“Qriqorian kilsəsi Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq aləti kimi” (XVII əsr – XVIII əsrin ilk çərəyi)” kitabının müzakirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin yeni işıq üzü görmüş “Qriqorian kilsəsi Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq aləti kimi” (XVII əsr – XVIII əsrin ilk çərəyi)” kitabının müzakirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
İclası muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq kitabın Qərb dövlətlərinin, habelə Rusiyanın əlində Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq, şantaj və separatizm vasitəsinə çevrilmiş Qriqorian kilsəsinin kəşfiyyat və siyasi-ideoloji fəaliyyətinin dərk edilməsi və ətraflı işıqlandırılmasında mühüm vasitə olduğunu bildirib.
Akademik Ramiz Mehdiyevin bu günə qədər Səfəvilərin tarixinə dair önəmli tədqiqatlar apardığını, kitab, monoqrafiya və məqalələr çap etdirdiyini deyən R.Hüseynov yeni nəşrin digərlərindən fərqləndiyini, vəsaitdə tarixi faktlarla ermənilərin Səfəvilərə qarşı casusluq etməsinin sübuta yetirildiyini söyləyib.
O, missionerlərin tarixən Şərq ölkələrində dini missiya adı altında siyasi fəaliyyət apardıqlarını, agentura şəbəkəsi üçün qeyri-millətlərin seçildiyini və əldə olunan məlumatların Vatikana göndərildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Səfəvilər dövlətinin ərazisində kəşfiyyat fəaliyyətinin aparılması üçün məhz ermənilər, o cümlədən Qriqorian kilsəsi seçilib. Səfəvi hökmdarlarının ermənilərin dini inanclarına hörmətlə yanaşdığını deyən akademik bədnam qonşularımızın bunun qarşılığını xəyanət etməklə qaytardığını vurğulayıb. O, akademik Ramiz Mehdiyevin nəşrdə erməni mənbələrinə istinad edərək bu faktı sübuta yetirdiyini söyləyib.
Muzey direktoru bu gün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün Ermənistan tərəfindən pozulduğunu, işğal edilmiş ərazilərində zərərli nüvə tullantılarının basdırıldığını, terror təşkilatlarına təlimlər keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik beynəlxalq aləmi radikal erməni millətçiliyinə qarşı mübarizədə həmrəy olmağa səsləyib.
R.Hüseynov çıxışının sonunda nəşrin beynəlxalq miqyaslı siyasi ziddiyyətlərin dərinliklərinə işıq saldığını və vəsaitdə gün üzünə çıxarılan tarixi həqiqətlərin bu istiqamətdə gələcək tədqiqatlar üçün başlanğıc olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Xatirə Bəşirlinin "Erməni xülyalarında uydurulmuş Səfəvi xofu", Komparativistika və bədii tərcümə şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Şəfəq Əlibəylinin "Casusluğa aparan dini satqınlıq Səfəvi dövlətində Qərb agenturasının əsas zənciri - ermənilər", Elmi inkişaf və tədris layihələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamil Allahyarovun "Səfəvilər dövründə dövlətə qarşı erməni xəyanət və təxribatları", Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Şahin Fərzəliyevin "Akademik Ramiz Mehdiyevin “Qriqorian kilsəsi Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq aləti kimi” (XVII əsr – XVIII əsrin ilk çərəyi)” adlı monoqrafiyası ilə bağlı bəzi mülahizələrim" və "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin sektor müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Kamil İbrahimovun "Səfəvilər dövlətinə qarşı casusluq, şantaj və separatizm vasitəsinə çevrilmiş Qriqorian kilsəsinin kəşfiyyat və siyasi-ideoloji fəaliyyətinin ifşa olunması yolunda ilk cəhd" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Состоялась научная сессия, посвященная книги «Григорианская церковь как инструмент шпионажа против Сефевидского государства. XVII – первая четверть XVIII вв.»
Мероприятие, проведенное в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана с участием коллектива музея и ведущих представителей научной общественности республики, была посвящена широкому обсуждению вышедшей на днях монографии академика Рамиза Мехтиева «Григорианская церковь как инструмент шпионажа против Сефевидского государства. XVII – первая четверть XVIII вв.».
Открывший сессию, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов вначале остановился на проведенных в последние годы академиком Рамизом Мехтиевым исследованиях, связанных с Шахом Исмаилом Хатаи и Сефевидским государством, и значении этого в научной жизни страны.
Его книга чрезвычайно важна как факт обстоятельного исследования и освещения впервые в азербайджанской исторической науке разведывательной и политико-идеологической деятельности григорианской церкви против Сефевидского государства в XVII – первой четверти XVIII века. В монографии, состоящей из четырех глав, выражается обоснованное критическое отношение к вымыслам армян относительно того, что «Сефевидские шахи жили в постоянном страхе перед армянами», изучается шпионская деятельность армян, верных «старому ремеслу» - шпионажу, на территории Сефевидской империи в пользу западных государств, говорится о борьбе сефевидских правителей с эмиссарами Ватикана и их армянскими пособниками
Он отметил, что этой работой академик Рамиз Мехтиев еще раз доказывает, что ко всем вопросам и этапам истории Азербайджана требуется качественно новый подход. Академик Р.Мехтиев, который пишет, что «Общность без памяти, без осознания прошлого лишена и будущего, и настоящего», своей новой монографией раскрывает такие слои исторической памяти, о которых наша наука до сих пор владела поверхностной информацией.
Директор музея заявил, что Армения нарушила территориальную целостность Азербайджана, вредные ядерные отходы закопаны на оккупированных территориях, проводятся тренинги по террористическим актам. Академик призвал международное сообщество к солидарности в борьбе с радикальным армянским национализмом.
Заместитель директора Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, доктор наук по филологии, профессор Хатира Баширли выступила с докладом «Сефевидская фобия в иллюзиях армян», заведующая отделом Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор наук по филологии, профессор Шафаг Алибейли с докладом «Главная цепь западной агентуры в Сефевидском государстве и армяне, как религиозное предательство на пути к шпионажу», заведующий отделом Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, доктор наук по филологии, профессор Кямиль Аллахъяров выступил на тему «Армянское предательство и провокация против государства в эпоху Сефевидов», заведующий отделом Института истории, доктор исторических наук, профессор Шахин Фарзалиев с докладом на тему «Мои соображения на книгу Рамиза Мехтиева «Григорианская церковь как инструмент шпионажа против Сефевидского государства. XVII – первая четверть XVIII вв» и доктор исторических наук, профессор Кямиль Ибрагимов с докладом - «Первая попытка разоблачить разведывательную и политико-идеологическую деятельность григорианской церкви, которая стала инструментом шпионажа, шантажа и сепаратизма против государства Сефевидов».