AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunub.
Əvvəlcə FRTEB-in institutlarında müxtəlif istiqamətlərdə əldə olunmuş mühüm elmi nəticələr təqdim olunub.
Bölmənin ötən ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edən akademik-katib, akademik Nazim Məmmədov hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş "Azərbaycan Respublikasında 2014-2020-ci illərdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri"nə uyğun həyata keçirildiyini bildirib.
Bir sıra statistik məlumatları nəzərə çatdıran N.Məmmədov 2018-ci ildə bölmənin müəssisələrində 18 problemə aid 83 mövzu üzrə 329 tədqiqat işinin aparıldığını deyib: “12 mövzu və 148 iş artıq tamamlanıb. Bölmə üzrə ümumilikdə 76 qrant alınıb, onlardan 25-i xarici ölkələrdən alimlərlə birgə əldə olunub. Həmçinin bömənin müəssisələri 22 patent alıb”.
Ötən ildə alimlərin 1156 məqaləsinin dərc olunduğunu vurğulayan akademik-katib onlardan 713-nün “Scopus” və “Thomson Reuters” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnal və konfrans materiallarında yer aldığını qeyd edib. O, əməkdaşların əsərlərinə 11689 istinadın olunduğunu söyləyib.
İclasda qeyd olunub ki, bölmədə kondensə olunmuş hal fizikası, optoelektronikanın fiziki-texniki əsasları, nüvə və yüksək enerjilər fizikası, harmonik və qeyri-harmonik analiz, optimal idarəetmə nəzəriyyəsi, qeyri-xətti dinamika məsələlərində idarəetmənin vizuallaşdırmasının kompüter texnologiyaları, deformasiya olunan bərk cism, maye və qaz mexanikasının nəzəri və tətbiqi problemləri, idarəetmədə identifikasiya texnologiyaları, siqnalların tanınması və texniki diaqnostika sistemləri, qəzaların monitorinqi və proqnozlaşdırılması sistemləri, intelektual qərar qəbuletmə texnologiyaları, süni intellekt texnologiyaları və sistemləri, idarəetmənin nəzəri problemləri, teletrafik nəzəriyyəsi, texniki obyektlərin, ekoloji, sosial-iqtisadi proseslərin modelləşdirilməsi yönündə tədqiqatlar aparılıb.
Həmçinin Big Data analitikası texnologiyalarının aktual elmi-nəzəri problemləri, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemləri, bulud texnologiyaları, elektron dövlətin formalaşması problemləri, elektron elmin, elektron tibbin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri, proqram mühəndisliyinin, elmmetriyanın elmi-nəzəri problemləri, informasiya və bilik iqtisadiyyatının, internetşünaslığın formalaşmasının müxtəlif aspektli problemləri, kiberfiziki sistemlərin tədqiqi, elektron təhsilin elmi-nəzəri problemləri və s. istiqamətlərdə mühüm işlər görülüb. Bundan başqa, süni intellekt və sosioinformasiya texnologiyaları, terminoloji informatikanın formalaşması problemləri, radiasiya materialşünaslığı və radiasiya texnologiyaları, nüvə və radiasiya təhlükəsizliyi, radioekologiya, radiobiologiya və ekoloji təmiz energetika, səma cisimlərinin fizika və dinamikası, molekulyar və hüceyrə biofizikası texnologiyaları və onlarda gedən proseslərin riyazi modelləşdirilməsi kimi elmi istiqamətlərdə tədqiqat işləri aparılıb və bir sıra mühüm elmi nəticələr əldə edilib.
Hesabat ilində elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlərdən danışan N.Məmmədov bildirib ki, hazırda bölmədə 60 doktorant təhsil alır. Ötən il doktoranturaya 13 yeni doktorant qəbul olunub, 19 doktorant isə təhsilini başa vurub.
2018-ci ildə bölmənin bütün institutlarında magistraturaya qəbulun keçirildiyini deyən akademik-katib 24 magistrantın qəbul olduğunu, hazırda 46 magistrantın təhsil aldığını bildirib. N.Məmmədov onu da əlavə edib ki, ali təhsil müəssisələrinin 200-dən artıq müəllim və tələbə heyəti il ərzində institutlarda ixtisasartırma və istehsalat təcrübəsi keçiblər. FRTEB-in alimləri həm respublikanın, həm də bir sıra xarici ölkələrin universitetlərində professor kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olur, mühazirələr oxuyur, ixtisas kursları aparır, bakalavr və magistr işlərinə elmi rəhbərlik edirlər.
İclasda vurğulanıb ki, e-elm və e-təhsilin şəbəkə infrastrukturları – AzScienceNet və AzEduNet inteqrasiya olunub, İnternet (GEANT) şəbəkəsinə çıxış təmin edilib və beləliklə, Azərbaycan alimlərinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə onlayn əməkdaşlığı üçün geniş imkanlar yaranıb.
N.Məmmədov, həmçinin bölməyə daxil olan elmi-müəssisə və təşkilatların maddi-texniki bazasının yenilənməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi yönündə mühüm işlərin görüldüyünü söyləyib.
Məruzəçi Viki-mühitin Azərbaycanla bağlı zəruri məlumatlarla zənginləşdirilməsi, onların qorunması və inkişafında bölmənin institut və təşkilatlarının fəal iştirakının təmin edildiyini diqqətə çatdıraraq, hazırda FRTEB-in bütün institutlarında Viki-qrupların fəaliyyət göstərdiyini, ötən il ərzində 1000-dən artıq məqalə və məlumatların yerləşdirildiyini bildirib.
