AMEA və “Caspian European Club”un birgə biznes-forumu keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, AMEA Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov, "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" MMC-nin direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov, dövlət və özəl şirkətlərin rəhbərləri, eləcə də bir sıra diplomatik qurumların və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumu "Caspian European Club"un sədrinin birinci müavini və baş icraçı direktoru Telman Əliyev açaraq tədbirin keçirilməsində əsas məqsədin ölkəmizdə elm və biznes arasında dialoqun genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi olduğunu bildirib. O, daha sonra təmsil etdiyi qurum barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, klub 2002-ci ilin iyun ayında "Caspian Energy İnternational Media Group"un fəal iştirakı və Xəzər-Qara dəniz regionunda fəaliyyət göstərən nəhəng neft-qaz şirkətlərinin dəstəyi ilə təsis edilib.
T.Əliyev klubun dünyanın 70 ölkəsindən 5 mindən artıq şirkəti özündə birləşdirdiyini, Xəzər-Qara dəniz və Baltik regionunda fəaliyyət göstərən ən nəhəng və dinamik inkişaf edən təşkilat olduğunu söyləyib.
O, qurumun əsas hədəflərinin neft sahəsində əldə olunan gəlirlərin qeyri-neft sektorunun inkişafına cəlb edilməsi, əlverişli investisiya və biznes mühitinin yaradılmasını şərtləndirən proqram və təkliflərin həyata keçirilməsi, dövlət qurumları ilə özəl sektor arasında dialoqun dəstəklənməsi və digər məsələlər olduğunu bildirib.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin çıxışı dinlənilib. Akademik 70 ildən artıqdır mövcud olan AMEA-nın SSRİ dövründə yalnız fundamental və tətbiqi elmlərin inkişafı ilə məşğul olduğunu söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan öz müstəqilliyini qazandıqdan və ulu öndər Heydər Əliyev respublikada ikinci dəfə hakimiyyətə gələndən sonra elmimiz özünün inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub.
Azərbaycan elminin bizneslə əlaqə yaratması istiqamətində uzun müddətdir işlərin aparıldığını deyən A.Əlizadə bu çərçivədə görüşün ilk dəfə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, ölkə başçısının 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) yaradıldığını deyib. Akademik YT Parkın yaradılmasını Azərbaycan elmi üçün tarixi hadisə adlandırıb və MDB akademiyaları arasında bu səviyyədə yeganə sənayə parkı olduğunu deyib. Alim YT Parkın elmtutumlu, idxaləvəzedici, ixracyönümlü, rəqabətədavamlı məhsulların istehsalı, o cümlədən müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə yaradıldığını vurğulayıb.
A.Əlizadə parkda biznes nümayəndələri üçün vergi və gömrük güzəştləri, eləcə də xüsusi imtiyazların olduğunu, elmin imkanlarının kommersiyalaşdırılması məqsədilə bütün şəraitlə təmin edildiyini söyləyib: "Hazırda YT Parkda dünya standartlarına cavab verən 70 adda yağ və sürtkü məhsulları, o cümlədən müalicəvi Naftalan yağı, zirehli jiletlər, pilotsuz uçuş aparatları istehsal olunur. Parkın 11 rezidentindən dördü güc strukturları ilə sıx əməkdaşlıq edir".
AMEA prezidenti forumun Azərbaycan elmi ilə yerli və xarici biznes nümayəndələri arasında körpü rolunu oynayacağını, alimlərimiz qarşısında yeni vəzifələr qoyacağını söyləyib.
Forumda, həmçinin akademik Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, professor Nazim İmanov, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov və "Millers Oils Azerbaijan" MMC-nin direktoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Abdullayev çıxış edərək forumun önəminə toxunub, innovasiyaların həyata keçirilməsində biznesin əsas faktor olduğunu söyləyiblər. Qeyd olunub ki, biliklər iqtisadiyyatına keçid Azərbaycan elmi qarşısında mühüm vəzifələr qoyub və AMEA YT Parkın yaradılması bu vəzifələrin öhdəsindən gəlməkdə, elmin kommersiyalaşdırılmasında, respublikada yüksək texnologiyaların inkişafında önəmli rol oynayacaq. Bundan əlavə, YT Parkda gələcəkdə robototexnika sahəsində tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğu da vurğulanıb.
