AMEA-da Abşeron yarımadasının müasir geodinamik şəraitindən bəhs edən məruzə dinlənilib
Bugün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında dinlənilən elmi məruzə “Abşeron yarımadasının müasir geodinamik şəraiti: təhlükəli geoloji proseslərin modelləşdirilməsi və monitorinqi” mövzusuna həsr olunub. Məruzə  AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Əvəz Salamovun həmmüəllifliyi ilə hazırlanıb.
Məruzədə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi tərəfindən Abşeron yarımadasında müasir geodinamik və seysmik şəraitin monitorinqi, geoloji dərinlik quruluşlu modellərin tərtibi və təhlükəli geoloji proseslərin müasir metodlarla öyrənilməsi və proqnozlaşdırılması istiqamətində son illər aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və əldə olunan nəticələr haqqında məlumat verilib. Bu nəticələrin bir çox təhlükəli geoloji proseslərin məkan paylanmasının və dinamik rejiminin öyrənilməsində xüsusi praktik əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Bakı şəhəri üçün təhlükə yaradan Bayıl-Badamdar zonasında əldə edilən məlumat bazasının sürüşmə yamaclarında qruntun xassələrinin dəyişməsi və hərəkət dinamikasının izlənilməsində istifadəsi sürüşməyə qarşı strateji tədbirlərin hazırlanması işlərinin nəzəri əsasını təşkil edir.
Məruzədə o da qeyd olunub ki, 2000-2018-ci illərdə Bayıl-Badamdar zonasında baş verən sürüşmə hadisələrinin dinamikası, sürüşmə dərinlikləri elektrotomoqrafiya, seysmik kəşfiyyat və kosmo-geodeziya üsullarının tətbiqi ilə həyata keçirilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Rasim Əliquliyev, Ramiz Məmmədov, Vaqif Fərzəliyev və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
İclasda Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birgə geodinamik şərait nəzərə alınaraq Bayıl-Badamdar zonasının sürüşmə doğuran dərinliklərini əhatə edən geoloji kompleksin 3D geoloji-geofiziki modelinin yaradılması üçün elmi tədqiqat işləri proqramının layihəsinin hazırlanması məqsədəuyğun hesab edilib. Bundan başqa, AMEA, Milli Aviasiya Akademiyası və “Azərkosmos” ASC ilə  birgə dünya təcrübəsinə əsaslanaraq yer səthində olan sürüşmə və digər təhlükəli proseslərin monitorinqinin aparılmasına dair təkliflərin müzakirə edilməsi tövsiyə olunub.

ANAS listened a report on the modern geodynamic state of the Absheron Peninsula
At the regular meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, which was held on November 14, the scientific report by Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences of the ANAS, academician Fakhraddin Gadirov, General Director of the Republican Seismic Survey Center, corresponding member of the ANAS Gurban Yetirmishli  and Ph.D in Mineralogy Avaz Salamov on "Current geodynamic state of the Absheron Peninsula: modeling and monitoring of hazardous geological processes".
It was noted that, in recent years, ANAS Institute of Geology and Geophysics and the Republican Seismic Survey Center are conducting basic scientific research aimed at monitoring modern geodynamic and seismic conditions on the Absheron Peninsula, compiling deep structural and geological models, studying modern methods and forecasting dangerous geological processes.
The report told about the results of fundamental scientific research, which was conducted in connection with the modeling and monitoring of the modern seismic-geodynamic state of the Absheron Peninsula and the geological structure of dangerous geological processes occurring at a shallow depth. It was emphasized that these results are of particular practical importance in the study of the spatial distribution and dynamic regime of many dangerous geological processes. It was noted that the use of the database obtained in the landslide zone on the territory of the Bailovo and Badamdar settlements, which is dangerous for Baku, when tracking changes in soil properties and movement dynamics on landslide slopes, creates a theoretical basis for measures aimed at preparing strategic landslide works.
Also, to study the dynamics and depth of the landslides that occurred on the territory of the Bail and Badamdar settlements in 2000-2018 were used the methods of electro-tomography, seismic exploration and cosmogeodesy. As a result of studies conducted on the selected profiles, it was found that a trace of pale-landslide processes can be traced in this zone.
After listening the reports, respondend the questions.
According to the decree of the Presidium, ANAS Institute of Geology and Geophysics, ANAS Republican Seismic Survey Center, the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Ministry of Emergency Situations of joint activities aimed at developing a draft program of research for the preparation of a 3D geological and geophysical model of the geological complex, covering the depths of the landslide zone on the Bail and Badamdar territory. In addition, it was recommended to consider proposals for the holding of ANAS, the National Aviation Academy and “Azerspace”, based on world experience, joint monitoring of landslides on the surface of the earth and other hazardous processes.