VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu: Azərbaycanda təhsil almış məzunların ilk görüşü keçirilir
Altıncı Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində oktyabrın 26-da ADA Universitetində Azərbaycanda təhsil almış məzunların ilk görüşü və "Gələcəyə sərmayə: davamlı və inklüziv inkişafa doğru" mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilir.
Tədbirə ADA Universitetinin rektoru, səfir Hafiz Paşayev moderatoluq edir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini Hikmət Hacıyev Prezident İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxış ediblər.
"Dəyirmi masa" çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinın Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) tərəfindən Azərbaycan Əcnəbi Məzunlarının Beynəlxalq Assosiasiyasının təqdimatı keçirilib.
Azərbaycanda təhsil almış əcnəbi məzunlar tərəfindən daxil olmuş çoxsaylı müraciət əsasında yaradılan təşkilatın təsisçiləri ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Azərbaycan Dillər Universitetidir. Assosiasiyanın yaradılmasında əsas məqsəd Azərbaycanda təhsil almış əcnəbi vətəndaşların bir araya gətirilməsi, əcnəbi tələbələr və onların təhsil aldıqları universitetlər arasında qarşılıqlı əlaqənin yaradılması, maraqlı şəxslər və təşkilatların əcnəbi məzunlarla əməkdaşlığa cəlb olunmasıdır. Assosiasiyanın tərəfdaşları qismində Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi çıxış edir.
Tədbir "Mədəni müxtəlifliyin dayanıqlı inkişafda rolu", "Enerji dayanıqlı və inklüziv inkişafın mərkəzində", "İnsan potensialının formalaşması dayanıqlı inkişafın əsas amili kimi" mövzularında panellərlə davam edir.

Within the framework of the VI Baku International Humanitarian Forum, the first meeting of the alumni graduates in Azerbaijan and the "Roundtable on Investing in the Future: Towards Sustainable and Inclusive Development" are holding at ADA University.
Rector of ADA University, Ambassador Hafiz Pashayev moderated the event.
Deputy Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Azerbaijani Presidential Administration Hikmet Hajiyev read the congratulatory letter of President Ilham Aliyev to the event participants.
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov, Minister of Education Jeyhun Bayramov, President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Fuad Muradov made speeches at the event.
A presentation of the International Association of Foreign Graduates of Azerbaijan was held under the auspices of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, International Development Agency (AIDA) within the framework of the Round Table.
The founders of the Association are ADA University, Azerbaijan State Oil and Industrial University and Azerbaijan University of Languages. The main purpose of the Association is to bring foreigners educated in Azerbaijan, to establish mutual relations between foreign students and their universities, to attract interested individuals and organizations to foreign alumni. The Association's partners are the Ministry of Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, and the Agency for International Development of the Ministry of Foreign Affairs.
The event continues with panels on topics such as "The role of cultural diversity in sustainable development", "The focus of energy-intensive and inclusive growth", "Building human potential as a key factor in sustainable development."