Dekabrın 17-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda IX beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm adamları ilə yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Gürcüstan, Türkiyə, İran və digər ölkələrdən olan alimlər də iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək görkəmli alimin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin zəngin elmi fəaliyyətindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs edib, onun kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks tədqiqində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Bildirib ki, Cəlal Əliyev Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin yaradıcısı, bu sahənin inkişafında mühüm xidmətləri olan alimlərdəndir. Onun rəhbərliyi ilə yeni fundamental elmi-tədqiqat işləri təşkil edilib və akademikin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətli hissəsi taxılçılığın inkişafına yönəlib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, ölkəmizdə elmi-praktiki əsaslar üzərində qurulan bitki seleksiyası sahəsində qabaqcıl mövqeyi ilə seçilən Cəlal Əliyev məktəbi formalaşıb. Alimin fotosintezin tədqiqi sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. O, ilkin seleksiya nailiyyətlərinin təsərrüfatlara sürətlə tətbiqini təşkil etmək üçün elmlə istehsalatın sıx əlaqəsini yaratmağa müvəffəq olub.
“Akademik Cəlal Əliyev Azərbaycanda biologiya sahəsində tədqiqatları inkişaf etdirməklə molekulyar biologiyanın və gen biotexnologiyasının inkişafının əsasını qoyub” – deyən A.Əlizadə onun akademiyanın elmi əlaqələrinin inkişafında da mühüm rolu olduğunu qeyd edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Cəlal Əliyev hələ keçmiş sovetlər dövründə nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edərək ən son yenilikləri öz elmi axtarışlarında tətbiq edib. Məhz onun səyi nəticəsində ölkəmizdə fotosintez sahəsində böyük uğurlara imza atılıb.
AMEA-nın prezidenti Akif Əlizadə görkəmli alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən də söhbət açıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov çıxış edərək akademik Cəlal Əliyevin öz fundamental araşdırmaları ilə AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında işgüzar münasibətlərin formalaşmasına böyük töhfələr verdiyini və bu əlaqələrin artıq ciddi əməkdaşlıq müstəvisinə keçdiyini bildirib.
Nazir çıxışında sentyabr ayında akademiya ilə nazirlik arasında imzalanan sazişə də toxunaraq, bu sənədin kənd təsərrüfatında elm və innovasiyaların tətbiqi istiqamətində aktual məsələlərin həllinə yönəldiyini qeyd edib. Bildirib ki, imzalanan sənəd yüksək peşəkarlığa malik kadrların hazırlanması və birgə tədbirlərin keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Belə tədbirlərdən biri də akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş hazırkı beynəlxalq konfransdır.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncama əsasən, akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin respublikada geniş şəkildə qeyd olunduğunu deyən İ.Kərimov yubileylə bağlı rəhbərlik etdiyi qurumda da xüsusi tədbirlər planının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ötən müddət ərzində Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU), Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda Cəlal Əliyevin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib, ADAU-da görkəmli alimin adını daşıyan Bitki fiziologiyası laboratoriyası yaradılıb. Həmçinin nazirliyin “Aqrar elm” jurnalının və “Kənd həyatı” qəzetinin bir sayı akademikin elmi və ictimai-siyasi fəaliyyətinə həsr edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, akademik Cəlal Əliyev fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycanda aqrar elmin yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirib. Alimin əldə etdiyi nəticələrin tətbiqi aqrar elmin dayanıqlı inkişafına səbəb olub və bu tədqiqatlar məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
“Cəlal Əliyev ömrünü yalnız elmi yaradıcılığa həsr etməyib. O, aqrar elmlər sahəsində 260-a yaxın yüksək ixtisaslı mütəxəssis yetişdirib” – deyə bildirən nazir bu gün alimin yetirmələrinin dünyanın müxtəlif tədqiqat mərkəzlərində və təhsil müəssisələrində uğurla çalışdığını, onun davamçılarının Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin tanıdılması üçün təqdirəlayiq işlər gördüyünü qeyd edib.
İnam Kərimov akademik Cəlal Əliyevin fəaliyyətinin xalqımız və dövlətimiz tərəfindən həmişə yüksək qiymətləndirildiyini, onun elmin inkişafında böyük xidmətlərinə görə ən ali mükafatlar olan “İstiqlal” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunduğunu bildirib.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov böyük alimin çoxşaxəli və genişmiqyaslı fəaliyyətindən, elmi təşkilatçı kimi gördüyü işlərdən danışıb. O, akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda multidissiplinar elmi istiqamətin əsasını qoyan alim olduğunu vurğulayıb.
Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, hələ ötən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bioinformatika məktəbinin əsası qoyulub. Hazırda alimin fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələr dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunur.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova dünya şöhrətli seleksiyaçı alim Cəlal Əliyevin həyat yolundan və elmi yaradıcılığından ətraflı söz açıb. Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirən İradə Hüseynova müəlliminin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən danışıb. O, akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşadığını və onun elmi ideyalarının tələbələri tərəfindən layiqincə həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Akademik İ.Hüseynova bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna rolu olduğunu deyib. Qeyd edib ki, ömrünün altmış ildən çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən, yüzə yaxın elmi kadrlar hazırlamış görkəmli alimin dərin nəzəri bilikləri və ideyaları nəticəsində yeni buğda sortlarının yaradılmasına nail olunub. Onun nəzəriyyə və təcrübənin vəhdətini daim əsas götürməklə qazandığı nəticələrinin tətbiqi respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edib.
Çıxışının sonunda İ.Hüseynova AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun yaradılmasının dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılmasında mühüm addımlardan olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin katibi, professor Julian Eaton-Rye “Akademik Cəlal Əliyevin dünya fotosintez elminə verdiyi töhfələr” mövzusunda məruzə edib. Professor məruzəsində görkəmli alim Cəlal Əliyevin aqrar elmin inkişafında, buğdanın məhsuldarlığının əsası kimi fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində rolundan bəhs edib.
