Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) təşkilatçılığı və Türkiyə Texnologiya Komandası Vəqfinin dəstəyi ilə İstanbulda pilotsuz uçan aparatların (PUA) yarışı keçirilib.
Məqsəd fövqəladə hallar zamanı mülki təyinatlı PUA-lardan istifadə etməyin mümkünlüyünü göstərmək olub.
İstanbul Qrand Hava Limanında baş tutan yarışda 5 ölkədən 289 komanda mübarizə aparıb. Turnirdə ölkəmizi AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) "AMEACRAFT" komandası təmsil edib.
Yarışmanın nəticələrinə əsasən "AMEACRAFT" final mərhələsinə adlayan 85 komandadan biri olub.
Qeyd edək ki, bu gün Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev TÜBİTAK-ın təşkil etdiyi yarışmada iştirakına görə, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova və YT Parkın rezidenti “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin bir qrup əməkdaşına mükafat və sertifikatları təqdim edib.

Прошёл конкурс беспилотных летающих аппаратов (БЛА) при организации Совета по научно-техническим исследованиям Турции (TÜBİTAK) и поддержке Фонда технической команды Турции. Цель заключалась в демонстрации использования гражданских БЛА во время чрезвычайных ситуаций.
В соревновании, проведенном в аэропорту Гранд Стамбула, участвовали 289 команд из 5 стран. Наша страна была представлена командой «AMEACRAFT» Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ). По результатам конкурса наша команда была одной из 85 команд, которые вступили в финальную стадию.
Следует отметить, что на состоявшемся сегодня в Президиуме мероприятии, вице-президент НАНА, академике Ибрагим Гулиев вручил награды и сертификаты за участие участвовал в конкурсе члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову, группе сотрудников «Научно-технического парка».