Çıxışlardan sonra Telman Əliyev akademik A.Əlizadəyə "Caspian European Club"unun Fəxri üzvü sertifikatını təqdim edib.
Eyni zamanda A.Əlizadə "Caspian European Club"a yeni üzv olan və üzvlüyünü davam etdirən "Barattson" və "Azlegal Consulting İnternational Services Ltd" şirkətlərinin nümayəndələrinə klub üzvlüyü sertifikatlarını verib.
Sonda "Caspian European Club" və "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" MMC arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənədi klubun baş icraçı direktoru Telman Əliyev və AMEA YT Parkın direktoru Nazim Şükürov imzalayıblar.

President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Vice-Presidents of ANAS, academicians Ibrahim Guliyev, Dilgam Taghiyev, Director of the Center for Strategic Studies of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, head of the Office of Science and Education of the Presidium, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, Director of the Institute of Economy, Doctor of Economy, Professor Nazim Imanov, Director of ANAS High Technologies Park, PhD in Economy Nazim Shukurov, heads of public and private companies, as well as representatives of a number of diplomatic and international organizations took part at the event held at the Holiday Inn Hotel.
Speaking at the business forum, First Deputy Chairman and Chief Executive Officer of the Caspian European Club Telman Aliyev noted that, the organization of this event is connected with the expansion of the dialogue between science and business in Azerbaijan.
Then, he informed the participants about the organization he represents.
The Caspian European Club was established in June 2002 through an active involvement of Caspian Energy International Media Group and under support of the largest oil & gas companies operating in the Caspian-Black Sea and Baltic regions, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, has been a Chairman of the Caspian European Club and Caspian Asian Club since their foundation.
Club is the largest and dynamically developing regional organization that brings together over 5,000 member companies and organizations from 70 countries around the world operating (or having intentions to work) in the Caspian, Black Sea and Baltic regions.
He noted that, the main goal of the Club are to attract oil revenues for the development of the non-oil sector, the implementation of programs and proposals to create a favorable investment and business environment, support for dialogue between the public and private sectors and other issues.
Then, the speech of ANAS President, academician Akif Alizadeh was listened. Academician said that, during the USSR for over 70 years, ANAS was engaged only in the development of basic and applied sciences. After gaining independence by our country and coming to power for the second time national leader Heydar Aliyev, our science has laid a new path of development.
Addressing the business forum, the Academician answered all the questions that were of interest to the forum participants, and spoke in detail about the activity of ANAS and achievements of the ANAS High-Tech Park LLC established in accordance with the Order of the Head of State “On the creation of the High-Tech Park” dated November 8, 2016.
According to him, the Forum is the most important platform to conduct broad discussion of the most significant issues related to the humanitarian cooperation. The Forum will make a deep contribution to expansion of cooperation between entrepreneurs and ANAS High-Tech Park, Alizade added.
Academician Dilgam Taghiyev, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, Professor Nazim Imanov, Ph.D in Economy Nazim Shukurov and Director of Millers Oils Azerbaijan LLC, PhD in Engineering Sana Abdullayev spoke at the event.
After the speeches of the forum participants, Telman Aliyev presented to academician A.Alizadeh the certificate of the Honorary Member of the Caspian European Club.
At the same time, A.Alizadeh presented certificates to the employees of the “Barattson” and “Azlegal Consulting International Services Ltd” companies, which are new members of the Caspian European Club.
During the business forum the Caspian European Club and ANAS High-Tech Park LLC signed a memorandum of cooperation.
The document was signed by the Chief Executive Officer of the Caspian European Club Telman Aliyev, and the Director of the High-Tech Park of ANAS Nazim Shukurov.