AMEA-nın Qadınlar Şurasının qarşıda duran məsələlərə həsr olunan iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə açaraq iştirakçılara gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Qadınlar Şurasının yaradılması və büro üzvlərinin seçilməsi istiqamətində işlərin davam etdirilyini bildirib.
BMT-nin qərarı ilə oktyabr ayının 11-nin dünyada Beynəlxalq Qızlar Günü kimi qeyd edildiyini deyən alim 2019-cu ilin fevral ayında “Qadın və elm” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Şura sədri AMEA-nın alim qadınlarının ensiklopediyasının hazırlanacağını, elmi müəssisə və təşkilatlarda “Mənəviyyat və elm” mövzusunda silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini, həmçinin qurumun veb saytının hazırlanacağını bildirib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti T.Qasımovanın “Qadın və elm” və Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi Ş.Topçubaşovanın “Qadın, elm və ailə” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
İclasda AMEA Qadınlar Şurasının İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri S.Zülfüqarova, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri E.Quluzadə, Ədəbiyyat İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri A.Xəlilova, Rizayiyyat və Mexanika İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri T.Həsənova və digərləri çıxış edərək bir sıra təkliflər irəli sürüblər.

Состоялось заседание Совета женщин НАНА
Открывая заседание вступительным словом председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде ознакомила участников с вопросами, стоявшими на повестке дня. Она сказала, что продолжается работа по созданию Советов женщин в научных учреждениях и организациях НАНА и выборам членов бюро.
Р. Мирзазаде напомнила, что 11 октября отмечается как Международный день девушек мира по решению ООН, что и для НАНА является актуальным вопросом привлечения девушек к науке и исследованиям. Отмечено что, в феврале 2019 года состоится международная конференция «Женщины и наука».
Председатель отметила важность подготовки энциклопедии ученых-женщин НАНА, проведение мероприятий на тему «Нравственность и наука» в научных учреждениях и организациях, а также создание веб-сайта организации.
Затем были заслушаны доклады старшего преподавателя Сумгаитского государственного университета Т. Гасымовой по теме «Женщина и наука» и старшего научного сотрудника Института зоологии С.Топчубашовой «Женщины, наука и семья».
Выступив Заведующая Отделом по связям с общественностью Совета женщин НАНА С. Зульфугарова, председатель Совета женщин Института катализа и неорганической химии Э. Гулузаде, председатель Совета женщин Института литературы, председатель Совета женщин Института математики и механики и другие выдвинули рекомендации по созданию детсадов, медицинскому наблюдению отделов, работающих с химией и созданию медицинских страховок.