AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, i.ü.f.d Nazim Şükürov, həmin müəssisənin infrastruktur üzrə direktor müavini, a.e.ü.f.d. Elxan Bayramov və strateji inkişaf üzrə direktor müavini Məmməd Bağırzadə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyində olublar. Tədbirdə Agentliyin Nəqliyyat İdarəsinin rəisi Elşən Cəfərov, eləcə də həmin idarənin rəis müavinləri Əsədulla Səvzixanov və Mehman İbrahimov iştirak ediblər.
Əvvəlcə Nazim Şükürov YT Park haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, innovativ sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi, yeni fəaliyyət növlərinin və məhsullarının inkişafı üçün əlverişli mühitin yaradılması, qabaqcıl texnologiyaların transferi və mənimsənilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi bu qurumun əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Sonra YT Parkda istehsal olunan sürtkü, mühərrik və sənaye yağlarının istehsalı və bu məhsulların dövlət satınalınması məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.
Görüşdə, həmçinin mənfi temperatur şəraitində daxili yanma mühərriklərini, yanğına qarşı boru kəmərlərini soyutmaq, pəncərə və nəzarət şüşələrinin donması və tərləməsinin qarşısını almaq üçün işlədilən çətindonan maye - antifrizlərdən istifadə ilə bağlı problemlərə də toxunulub. Qeyd olunub ki, YT Parkda müasir texniki göstəricilərə malik, şaxtaya davamlılığı yüksək olan antifrizlər istehsal edilir.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən olan mütəxəssislər YT Park və bu müəssisənin rezidentlərinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Onlar sınaq məqsədilə YT Parkın istehsal etdiyi müxtəlif çeşidli məhsullardan istifadə etməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Sonda YT Parkın strukturu və burada həyata keçirilən layihələrlə yaxından tanışlıq məqsədilə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən olan nümayəndələrin bu müəssisəyə səfəri ilə bağlı qərar qəbul edilib.

Nazim Shukurov, director of ANAS High Technologies Park (HT Park), Deputy Director for Infrastructure Ph.D. in agrarian sciences Elkhan Bayramov and Deputy Director for Strategic Development Mammad Bagirzadeh visited State Agency of Azerbaijan Automobile Roads. Head of the Transport Department of the Agency Elshan Jafarov, as well as Deputy Chiefs of the Agency Asadulla Savzikhanov and Mehman Ibrahimov attended the event.
First of all, Nazim Shukurov informed Park about the development of innovative entrepreneurship, creation of favorable environment for the development of new types of products and products, implementation of measures for the transfer and adoption of advanced technologies.
Then, discussions were held on the production of lubricants, engine and industrial oils produced in the YT Park and procurement of these products and a number of proposals were made.
Specialists from the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads appreciated HT Park and its residents. They said they were interested in using a variety of products produced by HT Park for testing purposes.
In the end, a decision was made to visit representatives of the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads for a close acquaintance with the structure of the HT Park and the projects implemented here.