Fevralın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İlk olaraq Humanitar Elmləri Bölməsinin (HEB) 2018-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti məsələsinə baxılıb. HEB-ə daxil olan institut və təşkilatlardan, eləcə də kənar elmi müəssisələrdən mühüm elmi nəticələrin müəllifi olan alimlər elmi nailiyyətlərinə dair məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar.
İclasda çıxış edən bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb. Alim Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında", 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi ilə bağlı, "1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında", "Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında" sərəncamları, "Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında" Fərmanı, həmçinin "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsi və dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı", "Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı" üzrə həyata keçirilən işlər haqqında geniş məlumat verib.
Dövlət başçısının görkəmli şəxsiyyətlərin yubileyləri ilə bağlı bir sıra sərəncamlar imzaladığını deyən akademik qeyd edib ki, "Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin keçirilməsi haqqında", "Qara Qarayevin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" sərəncamları bölmənin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən yüksək səviyyədə icra olunub. Əlavə edib ki, "Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" Sərəncamının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanıb.
Statistik məlumatları nəzərə çatdıran akademik vurğulayıb ki, ötən il bölmə üzrə 33 problemin 82 mövzusu, 373 işin 189 mərhələsi üzrə tədqiqat işləri aparılıb. Akademik 22 mövzuda 213 işin 188 mərhələsinin başa çatdığını söyləyib.
Bölmə üzrə nəşrlər haqqında məlumat verən T.Kərimli bildirib ki, 5-i xaricdə olmaqla 175 kitab, 13-ü xaricdə olmaqla 69 monoqrafiya, 300-ü xaricdə olmaqla 1904 məqalə, 57-si xaricdə olmaqla 225 tezis və 37 dərslik çap edilib. 2018-ci ildə bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda 24 məqaləsinin dərc edildiyini, elmi əsərlərə 655 dəfə istinad olunduğunu söyləyib.
Bölmənin kadr hazırlığı məsələsinə toxunan natiq vurğulayıb ki, hesabat ilində doktoranturaya 30 nəfər qəbul olunub, 19 nəfər isə bitirib. Fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə 43 nəfərin dissertasiya işini müdafiə etdiyini deyən T.Kərimli daha 60 işin müdafiəyə hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Natiq bölmənin institutlarında beynəlxalq elmi əlaqələrin hesabat ilində daha da genişləndiyini, bu istiqamətdə mütəmadi tədbirlər həyata keçirildiyini söyləyib. Alim hesabatda dövlət başçısının fərman və sərəncamlarının, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrası, struktur dəyişiklikləri, keçirilən konfrans və yubileylər, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlər, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətləri və digər məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə akademiklər İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, Kamal Abdullayev, Vaqif Abbasov, Möhsün Nağısoylu, tarix üzrə elmlər doktoru Zemfira Hacıyeva çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Humanitar Elmlər Bölməsi üzrə mühüm nəticələr bəyənilib, statistik məlumatlar Akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlməsinin 50 illik yubileyi ilə bağlı olaraq "Heydər Əliyev və Azərbaycan humanitar elmi" monoqrafiyasının hazırlanması, eləcə də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" və 2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsi, "Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı Tədbirlər Planı"nın icrası, multidissiplinar tədqiqatların aparılması, təhsil, kadr hazırlığı və digər istiqamətlərdə müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı da müzakirə olunub. Rəyasət Heyəti böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar AMEA Tədbirlər Planını təsdiq edib və müvafiq tapşırıqlar verib.

6 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Открывший мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым делом был рассмотрен вопрос о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА (ОГН) в 2018 году. Ученые, являющиеся сотрудниками институтов и организаций отделения, а также прочих научных учреждений гуманитарного профиля, представили данные о полученных ими важных научных результатах.
