Rusiyanın ölkəmizdəki səfiri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edib
Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikov AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət edib.
Rusiyalı qonağa muzeyin tarixi barədə məlumat verən bu mədəniyyət ocağının direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, Bakının ən gözəl memarlıq abidələrindən olan muzeyin binası 1895-1897-ci illərdə tikilib və Azərbaycan milyonçusu, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin mülkü olub.
Akademik N.Vəlixanlı muzeyin həm də AMEA strukturunda elmi-tədqiqat və mədəni-maarif müəssisəsi funksiyasını yerinə yetirdiyini və bu binanın ölkə başçısının göstərişi ilə əsaslı təmir olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra səfir muzeyin zallarında Azərbaycan tarixinə aid nümayiş etdirilən maddi mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olub, həmçinin H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyini ziyarət edib.
Muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar rusiyalı qonaqda zəngin təəssürat yaradıb. M.Boçarnikov Azərbaycan və Rusiya arasındakı tarixi, elmi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Russian Federation to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov visited ANAS National Museum of Azerbaijan History.
At the meeting, director of a scientific institution, academician Naila Velikhanli informed about the museum’s activities, she noted that, this building, one of the most beautiful architectural monuments of Baku, which was built in 1895-1897 and was belonged to Azerbaijani millionaire and philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev.
Academician Naila Velikhanli also noted that, the museum serves as a research and cultural and educational institutions in the structure of ANAS.
The guest familiarized with examples of the Azerbaijan material culture and visited Haji Zeynalabdin Tagiyev Memorial Museum. He stressed the need to expand the historical, scientific and cultural relations between Azerbaijan and Russia.
In conclusion, Naila Velikhanli donated books from the museum to the ambassador, in an elegant design.