Sonra Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin təsis etdiyi akademik Cəlal Əliyev adına mükafatın təqdimatı olub.
Konfransda akademiklər İsa Həbibbəyli, Teymur Bünyadov, Yaqub Mahmudov, Asəf Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, Milli Məclisin deputatları Fəttah Heydərov, Eldar İbrahimov və digər çıxış edənlər akademik Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb, böyük alimin tükənməz enerjisindən, əbədiyaşar elmi irsindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi əvəzsiz xidmətlərdən danışıblar.
Alimin ailəsi adından çıxış edən Əməkdar memar, Dövlət mükafatı laureatı Rasim Əliyev akademik Cəlal Əliyevlə bağlı fikirlərini bölüşüb, elmə dəyərli töhfələr vermiş alimin əziz xatirəsinin daim ürəklərdə yaşayacağını bildirib.

Состоялась международная конференция, посвященная 90-летию академика Джалала Алиева
17 декабря в НАНА приступила к работе IX Международная научная конференция «Исследования фотосинтеза и водородной энергетики для устойчивого развития», посвященная 90-летию выдающегося ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева, при совместной организации Министерства сельского хозяйства, Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА и Международным обществом по исследованиям фотосинтеза (ISPR).
В конференции приняли участие представители правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки, а также ученые из России, Украины, Казахстана, Грузии, Турции, Ирана и др. стран мира. Вначале участники почтили память выдающегося ученого в Аллее почетного захоронения, возложили цветы и венки к его могиле.
Открывший заседание вступительным словом президент НАНА, академик Акиф Ализаде подробно рассказал о научной деятельности всемирно известного ученого Джалала Алиева. Фундаментальными исследованиями и научными достижениями академик Джалал Алиев определил ряд новых направлений биологической науки в Азербайджане и внес солидный вклад в решение ее актуальных проблем. Применение результатов, достигнутых ученым, всегда руководствовавшимся единством теории и практики, имеет большое значение с точки зрения развития и повышения продуктивности экономики республики. Джалалу Алиеву принадлежат большие заслуги в разработке стратегии охраны биологического разнообразия в стране и его эффективного использования. Его научные достижения, связанные с фотосинтезом, успешно применяются во многих странах мира.
«Академик Джалал Алиев заложил основу развития молекулярной биологии и генной биотехнологии, развивая исследования в области биологии в Азербайджане» - сказав президент НАНА, подчеркнул, что ученый сыграл также значимую роль в формировании международных связей академии.
Было отмечено, что Джалал Алиев, принимая участие в престижных международных мероприятиях в бывшем Советском Союзе, использовал последние инновации в своих научных поисках. Президент НАНА Акиф Ализаде также рассказал о высоких человеческих качествах выдающегося ученого.
Выступив, министр сельского хозяйства Инам Керимов рассказал о заслугах Джалала Алиева в налаживании двухстороннего сотрудничества между Минсельхозом и НАНА. В своей речи министр отметил и Договор о намерениях, подписанный в сентябре текущего года между двумя учреждениями. Он подчеркнул, что подписанный договор является серьезным шагом в подготовки высококвалифицированных кадров и совместной организации мероприятий, и одной из них является конференция, посвященная 90-летию академика Джалала Алиева.
Министр отметил, что согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О проведении 90-летнего юбилея академика Джалал Алиева», в руководимой им организации подготовлен специальный план мероприятий.
Было отмечено, что академик Джалал Алиев определил фундаментальные исследования новых направлений аграрной науки в Азербайджане. Применение результатов, полученных ученым, привело к устойчивому развитию аграрной науки, и эти достижения имеют большое значение для повышения производительности труда.
"Джалал Алиев посвятил свою жизнь не только научному творчеству, он подготовил около 260 высококвалифицированных специалистов в области аграрной науки" – сказал И. Керимов сказал, что его ученики и сегодня успешно работают в различных научных центрах и учебных заведениях мира, проделал заслуживающую одобрения работу по налаживанию связей с авторитетными международными научными организациями и пропаганде достижений азербайджанской науки.
Работа академика Джалала Алиева всегда высоко ценилась нашим народом и государством, за его вклад в развитие науки он был награжден орденами «Истиглал и «Шараф» которые являются высшими наградами.
Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о деятельности и вкладе выдающегося ученого в науку, о его научно0организаторской деятельности. Он подчеркнул, что академик Джалал Алиев - ученый, заложивший основы междисциплинарного научного направления в Азербайджане.
Далее вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова рассказала о жизненном пути и научной деятельности всемирно известного ученого-селекционера Джалала Алиева, выразив гордость за то, что она воспитанница школы выдающегося ученого. Отметила, что академик Джалал Алиев был создателем новых направлений биологической науки в Азербайджане, видным ученым, которому принадлежат заслуги в развитии этой сферы.
В ходе конференции секретарь Международного общества по исследованиям фотосинтеза, профессор Джулиан Итон-Рей выступил с докладом на тему «Вклад академика Джалала Алиева в мировую науку фотосинтеза».
Затем состоялась презентация награды имени Джалал Алиева, учрежденная Международным обществом по исследованиям фотосинтеза.
В мероприятии приняли участие и поделились своими воспоминаниями об ученом – академики Иса Габиббейли, Теймур Буньядов, Ягуб Махмудов, Асеф Гаджиев, член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, депутаты Милли Меджлиса и другие. Выступив от имени семьи ученого Заслуженный архитектор, лауреат Государственной премии Расим Алиев поделился своими мыслями и воспоминаниями об академике, рассказал о его вкладе в науку.