AMEA-da akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans işinə başlayıb
Dekabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm və texnika xadimi, akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan "Neftqazçıxarmada innovativ texnologiyaların və tətbiqi riyaziyyatın müasir problemləri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işinə başlayıb.
AMEA, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə ABŞ, İsveç, Türkiyə, Rusiya, İran, Səudiyyə Ərəbistanı, Çin və digər ölkələrin tanınmış alimləri iştirak edirlər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları I Fəxri Xiyabanda akademik Azad Mirzəcanzadənin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Prezident İlham Əliyevin "Akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi haqqında" 2018-ci il 6 iyul tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb, bu sənədi Azərbaycan elmində xüsusi xidməti olan görkəmli alimin əməyinə verilən yüksək qiymət və qayğının təzahürü kimi dəyərləndirib.
“Akademik Azad Mirzəcanzadə tətbiqi mexanika və neft-mədən işləri üzrə bir sıra yeni istiqamətlərin banisidir” – deyə bildirən alim neftin çıxarılmasında texnoloji proseslərin mexanikası, həmçinin riyazi fizika metodlarının neft sahəsində tətbiqi ilə bağlı problemlərin onun tərəfindən əhatəli şəkildə araşdırıldığını qeyd edib. AMEA rəhbəri görkəmli alimin zəngin elmi irsə malik neft-qaz sənayesinin aktual problemlərinin həllinə dair çoxsaylı qiymətli tədqiqatları ilə Azərbaycan elminə mühüm nailiyyətlər qazandırdığını, onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə dəniz neft və qaz-kondensat yataqlarının işlənilməsinin fundamental-nəzəri əhəmiyyətli metodlarının hazırlanıb tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, akademik A.Mirzəcanzadənin rəhbərliyi ilə 250-dən çox fəlsəfə doktoru, 100-dən artıq elmlər doktoru hazırlanıb.
Mərhum alimin həm də elmin təşkili və idarə olunması prosesində fəal iştirak etdiyini deyən akademik Akif Əlizadə bildirib ki, o, Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyası üçün bilik və bacarığını əsirgəməyib. A.Mirzəcanzadə uğurlu elmi fəaliyyətinə görə müxtəlif illərdə bir çox fəxri mükafatlara, medallara, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “İstiqlal” və “Şöhrət” ordenlərinə layiq görülüb.
Elmi kadrların və yüksək ixtisaslı neftçi mütəxəssislərin hazırlanmasında görkəmli alimin əvəzedilməz rolunun olduğunu deyən A.Əlizadə onun elmi məktəbinin davamçılarının nəinki Azərbaycanda, hətta xaricdə elmi mərkəzlərə və istehsalat müəssisələrinə rəhbərlik etdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Azad Mirzəcanzadənin xatirəsinin hər zaman yaddaşlarda yaşayacağını söyləyib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini, psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhəbbət Vəliyeva çıxış edərək dünya şöhrətli alim A.Mirzəcanzadənin həyat yolu, neft elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən söhbət açıb. Bildirib ki, Azad Mirzəcanzadə 1928-ci il sentyabrın 29-da Bakıda anadan olub, 15 yaşında orta məktəbi bitirib. O, 23 yaşında namizədlik, 29 yaşında doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 34 yaşında Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 40 yaşında isə həqiqi üzvü seçilib.
Nazir müavini çıxışında son dərəcə geniş maraq dairəsi olan Azad Mirzəcanzadənin pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olduğunu, onun yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına böyük qüvvə sərf etdiyini və ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün güclü elmi potensialın yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, neftçi-alim pedaqogika elminin və uşaq psixologiyasının dərin bilicisi olub, neft-qaz elminin inkişafında və gənc alimlər nəslinin formalaşmasında mühüm xidmətlər göstərib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə çıxış edərək cari ilin sentyabr ayında SOCAR-da akademik A.Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Azad Mirzəcanzadə ilə tanışlığının 1950-ci illərin əvvəllərinə təsadüf etdiyini deyən X.Yusifzadə görkəmli alimin neft mədən mexanikasında yeni istiqamətlərin, neftqazçıxarma və işlənmə proseslərində innovativ fikirlərin yaradıcısı olduğunu, onun fundamental elmi görüşlərinin ölkənin hüdudlarından kənarda da böyük şöhrət qazandığını söyləyib. Bildirib ki, elmlə istehsalatın vəhdətini yaratmağa nail olmuş akademik Azad Mirzəcanzadənin araşdırmalarının nəticələrindən mötəbər elmi mərkəzlər bu gün də geniş istifadə etməkdədir. Alimin Azərbaycanda, keçmiş sovet məkanında və dünyada neft elminin inkişaf etdirilməsində misilsiz xidmətləri var, onun elmi irsi zəngin kəşflər və ixtiralar xəzinəsidir.
Daha sonra ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı çıxış edərək fəaliyyətinin böyük hissəsini bu universitetlə bağlayan akademik Azad Mirzəcanzadənin hər zaman gənc və perspektivli mütəxəssislərin axtarışında olduğunu qeyd edib. Alimin adının ölkə hüdudlarından kənarda da yaxşı tanındığını deyən rektor əlavə edib ki, onun ideya və kitabları tədris prosesində geniş istifadə olunur. Mustafa Babanlı, həmçinin vurğulayıb ki, öz elmi məktəbində 400-dən çox fəlsəfə və elmlər doktoru yetişdirən Azad Mirzəcanzadə Başqırdıstan, Tatarıstan, Qərbi Sibirdə neft və qaz yataqlarının işlənilmə nəzəriyyəsi və praktikası, qeyri-xətti mexanika və tətbiqi riyaziyyatda yeni istiqamətlərin inkişafına təkan verib.
Rektor görkəmli alimin novatorluq fəaliyyətindən də danışıb. Bildirib ki, Azad Mirzəcanzadə Mahmudbəyov adına səkkizillik məktəbin müəllim kollektivi tərəfindən fəxri direktor seçilib və onun təşəbbüsü ilə bu məktəb istedadlı uşaqlar üçün liseyə çevrilib. Siniflərdə mühazirələrlə çıxış edən Azad Mirzəcanzadənin dəvəti ilə liseydə Elmlər Akademiyasının tanınmış alimləri də dərs deyiblər. Görkəmli alimin digər təşəbbüsü ilə tələbələr buraxılış işlərini universitetdən kənarda, neftqazçıxarılma müəssisələrində həyata keçiriblər.
Professor M.Babanlı bu günlərdə ADNSU-da keçirilən tələbələrin 67-ci elmi-texniki konfransının akademik Azad Mirzəcanzadəyə həsr edildiyini bildirib. O, universitetdə hər il mərhum alimin adına təqaüdlərin təsis edilərək təhsildə və tələbə elmi cəmiyyətinin işində böyük uğur qazanmış iki bakalavr və bir magistranta təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor, həmçinin universitetdə akademikin iş otağının hazırda muzey kimi fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
Konfransda Rusiya Təbiət Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, professor Əzizağa Şahverdiyev "Neft yataqlarının işlənmə prosesinin optimallaş­dı­rıl­­ması və neftçıxarmanın artırılmasının innovativ tex­­nologiyaları", Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tulparxan Salavatov "Azad Mirzəcanzadə – vətəndaş, pedaqoq, alim, mütəfəkkir" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevə, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Süleymanova və ADNSU-nun Qaz-neft-mədən fakültəsinin dekanı, professor Qafar İsmayılova "Akademik Azad Mirzəcanzadə adına medal" təqdim olunub.
Digər çıxış edənlər Azad Mirzəcanzadənin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətindən bəhs edib, akademiklə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

An international conference on academician Azad Mirzajanzadeh's 90th jubilee started
An international conference on "Innovative technologies and modern problems of applied mathematics in oil and gas industry", dedicated to the 90th anniversary of outstanding scientist, State Prize Laureate, Honored Science and Technician, academician Azad Mirzajanzadeh, started in the Circular Hall of the ANAS Main Building on December 13.
Famous scientists from the US, Sweden, Turkey, Russia, Iran, Saudi Arabia, China and other countries are also attending the event, organized by ANAS, Ministry of Education and Azerbaijan State Oil and Industrial University (ASOIU).
First, the event participants visited the grave of academician Azad Mirzazhanzadeh in the Alley of Honor and laid wreaths and flowers in front of his grave.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS opened the meeting and spoke about the importance of President Ilham Aliyev's Decree dated July 6, 2018 "On the 90th Anniversary of Academician Azad Mirzajanzadeh", which highlights the high value given to the scientist as a manifestation of care.
"Academician Azad Mirzajanzadeh is the founder of a number of new directions in the field of application mechanics and oil and gas operations," the scientist said, adding that the problems of the application of mathematical physics methods in the oil industry were analyzed by theoretical issues of fundamental science. The head of ANAS noted that the prominent scientist gained significant achievements in the field of science with numerous scientific studies on the problems of the oil-and-gas industry with a rich scientific heritage, with his leadership and direct application of the fundamentally theoretically important methods of the development of offshore oil and gas condensate fields . He underlined that under the leadership of academician A.Mirzajanzadeh more than 250 PhDs, more than 100 doctors of sciences were prepared.
Late scientist also actively participated in the organization and management of science, saying that he did not lose knowledge and skills for the integration of Azerbaijani science into the world. A.Mirzajanzadeh has been awarded many honorary awards, medals, as well as "Istiglal" and "Shohrat" orders of the Republic of Azerbaijan for various successful years, academician Akif Alizadeh said.
Then Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, PhD in psychology Mahabbat Valiyeva spoke about the life of world-renowned scientist A.Mirzajanzadeh and his contribution to the development of oil sciences. Azad Mirzajanzadeh was born in Baku on September 29, 1928 and graduated from high school at age 15. He defended PhD on 23 age, defended doctoral dissertation at the age of 29 and became corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan at the age of 34 and an active member member of the Academy of Sciences at 40, the speaker added.
Speaking at the event, First Vice President of the State Oil Company of Azerbaijan, acad. Khoshbakht Yusifzade noted that the 90th anniversary of academician A.Mirzajanzadeh was celebrated in SOCAR in September of this year.
Prominent scientist was the creator of innovative ideas in oil and gas exploration and production processes, and his fundamental scientific views gained great fame beyond the borders of the country. According to the results of the research by academician Azad Mirzajanzadeh, who has achieved the unity of science and production, well-known scientific centers are widely used today. The scientist has unprecedented services in Azerbaijan, in the former Soviet space and in the development of oil science in the world, his scientific heritage is rich in discoveries and inventions, academician stated.
Later, Rector of ASUOI, Professor Mustafa Babanli noted that academician Azad Mirzajanzadeh, connected most of his work with this university. The scientist's name is well-known outside of the country, the rector added, his ideas and books are widely used in the teaching process. Mustafa Babanli also emphasized that Azad Mirzajanzadeh, who has trained more than 400 PhDs and doctors degree students, promoted the development of new directions in the theory and practice of oil and gas field development in Bashkortostan, Tatarstan, Western Siberia.
The rector also spoke about the innovation activity of the prominent scientist. He said that Azad Mirzajanzadeh was elected honorary director of the school staff of the Eighth School named after Mahmudbeyov. At his initiative, the school has become a high school for talented children.
Azizaga Shahverdiyev, vise-president of the Russian Academy of Natural Sciences made a report on “Innovative technologies for the optimization of the oil fields development and oil extraction", the head of the chair of the Azerbaijan State Oil and Industry University, correspondent member of ANAS Tulparkhan Salavatov on "Azad Mirzajanzade - citizen, educator, scientist , thinker”.
Then the director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician Telman Aliyev, correspondent member of ANAS Bagir Suleymanov and dean of the Gas and Oil and Mining faculty of ASOIU, professor Gafar Ismayilov was awarded "Academician Azad Mirzajanzade medal".
Other speakers talked about the importance of Aziz Mirzajanzadeh's scientific creativity and shared his memories of the academician.