Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) təşkilatçılığı və Türkiyə Texnologiya Komandası Vəqfinin dəstəyi ilə İstanbulda pilotsuz uçan aparatların (PUA) yarışı keçirilib.
Məqsəd fövqəladə hallar zamanı mülki təyinatlı PUA-lardan istifadə etməyin mümkünlüyünü göstərmək olub.
İstanbul Qrand Hava Limanında baş tutan yarışda 5 ölkədən 289 komanda mübarizə aparıb. Turnirdə ölkəmizi AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) "AMEACRAFT" komandası təmsil edib.
Yarışmanın nəticələrinə əsasən "AMEACRAFT" final mərhələsinə adlayan 85 komandadan biri olub.
Qeyd edək ki, bu gün Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev TÜBİTAK-ın təşkil etdiyi yarışmada iştirakına görə, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova və YT Parkın rezidenti “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin bir qrup əməkdaşına mükafat və sertifikatları təqdim edib.

ANAS High-Tech Park attendant at the "TUBITAK" contest
Council for Scientific and Technical Research of Turkey (TÜBİTAK) and the support of the Technical Team Foundation of Turkey held competition of unmanned aerial vehicles (UAV). The goal was to demonstrate the use of civilian UAVs during emergency situations.
The competition, held at Istanbul Grand Airport, was attended by 289 teams from 5 countries. Our country was represented by the team “AMEACRAFT” of the High Technologies Park of ANAS. According to the results of the competition, our team was one of 85 teams that entered the final stage.
It should be noted that, at the event held today at Presidium, Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev presented awards and certificates for participation at the competition to corresponding member of ANAS Sadigov Aminaga and a group of employees of the HTP.