İqtisadiyyat Nazirliyinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə "2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf üzrə Gündəliyi"n məqsədlərini təşviq etmək, innovasiyaları həvəsləndirmək, eyni zamanda, "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasının və "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri"nin icrasına dəstək məqsədilə keçirilən İkinci Respublika İnnovasiya Müsabiqəsinə yekun vurulub.
Dekabrın 10-da müsabiqə qaliblərinə mükafatlar təqdim edilib.
Bununla əlaqədar təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev vurğulayıb ki, son illər Azərbaycanın innovasiya proseslərinə inteqrasiyası, innovasiya iqtisadiyyatına keçidi təmin edən tədbirlərin təşviqi və reallaşdırılması strateji proqram və sənədlərdə, o cümlədən "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası və müxtəlif sektorları əhatə edən Strateji Yol xəritələrində öz əksini tapıb. Bu sənədlərin bir sıra hədəf və istiqamətləri BMT-nin "2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf üzrə Gündəliyi" ilə eynilik təşkil edir.
Şahin Mustafayev bu cür tədbirlərin innovasiya fəaliyyətinin stimullaşdırılması və səmərəliliyin artırılması, innovasiya infrastrukturu çərçivəsində kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün zəruri şəraitin yaradılması, elmi-tədqiqat bazasının təkmilləşdirilməsi və innovasiya fəaliyyətinin kadr potensialının inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Nazir bildirib ki, müsabiqənin təşkili məqsədilə dövlət qurumları və BMT-nin nümayəndələrindən ibarət komissiya yaradılıb, ötən müddət ərzində müsabiqənin təşviqi və ictimaiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra görüşlər keçirilib, innovasiya layihələrinin qəbulunun sadələşdirilməsi üçün "ASAN xidmət"in "İdeya Bankı" platformasından istifadə olunub. O, müsabiqə çərçivəsində iqtisadi, sosial və ekoloji sahələri əhatə edən 200-dən çox layihə təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai innovasiyanın əhəmiyyəti barədə danışıb, belə müsabiqələrin gələcəkdə innovativ sahələrə investisiya qoyuluşlarının təşviq edilməsinə, elmi nailiyyətlərin və innovasiyaların müxtəlif sahələrdə tətbiqinə, habelə milli innovasiya sisteminin təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev çıxış edərək elmi tədqiqatlar sahəsində innovativ layihələrin dəstəklənməsi üçün infrastrukturun yaradılması, insan resurslarının hazırlanması, səmərəli maliyyələşdirmə mexanizmlərinin tətbiqi, xüsusilə bu sahəyə yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsi baxımından innovasiyaların tətbiqinin sürətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə İnnovasiya Müsabiqəsinin hər il təşkilinə dair birgə tədbirlərin əlaqələndirilməsi üçün İqtisadiyyat, Mədəniyyət, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və "Ernst and Young" şirkətinin Azərbaycan nümayəndəliyi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi İqtisadiyyat naziri Ş.Mustafayev, Mədəniyyət naziri Ə.Qarayev, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri R.Quluzadə, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ü.Mehdiyev, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və "Ernst and Young" şirkətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri İlqar Vəliyev imzalayıblar.
Tədbirin sonunda İnnovasiya Müsabiqəsində qalib olmuş ilk üç layihənin, eləcə də həvəsləndirici mükafata layiq görülmüş layihələrin müəlliflərinə diplomlar və mükafatlar təqdim olunub.

Ministry of Economy and the United Nations Office in Azerbaijan jointly organized the second Republican Innovation Contest to support the implementation of the "Promotion of Sustainable Development Agenda until 2030", "Azerbaijan 2020: Looking to the Future" Development Concept and the National Economic and "Strategic Road Map on Major Sectors".
The winners of the contest were awarded on December 10.
Speaking at the event, Minister of Economy Shahin Mustafayev emphasized that the integration of Azerbaijan into innovation processes, promotion and implementation of measures to transition to the innovation economy in recent years included strategic programs and documents, including the "Azerbaijan 2020: Vision to Future" Development Concept and various sectors which is reflected in the Strategic Road Map. A number of objectives and targets of these documents are identical to the UN "Sustainable Development Agenda for 2030".
Shahin Mustafayev emphasized the importance of such events in terms of stimulating innovation activities and improving efficiency, creating the necessary conditions for the development of small and medium-sized businesses within the innovation infrastructure, improving the research base and innovation activity in terms of human resources development. A commission consisting of government agencies and UN representatives was set up to hold the competition, during which a number of meetings were held in the direction of promotion of the competition and public awareness, and the "Idea Bank" platform of ASAN Service was used to simplify the adoption of innovation projects. More than 200 projects covering economic, social and environmental spheres were presented within the framework of the competition, the speaker stated.
Afterwards, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Gulam Ishaqzai, spoke about the importance of innovation, promoting investment in innovative areas, promoting scientific achievements and innovations in various fields, as well as improving the national innovation system.
Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade, Minister of Culture Abulfas Garayev, Chairman of the State Agency for Citizen Service and Social Innovations Ulvi Mehdiyev delivered speeches at the opening of the event, including the creation of infrastructure for human resources development, introduction of effective financing mechanisms, especially in terms of attracting local and foreign investments in this area.
An agreement was signed between the Ministries of Economy, Culture, Transport, Communications and High Technologies, State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, National Academy of Sciences and Ernst and Young representation of Azerbaijan to coordinate joint activities on organizing annual Innovation Contest. the memorandum was signed.
The document was signed by Minister of Economy S.Mustafayev, Minister of Culture A.Garayev, Minister of Transport, Communications and High Technologies R.Guluzadeh, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations U.Mehdiyev, President of ANAS, academician Akif Alizadeh and Ernst and Young Company representative Ilgar Veliyev.
At the end of the event, diplomas and awards were presented to the authors of the first three winning projects in the Innovation Competition, as well as the winning projects.