AMEA əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) birgə iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA İşlər idarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri və həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
İclası AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra o, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Bahadur Ağayevə 70 illik yubileyi münasibətilə AHİ-nin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə İşlər idarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev çıxış edərək Rəyasət Heyətinin iclasında təsdiqlənmiş "AMEA əməkdaşlarına bağçılıq-bostançılıq məqsədilə müvəqqəti istifadə üçün torpaq sahəsinin ayrılması və ondan istifadə olunması Qaydaları" haqqında sənədin icrası barədə məlumat verib. O, sənədin akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və səmərəli istirahətinin təşkil edilməsi məqsədilə qəbul olunduğunu, bununla əlaqədar AMEA-nın “Xızı” Kənd Təsərrüfatı İstehsalat Kompleksinin balansından torpaq sahəsinin ayrıldığını bildirib.
S.Əliyev qeyd edib ki, sənədə əsasən xüsusi komissiya yaradılıb, ərazidə xəritələmə və sahə bölgüsü işləri aparılıb. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları üçün 63 hektar ərazidə hər biri 10 sot olmaqla 343 sahə ayrılıb.
İdarə rəsmisi torpaq sahəsinin iki il müddətinə verilməsinin nəzərdə tutulduğunu, səmərəli istifadə ediləcəyi təqdirdə müqavilənin uzadılacağını diqqətə çatdırıb. O, yaxın günlərdə ərazidə yolların çəkilməsi prosesinə başlanılacağını, sahələrdə ekoloji tələblərə riayət olunacağını deyib.

Measures are being taken to improve the organization of recreation and social conditions of the ANAS staff
A joint meeting of the Office of Administration of ANAS and the Assembly of Free Trade Unions (FTU) was held.
The event was attended by a deputy director of Office of Administration of ANAS Sardar Aliyev, chief of Press and Information Office of the Presidium Zulfugar Farzaliyev, deputy directors of scientific institutions and organizations of the academy and chairmen of trade unions.
Opening the meeting, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov informed the participants about the agenda of the event.
Then H.Gurbanov presented the honorary decree of FTU on the occasion of the 70th jubilee of Chairman of the Trade Union of Petrochemical Processes Institute Bahadur Agayev.
In addition, the chairmen of the trade unions were given appropriate instructions on marking the 27th anniversary of the Khojaly genocide.
Later, Deputy Director of the Department of Information Sardar Aliyev informed about the implementation of the document on "Rules of allocation and use of land for ANAS employees for temporary use for gardening " approved by the Presidium of the Presidium. He noted that the document was adopted to improve the social condition of the employees of the academy and to organize the rest. In this connection, the land plot was allocated from the balance of the Khizi Agricultural Production Complex.
Stating that construction of roads in the area will begin in the near future, Aliyev said that all the environmental requirements will be observed in the fields.