Oktyabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının birgə iclası keçirilib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclası açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Daha sonra A.Əlizadə Prezident İlham Əliyevin 13 iyul 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şərəf” ordeni ilə təltif olunan AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevə döş nişanını təqdim edib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk elmi-təşkilati məsələ AMEA-nın elmi müəssisələrində 2018-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlarla bağlı olub. Akademik Akif Əlizadə hesabatların işlənməsi üçün metodiki təlimatın hazırlandığını vurğulayaraq, hesabatların müəyyən olunmuş formalarda Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarə və şöbələrinə təqdim etməyi tapşırıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin torpaq sahəsindən səmərəli istifadə edilməsi haqqında olub. Rəyasət Heyəti məsələ ilə bağlı müzakirə aparıb. AMEA-nın bağçılıq-bostançılıqla məşğul olmaq istəyən əməkdaşlarına müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahələrinin ayrılması məqsədəuyğun hesab edilib. Bununla bağlı təkliflərə baxılması üçün komissiya yaradılıb.
Digər qərarla akademiyanın Rəyasət Heyəti və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının Rəyasət Heyəti arasında 2018-2020-ci illər üzrə kollektiv Saziş təsdiq edilib.
İclasda, həmçinin AMEA əməkdaşlarının sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətin tərkib hissəsi olaraq onların istirahətinin səmərəli təşkili üçün binalardan effektiv istifadə edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi qərara alınıb.
Bundan əlavə, qərarla AMEA-nın Neft və Qaz, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Həmçinin AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda İmmunofiziologiya və eksperimental transplantologiya laboratoriyası yaradılıb.
Rəyasət Heyəti AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun nəzdində Antropologiya Mərkəzinin yaradılması məsələsini müzakirə edərək təsdiq edib.
Daha sonra kadr məsələlərinə baxılıb. Aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Teyyub Şükürov AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Quba bölgə təcrübə bazasının direktoru təyin edilib. Bundan başqa, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinə də müvafiq kadrlar təyin olunub. Mərkəzin rəhbərinin vəzifə səlahiyyətlərinin icrası AMEA İşlər idarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayevə həvalə edilib.
Həmçinin Bakı Dövlət Universiteti Astrofizika kafedrasının Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında filialı və rəsədxana ərazisində akademiyanın əməkdaşlarının asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün istirahət mərkəzi açılıb.

Shamakhi Astrophysical Observatory after N.Tusi held a joint meeting of the Presidium of ANAS and the Academic Council of Baku State University on October 3. Opening the event, President of ANAS, academician Akif Alizadeh familiarized with the agenda.
Then, A.Alizadeh awarded corresponding member of ANAS Sudeyf Imamverdiyev the order "Sharaf", by the Order of President Ilham Aliyev dated July 13, 2018.
The 1st scientific and organizational issue submitted for consideration was related to the reports on the results of research works conducted in the scientific institutions of ANAS in 2018. Stressing that methodological instruction was developed for the preparation of reports, academician Akif Alizadeh ordered to prepare reports in the appropriate form and submit them to the departments and departments of the Presidium's staff.
The next issue on the agenda was the issue of the rational use of the land plot of the Khizi Agricultural Production Complex of ANAS. After discussion, it was considered expedient to allocate to the Academy employees who wish to engage in gardening and melon growing, temporary land plots. A commission was created to consider proposals related to this issue.
The other resolution approved the collective agreement between the Presidium of ANAS and the Presidium of the Union of Free Trade Unions of ANAS for 2018-2020.
Also for the rational organization of rest of the employees of ANAS, which is an integral part of the work to improve their social security, the meeting adopted a resolution on the implementation of appropriate measures for the effective use of buildings.
Presidium gave instructions in connection with the provision of undergraduate and doctoral students of ANAS with housing for the period of their studies and the solution of organizational issues in this area.
In addition, by the decisions of the Presidium, partial changes were made to the structures of the institutions of Oil and Gas, Soil Science and Agrochemistry of ANAS. Also at the Institute of Physiology after academician Abdulla Garayev of ANAS was created the Laboratory of Immunophysiology and Experimental Transplantology.
After discussion, the establishment of the Center of Anthropology at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS was approved.
In conclusion, personnel issues were addressed. Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Teyub Shukurov was appointed as Director of the Guba Regional Experimental Base of the Institute of Genetic Resources of ANAS. In addition, appropriate personnel were also assigned to the Center for Strategic Scientific Research of the Presidium of the ANAS. Fatali Abdullayev, doctor of political sciences was entrusted with the duties of the head of the center.