AMEA-nın Qadınlar Şurasının qarşıda duran məsələlərə həsr olunan iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə açaraq iştirakçılara gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Qadınlar Şurasının yaradılması və büro üzvlərinin seçilməsi istiqamətində işlərin davam etdirilyini bildirib.
BMT-nin qərarı ilə oktyabr ayının 11-nin dünyada Beynəlxalq Qızlar Günü kimi qeyd edildiyini deyən alim 2019-cu ilin fevral ayında “Qadın və elm” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Şura sədri AMEA-nın alim qadınlarının ensiklopediyasının hazırlanacağını, elmi müəssisə və təşkilatlarda “Mənəviyyat və elm” mövzusunda silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini, həmçinin qurumun veb saytının hazırlanacağını bildirib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti T.Qasımovanın “Qadın və elm” və Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi Ş.Topçubaşovanın “Qadın, elm və ailə” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
İclasda AMEA Qadınlar Şurasının İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri S.Zülfüqarova, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri E.Quluzadə, Ədəbiyyat İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri A.Xəlilova, Rizayiyyat və Mexanika İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri T.Həsənova və digərləri çıxış edərək bir sıra təkliflər irəli sürüblər.

The meeting of the ANAS Council of Women held
Opening the meeting the chairman of ANAS Women's Council, Professor Rana Mirzazadeh acquainted the participants with the issues on the agenda. She said that work is continuing on the creation of Women's Councils in scientific institutions and organizations of ANAS and the election of bureau members.
R.Mirzazadeh noted that, October 11 is celebrated as the International Day of the Girls of the World by a UN decision, as for ANAS it is a topical issue of attracting girls to science and research. It is noted that, in February 2019 will be held an international conference "Women and Science".
The Chairman noted the importance of preparing an encyclopedia of women’s scientists of ANAS, holding events on the topic of “Morality and Science” in scientific institutions and organizations, as well as the creation of an organization’s website.
Then, there were listened the reports of the senior teacher of Sumgait State University T.Gasimova on the topic "Woman and Science" and the senior researcher of the Institute of Zoology S.Topchubashova "Women, Science and Family".
Speaking at the event the Public Relations Department of the Council of Women of ANAS S.Zulfugarova, chairman of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry the Women's Council E.Guluzadeh, chairman of the Women's Council of the Institute of Literature, chairman of the Women's Council of the Institute of Mathematics and Mechanics and others made recommendations on the establishment of kindergartens and medical supervision departments working with chemistry and creating health insurance.