AMEA Yer Elmləri Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirildi
Bu gün AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) ümumi yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. O, iyunun 27-də həqiqi və müxbir üzvlüyünə keçiriləcək seçkilərdə bölməni təmsil edən akademiya üzvlərinə uğurlar arzuladı. Seçkilərlə bağlı bölmələrdə Ekspert Komissiyasının yaradıldığını diqqətə çatdıran F.Qədirov bu komissiya tərəfindən üzvlərə rəy veriləcəyini bildirdi.Akademiyanın həqiqi üzvlüyünə bölmə üzrə ayrılmış 5 yerə 6, müxbir üzvlüyünə ayrılmış 8 yerə 24 nəfər iddiaçının öz namizədliyini irəli sürdüyünü diqqətə çatdırdı.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvlüyünə “Geologiya” ixtisası üzrə namizədliyini irəli sürən professorlar Elmira Əliyeva, Vaqif Qurbanov, Hikmət Mahmudov və Ülvi Mehdiyev, “Geofizika” ixtisası üzrə Çingiz Əliyev, Ayvaz XələfliAbdulvahab Muxtarov və Namaz Yusubov, “Seysmologiya” ixtisası üzrə Qurban Yetirmişli vəTahir Məmmədli elmi fəaliyyətləri barədə məlumat verdilər.Çıxışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, iyunun 5-də isə “Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi”, “Okeanologiya”, “Coğrafiya” və “Geotektonika” ixtisasları üzrə namizədlər son illərdə əldə etdikləri elmi nailiyyətlər haqqında məlumat verəcəklər.© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

4 июня 2014 года в Институте геологии и геофизики НАНА состоялось общее собрание Отделения наук о Земле НАНА.
Мероприятие вступительной речью открыл академик-секретарь Отделения член-корреспондент НАНА Фахреддин Гадиров. Он пожелал успехов представляющим Отделение членам академии в выборах действительных членов и членов-корреспондентов, которые состоятся 27 июня. Ф.Гадиров отметил, что в связи с выборами в отделениях созданы Экспертные комиссии и сообщил, что созданные комиссии будут давать отзывы членам.
Было отмечено, что по Отделению наук о Земле в выделенные 5 мест для действительных членов выдвинули кандидатуру 6 претендентов, в выделенные 8 мест для членов-корреспондентов кандидатуру выдвинули 24 претендента.
Затем профессора Эльмира Алиева, Вагиф Курбанов, Хикмет Махмудов и Ульви Мехтиев, выдвинувшие свою кандидатуру в члены-корреспонденты НАНА по специальности «Геология», Чингиз Алиев, Айваз Халафли, Абдулвахаб Мухтаров и Намаз Юсубов – по специальности «Геофизика», Гурбан Етирмишли и Тахир Мамедов – по специальности «Сейсмология», дали информацию о научной деятельности.
Отметим, что 5 июня кандидаты по специальностям «Разработка нефтяных и газовых месторождений», «Океанология», «География» и «Геотектоника» дали информацию о научных результатах, полученных ими за последние годы.