Rusiyanın ölkəmizdəki səfiri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edib
Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikov AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edib.
Rusiyalı qonağa muzeyin tarixi barədə məlumat verən bu mədəniyyət ocağının direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, Bakının ən gözəl memarlıq abidələrindən olan muzeyin binası 1895-1897-ci illərdə tikilib və Azərbaycan milyonçusu, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin mülkü olub.
Akademik N.Vəlixanlı muzeyin həm də AMEA strukturunda elmi-tədqiqat və mədəni-maarif müəssisəsi funksiyasını yerinə yetirdiyini və bu binanın ölkə başçısının göstərişi ilə əsaslı təmir olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra səfir muzeyin zallarında Azərbaycan tarixinə aid nümayiş etdirilən maddi mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olub, həmçinin H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyini ziyarət edib.
Muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar rusiyalı qonaqda zəngin təəssürat yaradıb. M.Boçarnikov Azərbaycan və Rusiya arasındakı tarixi, elmi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

Посол России в нашей стране посетил Национальный музей истории Азербайджана
Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в нашей стране Михаил Бочарников посетил Национальный музей истории Азербайджана  НАНА.
На встрече директор научного учреждения, академик Наиля Велиханлы проинформировала о деятельности музея, она отметила, что это здание, одно из красивейших архитектурных памятников Баку, было построено в 1895-1897 годах и являлось собственностью азербайджанского миллионера и мецената Гаджиза Зейналабдина Тагиева.
Академик Н. Валиханлы также отметила, что музей выполняет функцию научно-исследовательского и культурно-просветительского учреждения в структуре НАНА.
Гость ознакомился с примерами материальной культуры Азербайджана и посетил Мемориальный музей Г.З.Тагиева. Он подчеркнул необходимость расширения исторических, научных и культурных отношений между Азербайджаном и Россией.