AMEA-nın Qadınlar Şurasının (QŞ) təşkilatçılığı ilə 25 noyabr - Qadın Zorakılığına Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
İclası şuranın sədri, professor Rəna Mirzəzadə açaraq BMT Baş Assambleyasının 1999-cu ildə qəbul etdiyi qərarla 25 noyabrın dünyada qeyd olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, hər il beynəlxalq cəmiyyətin diqqətini bu problemə cəlb etmək üçün hökumətlər, təşkilatlar və QHT-lər tərəfindən tədbirlər keçirilir.
QŞ-nin fəaliyyətindən də danışan R.Mirzəzadə AMEA-nın elmi müəssisələrində yerli şuraların yaradılması istiqamətində işlərin davam etdiyini bildirib.
Sonra Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının əməkdaşı Zeynəddin Şabanovun “BMT-nin SEDAV konvensiyası” və Şərq-Qərb Qadın İnkişaf Mərkəzinin sədri Mahrux Nəcəflinin “Gender əsaslı diskriminasiya və elm” mövzularında məruzələri dinlənilib.

25 ноября при организационной поддержке Совета женщин НАНА (СЖ), состоялось мероприятие по случаю Международного дня борьбы за ликвидацию насилия женщин.
Открывшая заседание вступительным словом председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде рассказала об истории Декларации об искоренении насилия в отношении женщин.
Говоря о деятельности совета, Р.Мирзазаде отметила, что работа по созданию местных советов в научных учреждениях НАНА продолжается.
Далее были заслушаны доклады сотрудника Академии труда и социальных отношений Азербайджана Зейнаддина Шабанова на тему «Конвенция ООН» и председателя Центра развития женщин Востока и Запада Махрух Наджафли «Дискриминация гендерной основы и наука».