В своем выступлении академик-секретарь ОГН, академик Теймур Керимли сообщил, что в своей деятельности в отчетном году научные учреждения отделения опирались на государственные программы, распоряжения руководителя НАНА и постановления Президиума. Ученый подробно рассказал о мероприятиях, осуществленных в соответствии с распоряжениями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Народной Республики», об объявлении 2018 года «Годом Азербайджанской Народной Республики» в стране, «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года», «О ряде мер по обеспечению более широкого использования азербайджанского языка в электронном пространстве», Указом «О мерах по защите чистоты азербайджанского языка и дальнейшему совершенствованию использования государственного языка», а также «Государственной программой по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», «Государственной программой по реставрации и охране недвижимых памятников истории и культуры, усовершенствованию и развитию деятельности исторических и культурных заповедников на 2014-2020 годы».
Отметив, что глава государства подписал ряд распоряжений в связи с юбилеями выдающихся личностей, академик добавил, что научно-исследовательскими учреждениями отделения на высоком уровне были реализованы мероприятия в связи с распоряжениями «О проведении 110-летнего юбилея Микаила Мушфига», «О проведении 100-летнего юбилея Кара Караева», а также был подготовлен План мероприятий, нацеленный на выполнение задач, поставленных в Распоряжении «О проведении 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими».
Приведя статистические данные, академик подчеркнул, что в прошлом году в отделении велись исследования по 82 темам 33 проблем, 189 этапам 373 работ, и сообщил, что завершены 188 этапов 213 работ по 22 темам.
Говоря об издательской деятельности, Теймур Керимли отметил, что были изданы 175 книг, 5 из которых вышли в свет за рубежом, 69 монографий, 13 из которых увидели свет за рубежом, 1904 статьи, 300 из которых были опубликованы за рубежом, 225 тезисов, 57 из которых изданы за рубежом, и 37 учебников. Он добавил, что в 2018 году в журналах с импакт-фактором были изданы 24 статьи сотрудников отделения, на их научные труды ссылались 655 раз.
Затронув вопрос о подготовке кадров, оратор подчеркнул, что в отчетном году в докторантуру поступили 30 человек, 19 человек ее окончили. Сказав, что 43 человека защитили диссертации на соискание ученой степени доктора философии и доктора наук, Теймур Керимли отметил, что еще 60 работ подготовлены к защите.
Академик сообщил, что в 2018 году институты отделения еще более расширили свои международные научные связи, в данной сфере регулярно осуществлялись соответствующие мероприятия. В отчете ученый также затронул такие вопросы, как исполнение указов и распоряжений главы государства, постановлений Президиума НАНА и распоряжений президента НАНА, структурные изменения, прошедшие конференции и юбилеи, награждения, зарубежные командировки, интеграция науки и образования, деятельность молодых ученых и специалистов и т.д.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. Постановлением Президиума отчет об итогах научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук в 2018 году был утвержден. Были даны соответствующие поручения в таких сферах, как подготовка монографии «Гейдар Алиев и азербайджанская гуманитарная наука», посвященной 50-летнему юбилею прихода общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти, исполнение распоряжений главы государства «О проведении 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими» и об объявлении 2019 года «Годом Насими» в стране, «О проведении 150-летнего юбилея Джалила Мамедкулизаде», «Плана мероприятий по защите чистоты азербайджанского языка и дальнейшему улучшению использования государственного языка», утвержденного Распоряжением Кабинета министров Азербайджанской Республики, а также проведение мультидисциплинарных исследований, педагогическая деятельность, подготовка кадров и т.д.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о Плане мероприятий НАНА в связи с 650-летним юбилеем Имадеддина Насими. В своем выступлении по данному вопросу академик Теймур Керимли напомнил, что Президент Ильхам Алиев подписал распоряжения «О проведении 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими» и об объявлении 2019 года «Годом Насими» в Азербайджанской Республике. Он подчеркнул, что для решения поставленных в данных документах задач отделениями Гуманитарных наук и Общественных наук НАНА был подготовлен соответствующий План мероприятий. Учитывая все вышеизложенное, Президиум утвердил План мероприятий НАНА в связи с проведением юбилея и дал соответствующие поручения.