Hesabat məruzəsində beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların keçirildiyi, Azərbaycan və ingilis dillərində çap olunmuş jurnallarda ölkəmizlə yanaşı, xarici müəlliflərin də məqalələrinin nəşr edildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, ötən il bölmə əməkdaşlarının 2-si xaricdə olmaqla 10 monoqrafiyası, 8-i xaricdə olmaqla 19 kitabı, 16 dərslik və 17 elmi-kütləvi nəşri işıq üzü görüb.
Bölmənin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsi xüsusilə diqqətəlayiq olub. Bölmənin institutları xarici ölkələrin 200-dən artıq tanınmış elm və təhsil qurumu ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub, birgə tədqiqat işləri və layihələr icra ediblər. Hazırda Azərbaycanın 20 alimi Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (BNTİ) çalışır. BNTİ ilə birgə tədqiqat aparan alimlərin əksəriyyəti BNTİ metodikası əsasında tədqiqatlarını AMEA-nın institutlarında aparır və qısamüddətli ezamiyyətlər çərçivəsində Dubnaya səfər edirlər.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademik Vaqif Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bilal Bilalov, Vəli Hüseynov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra hesabat təsdiq olunub.
Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə mühüm nəticələr akademiyanın illik hesabatına daxil edilib, elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsini artırmaq üçün müxtəlif təkliflər verilib.

On January 16, at the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician-Secretary of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mammadov delivered a report on reflecting the scientific and scientific-organizational activity of the department in 2018.
Academician said that, in the reporting year, fundamental and applied research was conducted in accordance with the approved by the Presidium "Priority areas of research work to be carried out in the Azerbaijan Republic in 2014-2020."
Nazim Mammadov noted that, last year, 329 research papers on 83 topics covered 18 problems in the Division offices: “12 topics and 148 works have already been completed. In general, 76 grants were received in the Division, 25 of them were received jointly with foreign scientists. Division offices also received 22 patents”. Stressing that, in 2018 1,156 articles of scientists were published, academician added that, 713 of them were published in foreign journals, including 454 in journals with impact factor and conference materials that are included in the Scopus and Thomson Reuters databases. The works of employees were referred to 11,689 times.
At the meeting it was noted that, the Division conducted research works in such areas as condensed matter physics, physical and technical fundamentals of optoelectronics, nuclear and high-energy physics, harmonic and non-harmonic analysis, optimal control theory, computerized visualization control technologies in non-linear dynamics issues, deformable solid, theoretical and applied problems of fluid mechanics and gas, identification technologies in control, signal recognition and technical diagnostics systems sticks, accident monitoring and forecasting systems, intelligent decision-making technologies, artificial intelligence technologies and systems, theoretical management problems, teletraffic theory, modeling of technical objects, ecological and socio-economic processes. At the meeting it was noted that, the Division conducted research in such areas as condensed matter physics, physical and technical fundamentals of optoelectronics, nuclear and high-energy physics, harmonic and non-harmonic analysis, optimal control theory, computerized visualization control technologies in non-linear dynamics issues, deformable solid, theoretical and applied problems of fluid mechanics and gas, identification technologies in control, signal recognition and technical diagnostics systems sticks, accident monitoring and forecasting systems, intelligent decision-making technologies, artificial intelligence technologies and systems, theoretical management problems, teletraffic theory, modeling of technical objects, ecological and socio-economic processes.
Noting that, in 2018 all the institutes of the Division received admission to the magistracy, head of the Division added that, 24 people enrolled in the magistracy, currently there are 46 undergraduates. Nazim Mammadov also reported that, during the year more than 200 teachers and students of higher educational institutions underwent advanced training and practical training at the institutes. The scientists of the Division are engaged in pedagogical activities at universities in the republic as well as in a number of foreign countries, they give lectures, conduct special courses, and are supervisors of bachelors and undergraduates.At the meeting, it was stressed that, the network infrastructures of e-science and e-education were integrated - AzScienceNet and AzEduNet, access to the GEANT network was provided and opportunities were created for online cooperation of domestic scientists with European scientific and educational centers.Also, Academician-Secretary said that, significant work had been done to update the material and technical base of scientific institutions and organizations within the Division and to improve the information supportTouching upon the issue of the active participation of institutes and organizations of the branch in enriching the wiki space with necessary information related to Azerbaijan, its protection and development, Nazim Mammadov noted that, at present all the institutes of the branch have wiki groups that last year were posted over 1000 articles and data.
In the report, it was reported that, international and republican conferences were held, in journals published in Azerbaijani and English, articles by both domestic and foreign scientists were published. Academician added that, last year 10 monographs of the department’s staff were published, 2 of which were published abroad, 19 books, 8 of which saw the light of abroad, 16 textbooks and 17 mass media publications.
At the meeting, it was noted that, the activities of the department during 2018, aimed at expanding international relations, deserve special attention. The institutes of the department established cooperation with more than 200 well-known scientific and educational organizations of foreign countries, carried out joint research works and projects. Nazim Mammadov said that, currently 20 Azerbaijani scientists are working at the Joint Institute for Nuclear Research (JINR). Most of the scientists who carry out joint research with JINR conduct their research at the institutes of ANAS, relying on the JINR methodology and visit Dubna during short trips.
After listening the report were held discussions, the report was approved. Important results obtained in the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS were included in the annual report of the Academy. Various proposals were put forward aimed at raising the level of research, teaching and practical activities.