Tibb hüququnun tədris edilməsinə dair əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
29 noyabr 2018-ci il tarixdə AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) arasında hüquq elminin yeni sahəsi – tibb hüququnun tələbələrin tədris proqramına daxil edilməsi üzrə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə memorandumun imzalanmasının hər iki qurumun gələcək inkişafı, eləcə də tibb hüququ elminin tərəqqisi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, tibb hüququnun tədris edilməsində əsas məqsəd həkim-pasiyent münasibətlərinin nizamlanmasının hüquqi əsaslarını təmin etməkdir.
“Tibb sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər və həkimlər öz hüquqlarını bilməlidirlər” – deyən alim həkim-pasiyent münasibətlərinin tənzimlənməsində bu amilin mühüm rolu olduğunu deyib.
ATU-nun rektoru, professor Gəray Gəraybəyli isə çıxışında son zamanlar rəhbərlik etdiyi qurumda mühüm islahatların aparıldığını, bu ali məktəbdə tədris proqramlarının beynəlxalq səviyyəyə uyğunlaşdırılmasının, dünya təcrübəsinin öyrənilməsinin əsas hədəflərdən olduğunu bildirib.
Tibb hüququnun öyrədilməsinin vacibliyini qeyd edən rektor bu fənnin universitetin tədris proqramına daxil edilməsinin yaxın gələcəkdə tələbələrin bilik səviyyələrinin artırılması və yüksəkixtisaslı yeni kadrların yetişdirilməsinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
O, ATU-nun magistratura pilləsinin tədris proqramına yeni “Tibbi menecment” ixtisasının daxil edilməsinin nəzərdə tutulduğunu da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin iki qurum arasında tibb sahəsində elm və təhsilin inteqrasiyası, birgə layihələrin həyata keçirilməsi və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənədi hüquq elmləri doktoru A.Mustafazadə və professor G.Gəraybəyli imzalayıblar.
Memorandumda hüquq və insan haqları sahəsində birgə elmi əməkdaşlıq, tibb hüququ elminin inkişafı, elmi konfransların, seminarların təşkili, elmi məqalələrin və dərsliklərin nəşri, həmçinin tibb hüququ sahəsində milli qanunvericilik üçün layihə və təkliflərin işlənib hazırlanması, fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin təlimi və inklüziv təhsili metodologiyasının inkişafı sahəsində təkliflərin hazırlanması əksini tapıb.

29 ноября 2018 года был подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом права и прав человека НАНА и Азербайджанским медицинским университетом (АМУ) по включению новой области юриспруденции - медицинского права в учебную программу студентов.
Выступив директор Института права и прав человека, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде подчеркнула важность подписания соглашения с точки зрения будущего развития обоих учреждений, а также прогресса медицинской науки. Она отметил, что основной целью преподавания медицинского права является обеспечение правовой основы для регулирования отношений между врачом и пациентом.
Ректор АМУ, профессор Герай Герайбейли в своем выступлении сказал, что в руководимой им организации недавно были проведены важные реформы, основными целями которых являются адаптация учебных программ к международному уровню и изучение мирового опыта.
Отмечая важность преподавания медицинского права, ректор выразил уверенность, что включение этого предмета в учебный план университета внесет важный вклад в повышение знаний и подготовки высококвалифицированных кадров в ближайшем будущем. Он также отметил, что предполагается введение новой специальности «Медицинское управление» в программу магистратуры AМУ.
Затем между двумя организациями был подписан Меморандум о сотрудничестве. Документ подписали доктор юридических наук А. Мустафазаде и профессор Г. Герайбейли.
Соглашение предусматривает совместное научное сотрудничество в области права и прав человека, развитие медицинского права, организацию научных конференций и семинаров, публикацию научных статей и учебников, а также разработку предложений по национальному законодательству в области медицинского права.