16 may 2014-cü il tarixdə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Dost əllərin hədiyyələri” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi.
İki hissədən ibarət olan tədbirdə respublikanın müvafiq dövlət idarələrinin rəhbərləri, alimlər, tədqiqatçılar, ali təhsil ocaqlarının müəllimləri, tələbələri və KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Mərasimin bədii hissəsində Azərbaycanda Rusiya Mədəniyyət Mərkəzinin kollektivi tərəfindən təşkil olunan müxtəlif ölkələrin rəqsləri nümayiş olundu.
Tədbirin rəsmi hissəsini giriş sözü ilə davam edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı təqdim olunan beynəlxalq hədiyyələrin tarixindən, dəyərlərindən, Azərbaycan Respublikasının müxtəlif ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs etdi. Bildirdi ki, muzeyin kolleksiyasında 800-dən artıq eksponat qorunmaqdadır. Həmin eksponatlar müxtəlif fondlarda: hədiyyələr və xatirə əşyaları fondu (bütün növ hədiyyələr), incəsənət fondu (rəsm əsərləri), etnoqrafiya fondunda (xalçalar) saxlanılır.
Muzeyə həsr olunan ilk hədiyyə 1944-cü ildə Təbriz azərbaycanlılarının Azərbaycana hədiyyəsi olub. Bundan başqa Dağıstan, Çeçenistan, Tatarıstan, Başqırdıstan, Sibir bölgələrindən də müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub. Ən çox 105 ədəd olmaqla Rusiya Federasiyasından təqdim olunan hədiyyə hesab olunur.
Sonda N.Vəlixanlı bildirdi ki, muzeylə yaxın əməkdaşlığına görə Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri İsmayıl Alper Coşquna, Belarusun Azərbaycandakı səfirliyinə, BP şirkətinə, tədqiqatçı alim Ədalət Tahirzadəyə təşəkkürnamələr təqdim edilib.

В Музее истории Азербайджана НАНА была проведена выставка “Подарки друзей”
16 мая 2014-го года в Музее истории Азербайджана НАНА было проведено открытие выставки “Подарки друзей”.
В мероприятии, состоящем из двух частей, приняли участие руководители некоторых государственных учреждений, ученые, исследователи, преподаватели высших учебных заведений, студенты и представители СМИ.
В художественной части мероприятия коллективом Центра русской культуры в Азербайджане были представлены танцы разных стран.
Открывший официальную часть мероприятия вступительным словом директор музея, академик Наиля Валиханлы рассказала об истории представленных международных подарков, их ценности, о сотрудничестве АР с различными странами. Она отметила, что в коллекции музея хранятся более 800 экспонатов. Эти экспонаты хранятся в различных фондах: в фонде подарков и памятных предметов,фонде искусства (художественные произведения), фонде этнографии (ковры).
Подарок азербайджанцев из Тебриза в 1944-м году – был первым подаренным музею. Помимо этого, были представлены различные подарки из регионов Дагестана, Чечни, Татарстана, Башкирии, Сибири. Самое большое количество – 105 подарков было преподнесено Российской Федерацией.
В заключение мероприятия Н.Валиханлы сообщила о том, что за близкое сотрудничество с музеем послу Турции в Азербайджане Исмаилу Альпер Джошгуну, посольству Белоруссии в Азербайджане, компании BP, ученому-исследователю Адалету Тахирзаде было вручено благодарственное письмо.