AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanın repressiya olunmuş alimləri: biobiblioqrafik göstərici”si çapdan çıxıb. Kitabın elmi redaktoru Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli, redaktor-biblioqraf kitabxananın direktor müavini Firəngiz Füseynova, tərtibçilər N.Kazımova və V.Həsənovadır.
Azərbaycan və rus dilində təqdim olunan nəşr 1920-1940-cı illər ərzində Azərbaycan SSR XDİK üçlüyünün müxtəlif tarixli qərarlarına əsasən repressiya olunmuş Azərbaycan alimlərinin həyat və yaradıcılığına həsr edilib. Kitabda, həmçinin fil.ü.f.d. Cəlal Qasımovun tədqiq edərək üzə çıxardığı Az.SSR XDİK üçlüyünün verdiyi qərarlara əsasən qeyd edilən illər ərzində repressiya edilmiş insanların adlarının siyahısı da verilib.
Biblioqrafik göstərici repressiyaya məruz qalmış alimlərin həyatı, elmi fəaliyyəti və faciəli talelərinə həsr olunub. Tərtibçi müəllif¬lər Azərbaycan Respublikasının Prezident Arxivində, Respublika Dövlət Arxivində, MEA-nın arxivində, MEK-də, M.F.Axundov adına Milli Kitabxanada və onun arxivində, Tarix muzeyində, BDU-nun kitabxanasında, Əlyazmalar institutunun müvafiq fondlarında, AMEA-nın Tarix və Ədəbiyyat institut¬larının arxivlərində intensiv axtarışlar apararaq onlarca alimin bioqrafiyasını yazıya almış, mövcud faktları müxtəlif tərzdə sistemləşdirmişdir.
Akademiyada repressiyaya məruz qalmış alimlər daha çox hu¬manitar sahənin görkəmli mütəxəssisləri – Azərbaycanın qə¬dim və zəngin tarixi, dili, ədəbiyyatı və folklorunu araşdıran Şərq təmayüllü türkoloq və şərqşünaslar, ədəbiyyat və dil tarix¬çiləri idi.
Qeyd edək ki, həmin illərdə yalnız milliyyətcə azərbaycanlı olanlar yox, Azərbaycan tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti və s. ilə bağlı olan digər xalqların nümayəndələri də repressiyyaya məruz qalmışlar.

Издан библиографический указатель «Репрессированные ученые Азербайджана»
Издан библиографический указатель «Репрессированные ученые Азербайджана», подготовленный Центральной научной библиотекойНАНА.
Научным редактором книги является директор Центральной научной библиотеки доктор философских наук Айбениз Алиева-Кенгерли, редактором-библиографом – заместитель директора БиблиотекиФирангиз Фусейнова, составителями - Н.Казымова и В.Гасанова.
Издание, подготовленное на азербайджанском и русском языках, посвящено жизни и творчеству азербайджанских ученых, репрессированных в течение 1920-1940гг. в соответствии с указами тройки НКВД Аз.ССР, датированными различными годами.
В книге, также приведен список имен людей репрессированных согласно указам тройки НКВД Аз.ССР в течение указанных годов. Отметим, что этот список был выявлен в результате исследования доктора философии по филологии Джалала Гасымова.
Библиографический указатель посвящен жизни, научной деятельности и трагическим судьбам репрессированных ученых.
Авторы-составители вели интенсивные поиски в архиве Президента АР, в Государственном архиве АР, в архиве АНА, в Национальной научной библиотеке, в Национальной библиотеке им.М.Ф.Ахундова и в его архиве, в Музее истории, в библиотеке БГУ, в определенных фондах Института рукописей, в архивах Институтов истории и литературы, в результате которых составили библиографию десятки ученых и систематизировали имеющиеся факты.
Репрессированными учеными академии были видные специалисты в гуманитарной области – историки литературы и языка, а также тюркологи, востоковеды, литераторы и языковеды, исследующие древнюю и богатую историю, язык, литературу и фольклор Азербайджана.
Отметим, что в эти годы были репрессированы не только азербайджанцы, а также представители других народов, связанных с Азербайджанской историей, литературой, культурой и др.