Noyabrın 16-da Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, MDB-nin iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun (DHƏF) və Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Fizika və lirika: dünya təcrübəsi və MDB ölkələrinin elm və ədəbiyyat reallıqları” adlı beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Layihənin məqsədi ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin aparılması, gənclərin elmə marağının artırılması, texniki, təbiət, humanitar və sosial elmlər arasında əlaqələrin gücləndirilməsidir.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə konfransın elm adamlarının və ümumilikdə ictimaiyyətin diqqətini humanitar, texniki və təbiət elmləri arasında əməkdaşlığın vacibliyi, elmi problemlərin həllində multidissiplinar yanaşmaların və innovasiya texnologiyalarının inkişaf etdirilməsinin zəruriliyinə yönəltmək baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Akademik qeyd edib ki, konfrans müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə çalışan alimlər üçün təcrübə mübadiləsi aparmağa geniş imkanlar yaradacaq.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Fizika və lirika: dünya təcrübəsi və ölkə reallıqları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Konfransın humanitar, texniki və təbiət elmlərində mövcud olan yaradıcı yanaşmaların müzakirəsinə şərait yaradacağını qeyd edib. Akademik, həmçinin MDB ölkələrinin elmi təşkilatları arasında səmərəli dialoqun və əməkdaşlığın qurulmasına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə BNTİ-nin direktoru, akademik Viktor Matveyevin məktubu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra konfrans AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov, Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Səməd Seyidov, Rusiya Elmlər Akademiyasının M.Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, professor Vadim Polonski, Tatarıstan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Daniya Zaqidullina, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Belarus Mədəniyyət, Dil və Ədəbiyyat Tədqiqatları Mərkəzinin Yanka Kupala adına Ədəbiyyatşünaslıq İnstitutu filialının direktoru, professor İvan Saverçenko və başqalarının elmi məruzələrinin dinlənilməsi ilə davam edib.
Konfrans çərçivəsində müxtəlif mövzuları əhatə edən dəyirmi masaların təşkili, eləcə də tədbir iştirakçılarının AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə ziyarəti nəzərdə tutulur.
Konfransın növbəti hissəsi noyabrın 17-də AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında keçiriləcək.

Проходит международная научная конференция «Физика и лирика: мировой опыт и реалии науки и литературы стран Содружества»
16 ноября в Баку при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана, Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС) и Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) начала свою работу международная научная конференция «Физика и лирика: мировой опыт и реалии науки и литературы стран Содружества».
Целями проекта являются: расширение научного сотрудничества между государствами, обмен опытом, повышение интереса молодежи к науке, укрепление связей между техническими, естественными, гуманитарными и социальными науками.
Мероприятие, организованное в Центральной научной библиотеке НАНА, вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Он подчеркнул значимость конференции с точки зрения привлечения внимания научного сообщества и общественности в целом к взаимодействию между гуманитарными, естественными и техническими науками, необходимости мультидисциплинарного подхода к решению научных проблем и развитию инновационных технологий. Академик также отметил, что конференция создаст большие возможности для обмена опытом между учеными, занятыми исследованиями в различных областях науки.
На конференции вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил с докладом «Физика и лирика: мировой опыт и реалии страны». Он отметил, что конференция создаст условия для обсуждения творческих подходов в гуманитарных, технических и естественных науках. Также академик выразил свою уверенность в том, что мероприятие внесет значительный вклад в налаживание плодотворного диалога и сотрудничества между научными центрами государств-участников СНГ. Сообщив, что вчера был отпразднован 85-летний юбилей Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академик отметил, что коллегам из разных стран, которые тесно сотрудничают с научным учреждением на протяжении многих лет, были вручены дипломы почетного доктора и премии руководимого им института.
Затем было зачитано приветственное письмо директора ОИЯИ, академика Виктора Матвеева.
Далее конференция продолжила свою работу прослушиванием научных докладов академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА, директора Института физики НАНА, академика Назима Мамедова, директора Института мировой литературы имени Максима Горького Российской академии наук, профессора Вадима Полонского, профессора Азербайджанского университета языков Самеда Сеидова, вице-президента Академии наук Республики Татарстан, академика Дании Загидуллиной, директора филиала «Институт литературоведения имени Янки Купалы» Центра исследований белорусской культуры, языка и литературы Национальной академии наук Беларуси, профессора Ивана Саверченко и других.
В рамках конференции предусмотрено проведение круглых столов, охватывающих различные темы, а также посещение участниками мероприятия Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА.
Конференция продолжит свою работу 17 ноября в Шемахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА.