Sentyabrın 26-da Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi çərçivəsində xatirə barelyefi açılıb.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, BDU-nun əməkdaşları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək H.Abdullayevin Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusən yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının bünövrəsini yaratmasından, onun hərtərəfli inkişafının başlıca istiqamətlərini müəyyənləşdirməsindən, ümumdünyəvi fizika elminin əsas simalarından biri olmasından bəhs edib. Bundan əlavə, alimin 36 il Fizika İnstitutunun direktoru, 1970-ci ildən 1983-cü ilədək isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti kimi gördüyü işlərdən danışıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər akademikin fundamental tədqiqatların genişləndirilməsi, elmi nəticələrin nəzəri cəhətdən yüksək səviyyədə işlənilməsi, respublikanın ayrı-ayrı təbii sərvətlərinin daha dərindən öyrənilməsi və elmin iqtisadi səmərəsinin artırılmasına yönəldilən kompleks tədqiqatlarından söz açıblar.

В БГУ открылся мемориальный барельеф академику Гасану Абдуллаеву
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках 100-летнего юбилея выдающегося ученого, лауреата Государственной премии, Заслуженного деятеля науки, академика Гасана Абдуллаева открылся мемориальный барельеф.
В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, члены Президиума и директора институтов НАНА.
Выступивший на церемонии открытия, ректор, академик Абель Магеррамов говорил о создании Гасаном Абдуллаевым фундамента современной физики в Азербайджане, в частности физики и технологии полупроводников, определении ученым основных направлений всестороннего развития этой отрасли науки. По словам ректора БГУ Абеля Магеррамова, Гасан Абдуллаев был одним из известных ученых мировой физической науки. Он в течение 36 лет руководил Институтом физики НАНА, с 1970 по 1983 год проделал огромную работу на посту президента Академии наук Азербайджана.
Ораторы подчеркнули заслуги ученого в теоретической проработке научных результатов на высоком уровне, более глубоком изучении природных ресурсов республики, комплексных исследованиях для повышения экономической эффективности науки.