AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev, idarənin rəis müavini Zərifə Əliyeva, şöbə müdiri Bünyamin Seyidovvə baş mütəxəssis Firuzə Xəlilova iyunun 4-də Təhsil Nazirliyində keçirilmiş Məşğulluq və sosial məsələlər, ictimai səhiyyə, təlim, təhsil və gənclər, mədəniyyət, informasiya cəmiyyəti və audivizual siyasət, elm və texnologiya məsələləri üzrə Alt-komitənin üçüncü iclasında iştirak ediblər.
Avropa İttifaqı-Azərbaycan Əməkdaşlıq Komitəsi çərçivəsində təşkil olunmuş tədbirdə Avropa Birliyinin tədqiqat və innovasiyaya dair ən böyük Proqramı olan “Horizon–2020” proqramı ilə bağlı AMEA-nın fəaliyyəti haqda çıxış edən AMEA Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi Q.Babayev cari ilin yanvar ayından görülən işlərə dair hesabat xarakterli məlumatı iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Q.Babayev, həmçinin “Horizon-2020” proqramı ilə bağlı fəaliyyətin davamlı olacağını və gələcəkdə də Azərbaycan alimlərinin bu proqramdan bəhrələnməsi üşün fəal iş aparılacağını əminliklə qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın proqram bağlı apardığı işlər Avropa Birliyi ekspertləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və bu fəaliyyətin qısa zaman ərzində yüksək nəticələr verəcəyi diqqətə çatdırılıb.

Проведены обсуждения касательно программы «Горизонт-2020»
4 июня 2014 года руководитель Управления международных связей Центрального аппарата Президиума НАНА доктор философии по геолого-минералогическим наукам, доцент Гулам Бабаев, заместитель руководителя управления Зарифа Алиева, завотделом Буньямин Сеидов и старший специалист Фируза Халилова приняли участие в прошедшем в Министерстве образования третьем заседании Подкомитета по вопросам занятости и социальным вопросам, общественного здравоохранения, обучения, образования и молодежи, культуры, информационного общества и аудиовизуальной политики, науки и техники.
Руководитель Управления международных связей НАНА Гулам Бабаев выступил с отчетным докладом, посвященным деятельности НАНА в связи с программой «Горизонт-2020», которая является самой большой программой Евросоюза по исследованиям и инновациям.
Работы, проделанные НАНА в связи с данной программой, были высоко оценены экспертами Европейского Союза.