15-17 may tarixlərində Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının Kazan Federal Universiteti ilə Filoloji və Mədəniyyətlərarası Əlaqələr İnstitutu tərəfindən “Türk xalqlarının bədii mədəniyyəti və ədəbiyyatı Şərq-Qərb kontekstində” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbir Tatarıstan Respublikasının 2014-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan olunmuş Kazan şəhərində təşkil olunacaq.
Konfransa AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Muxtar Kazımoğlu, institutun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağaverdi Xəlilov və böyük elmi işçi Qalib Sayılov dəvət olunublar. Tədbirdə M.Kazımoğlu “Folklorda obrazın ciddi yöndə ikiləşməsi kontekstində libasdəyişmə və addəyişmə”, A.Xəlilov “Oğuz eposunda arxaik aydım janrı”, Q.Sayılov “Atalar sözlərində dini görüçlərin semantik xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış edəcəklər.

Ученые Института фольклора НАНА примут участие в международной конференции в городе Казань
15-17 мая 2014 года при организации Казанского федерального университета и Института филологии и межкультурной коммуникации Республики Татарстан РФ состоится Международная научная конференция «Художественная литература и культура тюркских народов в контексте Восток-Запад».
Мероприятие будет организовано в городе Казань Республики Татарстан, который объявлен культурной столицей тюркского мира 2014 года.
К участию в конференции приглашены директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Мухтар Казымоглу, завотделом института доктор философии по филологии Агаверди Халилов и старший научный сотрудник Галиб Сайылов. М.Казымоглу выступит с докладом «Смена одеяния и имен в контексте удвоения образа в фольклоре», А.Халилов - с докладом «Архаический жанр айдым в огузском эпосе», Г.Сайылов – с докладом «Семантические особенности религиозных взглядов в пословицах».