Bu gün AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsi və AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə "Yanğından mühafizə üsulları və onların həyata keçirilməsində müəssisə və təşkilatların üzərinə düşən vəzifələr" mövzusunda seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə FHN-in Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin əməkdaşları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, MM qərargah rəisləri və yanğınsöndürmə manqalarının üzvləri iştirak edib.
Məşğələni İkinci xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq gündəlikdə duran məsələlər barədə iştirakçılara məlumat verib.
E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu", Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarı və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri əsasında təşkil olunduğunu deyib.
Şöbə rəisi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının baş verə biləcək fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə bağlı mütəmadi məlumatlandırıldığını diqqətə çatdırıb. Seminarın mövzusuna toxunan E.Quliyev qeyd edib ki, hər bir müəssisədə yanğın zamanı insanların təhlükəsizliyi təmin edilməli, əməkdaşlar maarifləndirilməli, mənəvi-psixoloji cəhətdən hazırlanmalı, təxliyyə planı öyrənilməli və praktiki məşqlər keçilməli, ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydaları mənimsənilməli, həmçinin yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri işlənib hazırlanmalıdır.
Şöbə rəisi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında baş verə biləcək yanğınların qarşısının alınması və söndürülməsinin təşkili üçün mühafizə vasitələrinin işlək vəziyyətdə olmasının vacibliyini vurğulayıb, yanğınsöndürmə balonlarının mütəmadi yoxlanılması barədə tapşırıq verib.
Sonra FHN-nin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Təbliğat şöbəsinin baş mütəxəssisi Nizami Fərəcov çıxış edərək 2017-ci ildə qeydə alınan yanğınların 5 faizinin təbii fəlakət, 95 faizinin isə insanların səhlənkarlığından baş verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ötən il Fövqəladə Hallar Nazirliyinin "112" qaynar xəttinə məişətdə baş verən yanğınla bağlı 2134 çağırış daxil olub. N.Fərəcov məişətdə yanğın hallarının daha çox elektrik və qaz təsərrüfatından istifadə zamanı normalara riayət olunmamasından baş verdiyini diqqətə çatdırıb. O, elektrik xətləri və uzadıcıları həddən artıq yükləməyin, standartlara uyğun olmayan qızdırıcılardan istifadə etməyin yolverilməz olduğunu söyləyib.
FHN rəsmisi yerlərdə yanğınların söndürülməsi üçün yanğın su hovuzlarının və hidrantların təmir olunaraq saz vəziyyətə gətirilməsi, eləcə də yollarda hərəkəti məhdudlaşdıran maneələrin götürülməsi, o cümlədən qaynar xəttə zəng zamanı ünvanın dəqiq şəkildə bildirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
N.Fərəcov müəssisə və təşkilatlarda yanğından mühafizə üzrə təhlükəsizliyə rəhbərliyin cavabdeh olduğunu deyib, həmçinin qurumların təxliyyə planının hazırlanmasının və il ərzində buna dair iki dəfə məşğələnin keçirilməsinin önəminə toxunub.
Çıxış iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb.
Sonra zəlzələ, torpaq sürüşməsi, məişətdə yanğın və dəm qazı təhlükəsi zamanı davranış qaydaları, həmçinin yanğınsöndürmə balonlarından istifadəyə dair maarifləndirici videoçarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra məşğələdə sentyabr ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri və MM qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri haqqında qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

II Special Department of the Presidium of ANAS and Directorate of the Civil Defense Directorate of the Civil Defense Troops of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan and the State Fire Control Service of the Emergencies Ministry held a regular fire safety workshop on methods of fire protection.
Opening the event, which was attended by the deputy directors for general affairs of scientific institutions and organizations of ANAS, the chiefs of the civil defense headquarters, the command and management staff of the firefighting squad, the head of the department Eldar Guliyev brought to the attention the issues on the agenda. He noted that, seminars, trainings and other events dedicated to Civil Defense are organized in accordance with the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on Civil Defense, Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on Ensuring Civil Defense of September 25, 1998 and recommendations of the Ministry of Emergency Situations.
E.Guliyev told about the relevance of the issue of fire safety at present in connection with the onset of the winter season. He noted that each enterprise should ensure the safety of employees during a fire, employees should be educated and prepared from a moral and psychological point of view, an evacuation plan was studied and practical exercises conducted, including fire safety measures developed. The head of the department stressed the importance of the functioning of fire protection measures that can occur in scientific institutions and organizations of ANAS.
At the seminar, Nizami Faradjev, chief specialist of the Fire Propaganda Department of the State Fire Supervision Service of the Emergencies Ministry, reported that 5 percent of fire cases registered during the year were related to natural disasters, and 95 percent were due to inattention of people. It was noted that during a fire, first of all, it is necessary to contact the emergency line "112" of the Ministry of Emergency Situations, to inform about the address and causes of the incident.
According to the Ministry of Emergency Situations official, it is necessary to repair fire basins and hydrants, as well as eliminate obstacles for road traffic, including the need for an accurate call address during a call to the hotline. Then a video was shown on the rules for the use of fire extinguishers, as well as behavior during earthquakes, landslides, household fires and gas poisoning.
The event also heard information from the leadership of the civil defense team about the training conducted by the chiefs of the civil defense headquarters in March.