“Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tətbiqi haqqında AR Prezidentinin Fərmanı
27.11.2018 08:50
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il 1 oktyabr tarixli 1262-VQD nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1.1. Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
1.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2. Müəyyən edilsin ki, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 39.6-cı maddəsində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının və orqanın (qurumun) səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti həyata keçirir.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Taking into account Paragraph 19 and 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure application of Law of the Republic of Azerbaijan "On Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan" On Science" No. 1262-VQD of October 1, 2018, Law I hereby decree:
1. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
1.1. To prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan proposals on bringing the acts of the President of the Republic of Azerbaijan and the President of the Republic of Azerbaijan in line with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan";
1.2. Inform the President of the Republic of Azerbaijan within three months of conforming the normative legal acts of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan with this Law;
1.3. keep control over compliance of normative-legal acts of central executive bodies with this Law and inform the President of the Republic of Azerbaijan within five months of its implementation;
1.4. to resolve other issues arising from this Law.
2. To determine that the authorities of the relevant executive authority and the body (organization) provided in Article 39.6 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Science" shall be exercised by the President of the Republic of Azerbaijan.
3. The Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan shall ensure compliance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan" on normative legal acts and normative acts of central executive bodies and inform the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.