AMEA-nın Qadınlar Şurasının (QŞ) təşkilatçılığı ilə 25 noyabr - Qadın Zorakılığına Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
İclası şuranın sədri, professor Rəna Mirzəzadə açaraq BMT Baş Assambleyasının 1999-cu ildə qəbul etdiyi qərarla 25 noyabrın dünyada qeyd olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, hər il beynəlxalq cəmiyyətin diqqətini bu problemə cəlb etmək üçün hökumətlər, təşkilatlar və QHT-lər tərəfindən tədbirlər keçirilir.
QŞ-nin fəaliyyətindən də danışan R.Mirzəzadə AMEA-nın elmi müəssisələrində yerli şuraların yaradılması istiqamətində işlərin davam etdiyini bildirib.
Sonra Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının əməkdaşı Zeynəddin Şabanovun “BMT-nin SEDAV konvensiyası” və Şərq-Qərb Qadın İnkişaf Mərkəzinin sədri Mahrux Nəcəflinin “Gender əsaslı diskriminasiya və elm” mövzularında məruzələri dinlənilib.

The event was organized by the Women's Council of ANAS (WCA) on November 25 - international day for the elimination of violence against women.
Chairman of the Council, Professor Rena Mirzazade, said that the UN General Assembly adopted the resolution in 1999 on 25 November. Every year, events are being held by governments, organizations and NGOs to draw attention of the international community to this problem, she underlined.
Speaking about the activities of the WCA, R.Mirzazade noted that the work on creation of local councils in scientific institutions of ANAS is continuing.
Then Zeynaddin Shabanov, employee of Azerbaijan Academy of Labor and Social Affairs, made a report on "SEDAV Convention of the United Nations" and Mahrukh Najafli, chairman of East-West Women's Development Center on "Gender-based discrimination and science".