Tibb hüququnun tədris edilməsinə dair əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
29 noyabr 2018-ci il tarixdə AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) arasında hüquq elminin yeni sahəsi – tibb hüququnun tələbələrin tədris proqramına daxil edilməsi üzrə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə memorandumun imzalanmasının hər iki qurumun gələcək inkişafı, eləcə də tibb hüququ elminin tərəqqisi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, tibb hüququnun tədris edilməsində əsas məqsəd həkim-pasiyent münasibətlərinin nizamlanmasının hüquqi əsaslarını təmin etməkdir.
“Tibb sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər və həkimlər öz hüquqlarını bilməlidirlər” – deyən alim həkim-pasiyent münasibətlərinin tənzimlənməsində bu amilin mühüm rolu olduğunu deyib.
ATU-nun rektoru, professor Gəray Gəraybəyli isə çıxışında son zamanlar rəhbərlik etdiyi qurumda mühüm islahatların aparıldığını, bu ali məktəbdə tədris proqramlarının beynəlxalq səviyyəyə uyğunlaşdırılmasının, dünya təcrübəsinin öyrənilməsinin əsas hədəflərdən olduğunu bildirib.
Tibb hüququnun öyrədilməsinin vacibliyini qeyd edən rektor bu fənnin universitetin tədris proqramına daxil edilməsinin yaxın gələcəkdə tələbələrin bilik səviyyələrinin artırılması və yüksəkixtisaslı yeni kadrların yetişdirilməsinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
O, ATU-nun magistratura pilləsinin tədris proqramına yeni “Tibbi menecment” ixtisasının daxil edilməsinin nəzərdə tutulduğunu da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin iki qurum arasında tibb sahəsində elm və təhsilin inteqrasiyası, birgə layihələrin həyata keçirilməsi və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənədi hüquq elmləri doktoru A.Mustafazadə və professor G.Gəraybəyli imzalayıblar.
Memorandumda hüquq və insan haqları sahəsində birgə elmi əməkdaşlıq, tibb hüququ elminin inkişafı, elmi konfransların, seminarların təşkili, elmi məqalələrin və dərsliklərin nəşri, həmçinin tibb hüququ sahəsində milli qanunvericilik üçün layihə və təkliflərin işlənib hazırlanması, fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin təlimi və inklüziv təhsili metodologiyasının inkişafı sahəsində təkliflərin hazırlanması əksini tapıb.

On November 29, 2018, the Memorandum of Understanding between the Institute of Law and Human Rights of ANAS and Azerbaijan Medical University (AMU) has signed on the new area of jurisprudence - inclusion of medical law into the student's education program.
Director of the Institute for Law and Human Rights, Doctor of Law Ayten Mustafazadeh emphasized the importance of signing the memorandum in terms of the future development of both organizations as well as for the development of medical science. She noted that the main purpose of the teaching of medical law is to provide legal basis for the regulation of doctor-patient relations.
Medical professionals and doctors should know their rights underlined the scientist, adding that this factor plays an important role in regulating the patient-patient relationship.
Important reforms have been carried out recently in his organization, adaptation of the education programs to the international level and the study of world experience are the main goal, Rector of AMU, Professor Garay Garaybeyli stated in his speech.
The speaker also pointed out the introduction of the new "Medical Management" specialty in the education programs of the University's Master's Degree Program.
At the event, discussions were held on the integration of science and education in the field of medicine, implementation of joint projects and development of cooperation.
Then, a memorandum of cooperation was signed between the two bodies.
Dr in law A.Mustafazade and prof. G. Garaybeyli signed the document.
The Memorandum envisages joint scientific cooperation in the field of law and human rights, the development of medical science, the organization of scientific conferences, round tables, seminars, publication of scientific articles and textbooks, drafting proposals for national legislation in the field of medical law, training of persons with limited physical abilities and the preparation of proposals for the development of inclusive education methodology.