AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bölmələr üzrə illik hesabatları müzakirə olunub
Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bölmələr üzrə hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunan iclas keçirilib.
Tədbirdə Fizika-Riyaziyyat və TexnikaBiologiya və Tibb, həmçinin Yer elmləri bölmələrinin hesabatları dinlənilib.
İclasda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək təqdim olunacaq hesabatlarda elmi fəaliyyətin daha geniş qabardırılmasının, həmçinin şuranın növbəti ilin əvvəlində baş tutacaq beş illik heabatına hazırlıqla əlaqədar nəzərdə tutulan məsələlərin xüsusi diqqətə alınmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Öncə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Qurbanova Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin hesabatını yerli şuraların sədrlərinin, müavinlərinin və elmi katiblərinin iştirak etdiyi geniş iclasda təqdim edib.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərmin Adıgözəlova və Neft və Qaz İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Rəqsanə Əsgərova müvafiq olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika, həmçinin Yer elmləri bölmələrinin elmi-ictimai faəliyyətləri haqqında məlumat veriblər.
Hesabatlarda AMEA-nın elmi müəssisələrində çalışan gənclərin təşkilatlar üzrə kəmiyyətcə statistik göstəriciləri, beynəlxalq və yerli elmi tədbirlərdə gənclərin fəallığı, elmi əsərlər, o cümlədən “Web of Sceince” və “Scopus” bazalarında referatlaşan jurnallarda nəşr olunan məqalələrə görə ötən illərlə müqayisədə cari ilin nailiyyətləri müzakirə edilib. Bundan başqa, hesabat ilində yerli şuralar tərəfindən təşkil olunan konfrans və seminarlar, elmi maarifləndirmə istiqamətində həyata keçirilən layihələr, eləcə də sosial-ictimai və idman tədbirləri barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Ümumi müzakirələrdən sonra bölmələr üzrə hesabatlar qiymətləndirilib, bəzi müəssisələrdə fəaliyyət göstrən şuralarının fəaliyyətində aktivliyin artırılması tövsiyə edilib.

Discussed annual reports of the ANAS Young Scientists and Specialists Council
A meeting devoted to the discussion of reports of the Young Scientists and Specialists Council of the ANAS on the sections at the Institute of Geology and Geophysics.
Reports of Physics, Mathematics and Technology, Biology and Medicine as well as Earth Sciences departments were listened.
The chairman of the Young Scientists and Specialists Council, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov emphasized the necessity of widening of scientific activity in the reports to be presented, as well as the special attention of the council to preparation for the next five years.
Earlier, Chairman of the Young Scientists and Specialists Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, PhD in Biology, Ulduzha Gurbanova presented the report of the Department of Biology and Medical Sciences at the general meeting.
Later, Narmin Adigozalova, Chairperson of the Young Scientists and Specialists Council of the Institute of Information Technology and Raksana Askerova, the Chairman of the Young Scientists and Specialists Council of the Oil and Gas Institute, gave information about the scientific-social activities of Physics, Mathematics and Engineering as well as Earth Sciences departments.
Reports on the current year's achievements compared to previous years, according to the articles published in journals referring to the number of youth organizations working at scientific institutions of ANAS, the number of statistic indicators on organizations, the activity of youth in international and local scientific events, scientific publications, including Web of Sceince and Scopus were also listened. In addition, reports were given on conferences and seminars organized by local councils, projects implemented in the field of scientific enlightenment, as well as socio-public and sports events.
Following the general discussion, reports on sections were evaluated and recommended to increase activity in the activities of councils operating in some institutions.