Sentyabrın 26-da Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi çərçivəsində xatirə barelyefi açılıb.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, BDU-nun əməkdaşları və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək H.Abdullayevin Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusən yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının bünövrəsini yaratmasından, onun hərtərəfli inkişafının başlıca istiqamətlərini müəyyənləşdirməsindən, ümumdünyəvi fizika elminin əsas simalarından biri olmasından bəhs edib. Bundan əlavə, alimin 36 il Fizika İnstitutunun direktoru, 1970-ci ildən 1983-cü ilədək isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti kimi gördüyü işlərdən danışıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər akademikin fundamental tədqiqatların genişləndirilməsi, elmi nəticələrin nəzəri cəhətdən yüksək səviyyədə işlənilməsi, respublikanın ayrı-ayrı təbii sərvətlərinin daha dərindən öyrənilməsi və elmin iqtisadi səmərəsinin artırılmasına yönəldilən kompleks tədqiqatlarından söz açıblar.

Memorial bas-relief to academician Hasan Abdullayev opened at Baku State University
A memorial bas-relief was opened at the Baku State University (BSU) within the framework of the 100th anniversary of the outstanding scientist, State Prize laureate, Honored Scientist, academician Hasan Abdullayev.
The President of ANAS, academician Akif Alizadeh, members of the Presidium and directors of the institutes of ANAS attended at the event.
Speaking at the opening ceremony, rector, academician Abel Maharramov spoke about the establishment of the foundation of modern physics in Azerbaijan, particularly the physics and technology of semiconductors, determination of the main directions of the all-round development of this branch of science by Hasan Abdullayev. According to the rector of BSU Abel Maharramov, Hasan Abdullayev was one of the famous scientists of the world physical science. He headed the Institute of Physics of ANAS for 36 years, from 1970 to 1983, did a great job as president of the Azerbaijani Academy of Sciences.
Speakers emphasized the merits of the scientist in the theoretical study of scientific results at a high level, a deeper study of the republic's natural resources, and comprehensive research to improve the economic efficiency of science.