadı adlandırdığını deyən AMEA rəhbəri Akademiyanın Ədəbiyyat İnstitutunda, eləcə də Gəncə Bölməsində Əlişir Nəvai Mərkəzlərinin, öz növbəsində Özbəkistanın Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində Məhəmməd Füzuli Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin şeirlərinin Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyası tərəfindən özbək dilinə tərcümə edilməsini və kitab halında nəşrini yüksək qiymətləndirib və bu addımın əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə növbəti töhfə olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Özbəkistanın Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının prezidenti akademik Abdulla Menqkobilov ilk dəfə Bakıya səfər etdiyini və ölkəmizin inkişafından məmnun qaldığını söyləyib. Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələrinin bu gün bütün sahələrdə yüksək səviyyədə olduğunu deyən A.Menqkobilov Azərbaycanın Qarabağ Zəfərini yüksək fəxarət hissi ilə qarşıladıqlarını vurğulayıb və 2020-ci ildə yazdığı “Qarabağ” şeirini səsləndirib.
Abdulla Menqkobilov ölkələrimizin beynəlxalq arenada bütün sahələrdə bir-birlərinə dəstək verdiyini, elmdə, mədəniyyətdə əlaqələrin genişlənməsində bu sahədə alim və mütəxəssislərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyib.
O, rəhbərlik etdiyi akademiya tərəfindən görkəmli Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin şeirlərinin özbək dilinə tərcümə olunaraq çap edildiyini və əlaqələrimizin genişlənməsi istiqamətində bu kimi tədbirlərin davam etdiriləcəyini söyləyib, yeni nəşri akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Daha sonra Özbəkistanın Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyasının üzvləri, akademiklər Abduraxim Eşon və Hodi Boqilov çıxış edərək ölkəmizə, ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə olan sevgiləri ifadə edib, özlərinin müəllifi olduqları şeirləri səsləndiriblər.
Həmçinin görüşdə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Fəridə Əzizova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan  Xavəri və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov və şair, tərcüməçi Şahməmməd Dağlaroğlu çıxış edərək ölkələrimiz arasındakı dostluq, qardaşlıq münasibətlərindən, elmi əlaqələrimizin inkişafından danışıblar.
Çıxışlardan sonra AMEA ilə Özbəkistanın Ədəbiyyat, İncəsənət, Mədəniyyət və Sosial Elmlər üzrə Beynəlxalq Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və akademik Abdulla Menqkobilov imzalayıblar.

A meeting was held at ANAS with representatives of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of Uzbekistan
A meeting with representatives of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of the Republic of Uzbekistan took place on July 2 at the Presidium building of ANAS.
The meeting was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, staff members of the Presidium administration of ANAS, representatives of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, and from Uzbekistan, the President of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences, Academician Abdulla Mengkobilov, member of the Academy, poet, translator, Academician Abdurakhim Eshon and member of the Academy, poet, publicist, Academician Hodi Bogilov.
During the meeting held first with the head of ANAS, a certificate of full membership and a medal of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of the Republic of Uzbekistan were presented to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Further, the meeting continued in the small hall of the Presidium of ANAS.
Speaking at the meeting, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli mentioned that the friendship and brotherhood relations between Azerbaijan and Uzbekistan are based on our historical roots, and that in the modern era, the exceptional contributions of National Leader Heydar Aliyev played a key role in the expansion of these ties. He noted that even during the Soviet period, the Great Leader invited Uzbek scientists, poets, writers, and cultural figures to Azerbaijan and worked to expand bilateral relations. Today, the policy of the National Leader is being successfully continued by President Ilham Aliyev, and the relations between Azerbaijan and Uzbekistan have risen from the level of brotherly ties to the level of strategic partnership. He stressed that the main factor in reaching this level is the friendly and brotherly relations between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan. The academician also underlined that the wide opportunities created by the Heads of State also give impetus to the development of relations in the field of science.
The head of ANAS underlined that holding of the second meeting of the Azerbaijan-Uzbekistan Supreme Interstate Council today, with the participation of President Ilham Aliyev and President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, who is on a visit to our country, demonstrates the level of development of our relations. Uzbekistan has always supported the territorial integrity of Azerbaijan. The state of Uzbekistan built one of the first schools in liberated from occupation Karabakh, a secondary school named after Mirzo Ulugbek in Fuzuli.
Academician Isa Habibbeyli also informed the guests about the cooperation relations between ANAS and the scientific institutions of Uzbekistan.
Stating that the prominent Uzbek poet Alisher Navoi considered Nizami Ganjavi his master, while Muhammad Fuzuli referred to Navoi as his teacher, the head of ANAS said that Alisher Navoi Centers operate at the Institute of Literature of the Academy as well as in its Ganja Division, and a Muhammad Fuzuli Center operates at Tashkent State University of Uzbek Language and Literature in Uzbekistan.
Academician Isa Habibbeyli highly appreciated the translation of the poems of the prominent Azerbaijani poet Molla Panah Vagif into Uzbek by the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences and their publication in book form, and said that this step is another contribution to the strengthening of our relations.
Then, the President of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of Uzbekistan, Academician Abdulla Mengkobilov said that he was visiting Baku for the first time and was pleased with the development of our country. Saying that Uzbekistan-Azerbaijan relations today are at a high level in all fields, A. Mengkobilov emphasized that they welcomed Karabakh Victory of Azerbaijan with great pride and recited his poem “Karabakh,” which he wrote in 2020.
Abdulla Mengkobilov said that our countries support each other in all fields on the international arena, and great responsibility falls on scientists and specialists in the expansion of relations in science and culture.
He stated that the poems of the prominent Azerbaijani poet Molla Panah Vagif had been translated into Uzbek and published by the academy he leads, and such initiatives would continue in the direction of expanding our relations. Then Academician Abdulla Mengkobilov presented the new publication to Academician Isa Habibbeyli.
Further, members of the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of Uzbekistan, Academicians Abdurakhim Eshon and Hodi Bogilov made speeches. They expressed their love for our country, our literature, and our culture, and recited poems authored by them.
Professor Farida Azizova, Head of Department at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, Doctor of Philological Sciences Sarkhan Khaveri, Head of Department of the Presidium administration of ANAS, and PhD in Political Sciences Sanan Hasanov, Chairman of the Free Trade Union of ANAS and poet and translator Shahmammad Daglaroglu also delivered speeches. They spoke about the friendship and brotherhood relations between our countries and the development of our scientific ties.
After the speeches, a memorandum of cooperation was signed between ANAS and the International Academy of Literature, Art, Culture, and Social Sciences of Uzbekistan. The document was signed by Academician Isa Habibbeyli and Academician Abdulla Mengkobilov.