Kiyev şəhərində elmi ezamiyyətdə olan AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Məryəm Seyidbəyli Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (BEAA) elmşünaslıq üzrə elmi şuranın iclasında iştirak edib.
UMEA-nın Q.M.Dobrov adına Elmi-Texniki Potensialın Tədqiqi və Elm Tarixi İnstitutunda təşkil olunan tədbirdə M.Seyidbəyli “Ukrayna və Azərbaycan milli elmlər akademiyalarının müasir vəziyyəti: BEAA çərçivəsində görülən işlər və əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda məruzə edib.
Azərbaycan elminin inkişaf etdiyini, qloballaşan dünyanın elm sisteminin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrildiyini deyən məruzəçi rəhbərlik etdiyi Elm Tarixi İnstitutunun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. M.Seyidbəyli müasir dövrdə elmlərarası əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, elmi infrastrukturun təkmilləşdirilməsi, elmi fəaliyyətin yeni meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi, elmin özünün prioritet fəaliyyət sahəsinə çevrilməsi kimi məsələlərin xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini bildirib.
Tədbir çərçivəsində azərbaycanlı alim UMEA-nın 100 illik yubiley medalı ilə təltif olunub.
M.Seyidbəyli, həmçinin bu elm ocağının 100 illiyi münasibətilə təşkil olunan sərgidə də iştirak edib.

Director of ANAS Institute of the History of Science, Doctor of History, Associate Professor Maryam Seyidbayli attended the meeting of the Scientific Council of the International Associations of National Academy of Sciences of Ukraine on the occasion of the 100th anniversary of the National Academy of Sciences of Ukraine.
At the event, organized by the Institute of History and the Dobrov Research Institute on Scientific and Technological Potential and Science History of NASU M.Seyidbayli delivered a paper on "The current state of the academies of Ukraine and Azerbaijan: prospects for cooperation and interaction within the framework of the International Association of Academies of Sciences".
Speaking about the development of Azerbaijani science, she noted that, the globalizing world has become an integral part of the scientific system. M.Seyidbayli also spoke on activities of the Institute of the History of Science. During the event, M.Seyidbayli was awarded the medal of the 100th anniversary of the National Academy of Sciences of Ukraine.