AMEA-da Abşeron yarımadasının müasir geodinamik şəraitindən bəhs edən məruzə dinlənilib
Bugün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında dinlənilən elmi məruzə “Abşeron yarımadasının müasir geodinamik şəraiti: təhlükəli geoloji proseslərin modelləşdirilməsi və monitorinqi” mövzusuna həsr olunub. Məruzə  AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Əvəz Salamovun həmmüəllifliyi ilə hazırlanıb.
Məruzədə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi tərəfindən Abşeron yarımadasında müasir geodinamik və seysmik şəraitin monitorinqi, geoloji dərinlik quruluşlu modellərin tərtibi və təhlükəli geoloji proseslərin müasir metodlarla öyrənilməsi və proqnozlaşdırılması istiqamətində son illər aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və əldə olunan nəticələr haqqında məlumat verilib. Bu nəticələrin bir çox təhlükəli geoloji proseslərin məkan paylanmasının və dinamik rejiminin öyrənilməsində xüsusi praktik əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Bakı şəhəri üçün təhlükə yaradan Bayıl-Badamdar zonasında əldə edilən məlumat bazasının sürüşmə yamaclarında qruntun xassələrinin dəyişməsi və hərəkət dinamikasının izlənilməsində istifadəsi sürüşməyə qarşı strateji tədbirlərin hazırlanması işlərinin nəzəri əsasını təşkil edir.
Məruzədə o da qeyd olunub ki, 2000-2018-ci illərdə Bayıl-Badamdar zonasında baş verən sürüşmə hadisələrinin dinamikası, sürüşmə dərinlikləri elektrotomoqrafiya, seysmik kəşfiyyat və kosmo-geodeziya üsullarının tətbiqi ilə həyata keçirilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Rasim Əliquliyev, Ramiz Məmmədov, Vaqif Fərzəliyev və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
İclasda Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birgə geodinamik şərait nəzərə alınaraq Bayıl-Badamdar zonasının sürüşmə doğuran dərinliklərini əhatə edən geoloji kompleksin 3D geoloji-geofiziki modelinin yaradılması üçün elmi tədqiqat işləri proqramının layihəsinin hazırlanması məqsədəuyğun hesab edilib. Bundan başqa, AMEA, Milli Aviasiya Akademiyası və “Azərkosmos” ASC ilə  birgə dünya təcrübəsinə əsaslanaraq yer səthində olan sürüşmə və digər təhlükəli proseslərin monitorinqinin aparılmasına dair təkliflərin müzakirə edilməsi tövsiyə olunub.

На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 14 ноября, был заслушан научный доклад академика-секретаря Отделения наук о Земле НАНА, академика Фахраддина Гадирова, генерального директора Республиканского центра сейсмологической службы, члена-корреспондента НАНА Гурбана Етирмишли и доктора философии по геолого-минералогическим наукам Аваза Саламова «Современное геодинамическое состояние Абшеронского полуострова: моделирование и мониторинг опасных геологических процессов».
Было отмечено, что в последние годы в Институте геологии и геофизики и Республиканском центре сейсмологической службы НАНА ведутся фундаментальные научные исследования, нацеленные на проведение мониторинга современного геодинамического и сейсмического состояния на Абшеронском полуострове, составление глубинных структурно-геологических моделей, изучение современными методами и прогнозирование опасных геологических процессов.
В докладе говорилось о результатах фундаментальных научных исследований, которые велись в связи с моделированием и мониторингом современного сейсмогеодинамического состояния Абшеронского полуострова и геологического строения опасных геологических процессов, происходящих на небольшой глубине. Было подчеркнуто, что эти результаты имеют особое практическое значение в изучении пространственного распространения и динамического режима многих опасных геологических процессов. Было отмечено, что использование при прослеживании изменений свойств грунтов и динамики движения на оползневых склонах базы данных, полученной в оползневой зоне на территории поселков Баилово и Бадамдар, создающей опасность для города Баку, составляет теоретическую основу мероприятий, нацеленных на подготовку стратегических противооползневых работ.
Также в докладе было сказано, что методами электротомографии, сейсмической разведки и космогеодезии были изучены динамика и глубина оползней, которые произошли на территории поселков Баилово и Бадамдар в 2000-2018 гг. В результате проведенных исследований по выбранным профилям было выявлено, что в этой зоне прослеживается след палео-оползневых процессов.
После прослушивания доклада были озвучены ответы на вопросы.
Согласно постановлению Президиума, целесообразным было признано проведение Институтом геологии и геофизики НАНА, Республиканским центром сейсмологической службы НАНА, Министерством экологии и природных ресурсов и Министерством чрезвычайных ситуаций совместных мероприятий, нацеленных на разработку проекта программы научно-исследовательских работ для составления 3D геолого-геофизической модели геологического комплекса, охватывающего глубины оползневой зоны на территории поселков Баилово и Бадамдар. Помимо этого, было рекомендовано рассмотреть предложения по проведению НАНА, Национальной академией авиации и ОАО «Азеркосмос», основываясь на мировой опыт, совместного мониторинга оползней на поверхности земли и прочих опасных процессов.