“Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tətbiqi haqqında AR Prezidentinin Fərmanı
27.11.2018 08:50
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il 1 oktyabr tarixli 1262-VQD nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1.1. Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2. Müəyyən edilsin ki, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 39.6-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının və orqanın (qurumun) səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti həyata keçirir.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Указ Президента Азербайджанской Республики о применении закона Азербайджанской Республики «О внесении изменений в  Закон Азербайджанской Республики «О Науке»
27.11.2018 08:50
Указ Президента Азербайджанской Республики о применении закона Азербайджанской Республики «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «О Науке»
Руководствуясь пунктами 19 и 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в связи с вступлением в силу Закона Азербайджанской Республики № 1262-VQD от 1 октября 2018 года «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «О науке» и в целях обеспечения применения этого Закона постановляю:
1. Кабинету министров Азербайджанской Республики:
1.1. Представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении действующих законодательных актов в соответствие с Законом Азербайджанской Республики «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «О науке» в трехмесячный срок;
1.2. Обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с данным Законом и информировать об этом Президента Азербайджанской Республики в течение 5 месяцев;
1.3. Обеспечить контроль приведения нормативно-правовых актов соответствующих центральных органов исполнительной власти в соответствие с данным Законом и информировать об этом Президента Азербайджанской Республики в течение 5 месяцев;
1.4. Решить другие вопросы, вытекающие из данного Закона Азербайджанской Республики.
2. Установить, что Президент Азербайджанской Республики осуществляет полномочия соответствующих органов исполнительной власти и органа (организации) предусмотренные Статьей 39.6 Закона Азербайджанской Республики «О науке».
3. Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов соответствующих центральных органов исполнительной власти закона Азербайджанской Республики «О внесении изменений в  Закон Азербайджанской Республики «О Науке» и предоставить сведения Кабинету министров Азербайджанской Республики.