AMEA əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) birgə iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA İşlər idarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri və həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
İclası AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra o, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Bahadur Ağayevə 70 illik yubileyi münasibətilə AHİ-nin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə İşlər idarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev çıxış edərək Rəyasət Heyətinin iclasında təsdiqlənmiş "AMEA əməkdaşlarına bağçılıq-bostançılıq məqsədilə müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahəsinin ayrılması və ondan istifadə olunması Qaydaları" haqqında sənədin icrası barədə məlumat verib. O, sənədin akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və səmərəli istirahətinin təşkil edilməsi məqsədilə qəbul olunduğunu, bununla əlaqədar AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin balansından torpaq sahəsinin ayrıldığını bildirib.
S.Əliyev qeyd edib ki, sənədə əsasən xüsusi komissiya yaradılıb, ərazidə xəritələmə və sahə bölgüsü işləri aparılıb. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları üçün 63 hektar ərazidə hər biri 10 sot olmaqla 343 sahə ayrılıb.
İdarə rəsmisi torpaq sahəsinin iki il müddətinə verilməsinin nəzərdə tutulduğunu, səmərəli istifadə ediləcəyi təqdirdə müqavilənin uzadılacağını diqqətə çatdırıb. O, yaxın günlərdə ərazidə yolların çəkilməsi prosesinə başlanılacağını, sahələrdə ekoloji tələblərə riayət olunacağını deyib.

Состоялось совместное заседание Управления делами и Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) Национальной Академии наук Азербайджана, в котором приняли участие заместитель руководителя Управления делами НАНА Сардар Алиев, руководитель Управления прессы и информации Президиума академии Зульфугар Фарзалиев, заместители директоров научных учреждений и организаций академии и председатели профсоюзов.
Выступивший председатель ОПК, д.ю.н., профессор Габиль Гурбанов проинформировал собравшихся о вопросах повестки дня. Затем он вручил председателю ПК Института нефтехимических процессов Бахадуру Агаеву почетный диплом в связи с его 70-летним юбилеем.
В ходе заседания, председателям профсоюзов были даны соответствующие рекомендации по случаю двадцать седьмой годовщины Ходжалинского геноцида.
В своем выступлении заместитель руководителя Управления делами НАНА Сардар Алиев проинформировал о «Правилах предоставления сотрудникам НАНА земельных участков во временное пользование в садово-огородных целях». Он отметил, что согласно документу создана Специальная комиссия, специалисты которой провели на территории работы по картографированию и распределению. Для сотрудников научных учреждений и организаций академии выделено 63 гектаров земли, которые поделены на 343 участка по 10 сот.
Заявив, что строительство дорог в этом районе начнется в ближайшее время, С. Алиев сказал, что на полях будут соблюдаться все экологические требования и спокойствие.